The Capitals: Odhady výsledkov z Holandska po eurovoľbách dávajú šancu „progresívnej aliancii”

Pravdepodobný víťaz volieb v Holandsku, F. Timmermans. [EPA/Balazs Mohai]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

HAAG

Prvé exit polly prekvapili. Podľa predbežných výsledkov z Holandska sa stredoľavá labouristická strana spitzenkandidáta Fransa Timmermansa PvdA (S&D) stala víťazom včerajších (23. mája) volieb do Európskeho parlamentu v krajine, pričom si zabezpečila päť kresiel, čo je o dve kreslá viac ako v roku 2014. Prieskumy tiež odhadujú, že krajnej pravici sa nepodarilo zabezpečiť si toľko hlasov, ako jej ich namerali posledné prieskumy pred voľbami.

Exit poll, teda prieskume medzi voličmi, ktorí práve dohlasovali, a ktorý bol zverejnený včera večer, odhaduje, že vládna strana premiéra Marka Rutteho (ALDE) skončila druhá a obsadí štyri kreslá. Tretia konzervatívna euroskeptická FvD (ECR) Thierryho Baudeta má našliapnuté na tri, rovnako, ako Zelení. Nacionalistická PVV (ENF) Geerta Wildersa by mohla mať jedno kreslo.

https://twitter.com/gpaccardo/status/1131656505126727681

Jedným z faktorov úspechu socialistov v krajine mala byť účasť, ktorú odhadujú na 40 percent, čo je najviac za posledných tridsať rokov.

Európski socialisti ohlásili, že by po voľbách radi vytvorili koalíciu s progresívnymi silami, ktorá zahŕňa aj ľavičiarov a zelených. Timmermans prednedávnom vyzval na vytvorenie koalície „od Tsipras až po Macrona”. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Občanom EÚ odmietli možnosť hlasovať. Stovky občanov EÚ, ktorí majú trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve, ostali frustrovaní po tom, čo ich volebné komisie odmietli pripustiť k volebným urnám a možnosti hlasovať v eurovoľbách.

Miestna ústredná volebná komisia uviedla, že vládne „oznámenie na poslednú chvíľu“ o tom, že Spojené kráľovstvo bude na eurovoľbách participovať, malo za následok administratívne oneskorenia, ktoré viedli k problémom pri registrácii občanov EÚ v krajine.

Organizácia The3Million vo štvrtok (23. mája) uviedla, že preveruje „stovky” sťažností ľudí, ktorí problémy nahlásili, no tvrdí, že administratívna chyba mohla ovplyvniť tisíce ľudí. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Predvolebná reklama. Extrémne pravicová strana Vlaams Belang má najvyšší počet fanúšikov na sociálnych sieťach Facebook a Instagram, čo im umožnilo zaplaviť internet falošnými správami a radikálnou pravicovou propagandou, tvrdí správa organizácie Avaaz. Strana sa zamerala hlavne na mladšiu generáciu a na digitálnu reklamu minula približne 400 tisíc eur. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Poprední politici volajú po „európskom islame“. Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn a premiér severného spolkového štátu Šlezvicko-Holštajnsko Daniel Günther vo štvrtkovom (23. mája) príspevku pre regionálne Rheinische Post volali po progresívnejšej forme islamu, s cieľom zladiť náboženstva s európskym spôsobom života. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Horká príchuť správ pre francúzsky cukor. Nemecká cukrovarnícka skupina Sudzucker, ktorá v roku 2001 kúpila francúzsky Saint Louis Sucre, vo štvrtok oznámila, že svoj obchod nepredá francúzskym farmárom. Združenie pestovateľov cukrovej repy (CGB) chcelo udržať vyše 130 pracovných miest kúpou dvoch cukrovarov v Calvadose a Somme. „Francúzsko produkuje dvojnásobne viac cukru, ako spotrebuje, konkurencia je silná,“ pripomenula Sudzucker a dodala, že chce výrobu redukovať. Ukončenie kvót na produkciu cukor v roku 2017 podnietil nárast výroby cukru v EÚ a aj pokles cien.

Zelené opatrenia na poslednú chvíľu. Macron a jeho vláda vo štvrtok (23. mája) nečakane oznámili urýchlenie implementácie svojej ekologickej politiky. Novinky predstavili len tri dni pred európskymi voľbami, v ktorých budú mať rozhodujúci význam zelení voliči.

Počas Rady pre ekologickú obranu, orgánu, ktorý nedávno zriadila hlava štátu, exekutíva prijala alebo potvrdila sériu opatrení, z ktorých niektoré majú vysokú symbolickú hodnotu. Ide napríklad ukončenie projektu Montagne d’or, teda ťažby zlata uprostred pralesa vo Francúzskej Guyane.

„Urobili sme veľa, ale (…) môže sa zdať, že nepostupujeme ani dosť rýchlo, ani dosť ďaleko,” uviedol na tlačovej konferencii francúzsky premiér Edouard Philippe. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Sanchez sa rozhodne budúci týždeň. Španielsky poslanec Pedro Sánchez plánuje vládnuť sám, no nevylučuje ani koaličný pakt s ľavicovými Unidas Podemos (UP). Líder víťaznej strany nedávnych volieb, socialistického PSOE Sánchez si chce počkať na výsledok európskych volieb, ktoré sa v Španielsku konajú spolu s miestnymi a regionálnymi voľbami. Až potom chce oznámiť svoje konečné rozhodnutie, či zostaví vládu sám, alebo zvolí plán B a bude vládnuť s UP. Formálne rokovania s Unidas Podemos sa majú začať na budúci týždeň. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Bez eura? Šéf Národnej banky Poľska Adam Glapiński povedal, že pokiaľ bude vo funkcii, Poľsko nevstúpi ani do eurozóny, ani do Európskeho mechanizmu výmenných kurzov (ERM II). Glapiński je vo funkcii od polovice roka 2016 a jeho funkčné obdobie končí v roku 2022. Aj v prípade, že sa zmení vláda, bude mať stále právomoc blokovať menovú integráciu s eurozónou. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Európske peniaze pôjdu namiesto výskumu do infraštruktúry. Vláda SR a Európska komisia schválili presun prostriedkov vo výške 70 miliónov eur z výskumu na výstavbu ciest.

