The Capitals: Podporovať euroskepticizmus nie je v záujme Moskvy, hovorí ruský diplomat

Ruský veľvyslanec v Španielsku. [EFE]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

MADRID

„Rusi nestoja za rastom euroskeptizmu”. Ruský veľvyslanec v Španielsku Jurij Korčagin v rozhovore pre agentúru EFE, partnera portálu EURACTIV v predvečer medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade („ruský Davos“) povedal, že Moskva nie je za rastúcim euroskepticizmom.

„Chceme zjednotenú, prosperujúcu, predvídateľnú a stabilnú Európu. Preto v našom záujme nie je žiadny typ konfliktu alebo nepredvídateľnosť v susedstve. Euroskeptické trendy majú svoj pôvod v spoločnosti v domácich krajinách,“ uviedol ruský diplomat.

Hoci sa o ruských médiách hovorí ako o šíriteľoch falošných správ, podľa neho si západná tlači „v 90 percentách robí posmech alebo rozsieva strach o Rusku”. „Ak sa rozhodneme, že eruroskepticizmus kŕmi Rusko, potom sa tento problém nikdy nevyrieši,“ povedal diplomat.

Moskva podľa Korčagina dúfa, že noví vedúci predstavitelia Európskej komisie a europarlamentu budú vo vzťahoch s Ruskom „objektívnejší” a želá si, aby sa čoskoro zrušili „donucovacie opatrenia“ Únie voči Moskve. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

BRATISLAVA

Pellegrini u Putina. Ekonomického fóra v Petrohrade sa zúčastňuje aj slovenský premiér. Počas oficiálnej návštevy Ruskej federácie sa včera (6. júna) Peter Pellegrini stretol s prezidentom Vladimírom Putinom, pričom ocenil úspešný rozvoj „dobrej a otvorenej“ spolupráce s Ruskom v obchode, energetike a vo vzdelávaní. Podľa Putina je Slovensko významným partnerom, s ktorým má „tradične spoľahlivé a priateľské“ vzťahy.

Pellegrini zároveň pozval Putina na augustové oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania do Banskej Bystrice. Rovnaké pozvanie bolo doručené pred niekoľkými týždňami aj americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorého Pellegrini navštívil Washingtone. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák potvrdil, že „ak bude potreba”, Slovensko je pripravené usporiadať bilaterálne stretnutie dvoch prezidentov. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

SOFIA

Moskva sa zapojí do stavby jadrovej elektrátne. Putina v týchto dňoch navštívil aj bulharský prezident. Rumen Radev po stretnutí v Petrohrade povedal, že Rusko sa bude podieľať na výstavbe jadrovej elektrárne Belene, píše partner portálu EURACTIV, Dnevnik.bg.

„Naše druhé stretnutie v takom krátkom časovom období je jasným signálom novej dynamiky v našich bilaterálnych vzťahoch, ktoré sú založené na hlbokých historických, kultúrnych a duchovných väzbách,“ povedal Radev.

Pre ruskú TASS povedal, že je dôležité rozvíjať hospodársku spoluprácu s Ruskom napriek sankciám a protiopatreniam. Dodal, že dokončenie projektu jadrovej elektrárne je pre krajinu prioritou. (Dnevnik.bg)

///

BRUSEL

Koaličný chaos. Belgicko nemôže zažiť ďalšie dlhé obdobie bez federálnej vlády, ako tomu bolo v rokoch 2010 a 2011 počas 541 dní, uviedli koordinátori Didier Reynders, líder hnutia Reformistov a Johan Vande Lanotte, predseda socialistickej SPA po tom, čo im belgický kráľ predĺžil ich vyjednávaciu misiu do 17. júna.

„Je dôležité, aby sme viedli diskusie a aby sme rýchlo vytvorili vládu,“ povedal Reynders. Zdôraznil tiež „ponižujúcu ekonomickú situáciu“ Beelgicka v dôsledku blížiaceho sa brexitu a potrebu Belgicka dohodnúť sa na národnom rozpočte. Očakáva sa, že novú vládu zostavia víťazné strany na jeseň. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Porazený Brexit. Nigel Farage a jeho strana Brexit utrpeli vo štvrtok (6. júna) prekvapivý neúspech po tom, čo v doplňujúcich voľbách o kreslo, reprezentujúce Peterborough, vyhrali labouristi. Väčšina analytikov očakávala, že strana Brexit využije momentum z európskych volieb, no skončila až druhá. Farage krátko pred oznámením výsledkov opustil štáb zadným východom. (Ben Fox, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Celoštátne policajné razie pre nenávistné komentáre na internete. Federálny úrad kriminálnej polície (BKA) uskutočnil vo štvrtok (6. júna) desiatky akcií, pri ktorých prehľadával podozrivých šíriteľov nenávistných príspevkov na internete. Okrem prehliadok tiež polícia vypočula podozrivých. Úrad už obvinil niekoľko osôb zo šírenia verejných výziev na páchanie trestných činov, za urážky verejných činiteľov a antisemitské komentáre na internete. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

RÍM

Mier v Ríme. Po „užitočnom, pozitívnom a srdečnom“ stretnutí lídrov koaličných strán v Ríme Matteo Salvini a Luigi Di Maio napísali v spoločnom vyhlásení, že „vláda musí pokračovať“.

Išlo o prvé stretnutie lídrov vládnych strán za dva mesiace. Rozdiely však pretrvávajú, najmä pokiaľ ide o problém deficitu: Päť hviezd a taliansky premiér Giuseppe Conte sa chcú držať pravidiel, zatiaľ čo Liga nemá v ich porušovaní žiadne pochybnosti. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Odporúčania pre Poľsko. Európska komisia predložila Poľsku svoje odporúčania, týkajúce sa jeho hospodárstva, pričom nabáda zvýšiť vek odchodu do dôchodku, ktorý bol nedávno znížený na 65 pre mužov a 60 pre ženy. Rovnako by sa krajina malo starať o to, aby dôchodcovia nechudobneli. Tretím odporúčaním eurokomisie je zvýšenie trhovej účasti, ktorá je nízka napriek nízkej nezamestnanosti. (EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Druhá správa eurokomisie o audite. Český fond SZIF prestane vyplácať dotácie pre projekty firiem, spojených s premiérom Andrejom Babišom a ministrom poľnohospodárstva Miroslavom Tomanom. Má ísť o preventívne opatrenie z dôvodu druhého návrhu audítorskej správy Európskej komisie. Prvá správa, ktorá rovnako naznačuje Babišov konflikt záujmov, už spôsobila v Českej republike obrovský rozruch.

Metamfetamínový raj. Deväť z desiatich (264 z 298) laboratórií metamfetamínu, ktoré polícia v EÚ odhalila v roku 2017, sa nachádzalo v Českej republike. Išlo väčšinou o malé laboratóriá, prevádzkované miestnymi užívateľmi a predajcami. Rovnako sa objavili aj rozsiahle zariadenia, ktoré viedli organizované zločinecké skupiny, tie však fungovali prevažne mimo územia Českej republiky. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Potvrdený rast HDP. Rumunská ekonomika v prvom štvrťroku vzrástla o 5 percent, čo potvrdzuje prvý odhad rastu zverejnený minulý mesiac. Väčšina sektorov hospodárstva v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2018 rástla v prvých troch mesiacoch roka 2019, no rast bol podporený najmä maloobchodom, IT priemyslom a službami, uviedol štatistický úrad INS.

Proeurópsky pakt. PSD, vládnuca socialistická strana v Rumunsku, chce podpísať proeurópsky pakt, navrhnutý prezidentom Klausom Iohannisom, no podľa premiérky a šéfky strany Viorice Dancilovej by sa do dohody mali zahrnúť ďalšie témy.