Ministerstvo školstva uviedlo, že by menej prostriedkov nemalo mať vplyv na akademickú obec a výskumníkov, nakoľko peniaze boli pôvodne vyčlenené na výskumné činnosti malých a stredných podnikov, ktoré nemali záujem o ich čerpanie. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Jourová dúfa, že Stracheho škandál ovplyvní voľby. Česká európska komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová dúfa, že škandál bývalého rakúskeho vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho ovplyvní podporu nacionalistických strán v nadchádzajúcich voľbách do EP. „Dúfam, že to ľuďom otvorí oči,“ uviedla v rozhovore s nemeckými novinami Handelsblatt.

Dezinformácie pred voľbami nie sú rozšírené. Počet prípadov dezinformácií na českých internetových stránkach v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu sa napriek očakávaniam výrazne nezvýšil. Internetové stránky, notoricky známe šírením dezinformácií, sa o kampaň k eurovoľbám príliš nezaujímali, ale stále pozitívne hovorili najmä o Okamurovej antieurópskej strane SPD. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

VILNIUS

Prieskumy. Posledné prieskumy verejnej mienky naznačujú, že stredopravá opozičná Únia vlasti (EĽS) získa 27 percent hlasov. Nasleduje Roľníctvo a zelená únia (Zelení / EFA) s 25 percentami a Litovskí sociálni demokrati (S&D) s 13 percentami. Liberálna labouristická strana (ALDE) by získala 8 percent, Spravodlivosť a poriadok (EFDD) 7 percent a litovskí liberáli (ALDE) 6 percent hlasov. (Angele Kedaitiene, EUnewslithuania.com)

///

ATÉNY/NIKÓZIA

Zásadný americký zákon. Americkí senátori z demokratických a republikánskych strán schválili očakávanú legislatívu, ktorá posilní väzby Spojených štátov s Izraelom, Gréckom a Cyprom. Dvojstranný zákon o partnerstve v oblasti bezpečnosti a energetiky vo východnom Stredomorí v roku 2019 rozšíri zapojenie USA v regióne. Legislatíva zaviazala Kongres USA nezatvárať si oči pred regionálnou agresiou Turecka a tvorbou politík, ktoré ohrozujú záujmy Spojených štátov a jeho partnerov. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BUKUREŠŤ

UDMR prerušuje vzťahy s vládou. Strana maďarskej menšiny v Rumunsku (UDMR/EĽS) vyhlásila, že nepodporí žiadne vládne iniciatívy a dokonca zváži zmrazenie dohody s vládnou koalíciou. UDMR nemá svojich členov vo vláde, no nepriamo podporuje jej zákony v parlamente, vrátane kontroverzných zmien v oblasti spravodlivosti a trestného práva.

UDMR prijalo toto rozhodnutie v reakcii na vývoj, týkajúci sa cintorína pri jazere Valea Uzului, kde sa rumunské úrady rozhodli pochovávať aj rumunských vojnových hrdinov napriek tomu, že bol priestor doteraz vyčlenený len pre Maďarov. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Prieskum volieb do EÚ. Stredopravá strana GERB premiéra Boika Borissov by mohla získať 31,1 percent hlasov, zatiaľ čo hlavná opozičná bulharská socialistická strana 26,6 percent, tvrdí prieskum agentúry Alpha Research. Socialisti v ostatných prieskumoch doteraz tesne viedli.

Tretie je zatiaľ liberálne Hnutie za práva a slobody (13,9 percent), za ním nasleduje nacionalistická strana VMRO (6 percent), populisti Voly (Vôľa) so 4,9 percentami a strana demokratického Bulharska (4,2 percenta). (Partner siete EURACTIV Dnevnik)

///

ZAGREB

Chceme stíhačky. Minister obrany Damir Krstičević informoval, že chorvátska vláda sa rozhodla riešiť strategickú otázku obstarávania stíhačiek a že o nej diskutovala so Švédskom a Spojenými štátmi. Minuloročné rozhovory o nákupe s Izraelom zlyhali, nakoľko Spojené štáty nákup izraelských F-16 nepovolili. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ĽUBĽANA

Voliť pôjde viac Slovincov. Podľa údajov miestnych volebných komisií hlasovalo vo voľbách do Európskeho parlamentu počas prvého dňa 8 052 občanov. V roku 2014 hlasovalo v prvý deň menej ako päť tisíc ľudí. Slovinsko má približne 2 milióny obyvateľov. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Správa o dialógu Belehradu a Prištiny. Úrad srbskej vlády pre Kosovo a Metohiju predložil včera (23. mája) poslancom správu o dialógu medzi Belehradom a Prištinou pod záštitou EÚ od roku 2013 do roku 2019. Srbský parlament by sa jej mal venovať na najbližšom zasadnutí v pondelok (27. mája), na ktorom by mal správu komentovať aj prezident Aleksandar Vučić. (Beta-EURACTIV.rs)