Kým pakt, ktorý navrhol Iohannis, sa týkal len justičného systému a zohľadňoval výsledky protikorupčného referenda, PSD chce pridať otázky, týkajúce sa viacrýchlostnej EÚ, dvojakých noriem kvality potravín, rozdielov medzi právnymi predpismi v rôznych členských štátoch EÚ a odkaz na snahu posilniť pozíciu Rumunska v EÚ. (EURACTIV.ro)

///

ATÉNY

Znásilnenie a nový trestný zákonník. Po takmer 70 rokoch schválil grécky parlament nový trestný zákonník, pričom verejná diskusia sa sústredila na definíciu a tresty znásilnenia.

Pôvodný návrh zákona si vyslúžil silnú ​​kritiku mimovládnych organizácií, ale aj zákonodarcov. Grécky minister spravodlivosti nakoniec predložil pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý objasňuje, že znásilnenie je sexuálny akt bez súhlasu, ktorý nevyhnutne nemusí byť spojený s násilím, a že stále zostáva zločinom.

Amnesty International označila hlasovanie za víťazstvo žien. Grécko sa stalo deviatou z 31 európskych krajín, ktoré uznalo, že sex bez súhlasu je znásilnenie.

46 a 12 provokácií. Turecké vzdušné sily v stredu (5. júna) narušili národný vzdušný priestor Grécka až 46-krát. Okrem toho, turecké F-16-ky 12-krát porušili pravidlá gréckej leteckej dopravy. Najvyšší predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí uviedol, že Washington vyvinie maximálne úsilie na to, aby zabránilo eskalácii napätia v regióne medzi Cyprom, Gréckom a Tureckom. (Theodore Karalounis. EURACTIV.gr)

///

NIKÓZIA

Mäkká sila Spojených štátov podporuje Cyprus. Po stretnutí cyperského prezidenta a zástupcu námestníka ministra zahraničných vecí Spojených štátov amerických Matthewa Palmera, hovorca vlády Prodromos Prodromou povedal, že Washington očakáva, že Turecko sa zdrží nezákonných činností vo vodách, v ktorých má Cyprus výhradné hospodárske práva. Dodal, že partnerstvo medzi Gréckom, Cyprom a Izraelom pri výstavbe plynovodu EastMed, na ktorom sa zúčastňujú Spojené štáty, vidí Washington ako príspevok k bezpečnosti a stabilite vo východnom Stredomorí. (Theodore Karalounis. EURACTIV.gr)

///

ZAGREB

Riziko kyberútokov pre predsedníctvo rastie. Chorvátska bezpečnostná a spravodajská agentúra (SOA) zverejnila správu, ktorá naznačuje potenciálne riziká terorizmu pre Chorvátsko ako člena NATO.

Agentúra varovala, že Chorvátsko je cieľom série pokročilých a pretrvávajúcich počítačových útokov (Advanced Persistent Threat/APT). „Vzhľadom na skutočnosť, že Chorvátsko bude v budúcom roku predsedať Rade EÚ, SOA verí, že riziko zvýšenej frekvencie APT rastie.“ (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ĽUBĽANA

Američania chcú posilniť námorné hranice. Bývalý americký generál James L. Jones na okraji stretnutia iniciatívy Trojmoria v Slovinsku povedal, že hranice Únie medzi Baltským a Čiernym morom by mali byť posilnené.

„Tu sa začína obrana Európy, hrozby musíme brať vážne a spoločne na ne reagovať,“ povedal a dodal, že administratíva Spojených štátov silne podporuje strategickú spoluprácu a je ochotná investovať niekoľko miliárd dolárov do rozvoja regiónu. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Vučić odmieta kritiku slobody médií. Srbský prezident Aleksandar Vučić odmietol najnovšie zistenia mimovládnej organizácie US Freedom House o zhoršujúcej sa slobode médií v Srbsku a povedal, že to nie je „nič nové“. Vláda Viktora Orbána v Maďarsku a administratíva Vučića „sú pri likvidácii kritickej žurnalistiky veľmi úspešné, čo je lákadlom aj pre populistické sily inde“, uvádza správa. (Beta-EURACTIV.rs)