The Capitals: Poľská proeurópska koalícia sa rozpadá. Belgické poslankyne prenechajú získané mandáty mužom

Oslavy vstupu Poľska do EÚ. [Shutterstock]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

VARŠAVA

Európskej koalícii hrozí po porážke v európskych voľbách rozpad. Politické zoskupenie zložené z Občianskej platformy (PO/EPP) a menších stredoľavých, agrárnych a regionálnych strán získalo 38,5 percent, zatiaľ čo vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS/ECR) 45,4 percent.

Poľská ľudová strana (PSL/EPP) sa rozhodne o ďalšom zotrvaní v koalícii už túto sobotu (1. júna). Hoci strana získala v novom Európskom parlamente tri kreslá, jej odchod z koalície je veľmi pravdepodobný. Ľudovci si totiž zakladajú na konzervatívnych hodnotách a spolupráca s progresívnymi silami by mohla odradiť ich tradičného voliča.

V prípade Zväzu demokratickej ľavice (SLD/S&D) je situácia opačná. Strana získala v novom europarlamente päť kresiel a o odchode z koalície neuvažuje.

Najväčšia strana proeurópskej koalície, Občianska platforma, teraz premýšľa nad ďalšími krokmi. Volebná porážka totiž výrazne oslabila pozíciu jej lídra Grzegorz Schetyna. Ten si však neúspech nepripúšťa a chce, aby koalícia zabojovala aj v tohtoročných voľbách do poľského parlamentu. (EURACTIV.pl)

///

MADRID

Eurojust potrebuje peniaze. Predseda Eurojustu, slovenský prokurátor Ladislav Hamran upozornil v rozhovore so španielskou agentúrou EFE, že justícia v mnohých európskych krajinách „nemá dostatok finančných zdrojov“.

Vzhľadom na nárast množstva žiadostí, s ktorými sa štáty na Eurojust obracajú, rastú aj nároky na organizáciu, no jej financovanie z rozpočtu EÚ stagnuje. „Sme svedkami nárastu žiadostí  členských štátov o pomoc z Eurojustu, čo je pre nás veľká výzva, nakoľko stúpa dopyt ale nie finančné prostriedky, ktoré máme k dispozícii pre naše operácie,“ uviedol Hamran s tým, že súčasnými prioritami európskeho súdnictva sú terorizmus, nelegálna migrácia a kebyrzločiny.

Sústreďovať sa len na politické témy a ignorovať súdnictvo môže v budúcnosti Únii spôsobiť mnoho problémov, hovorí Hamran. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

BRUSEL

„Nastražené“ poslankyne. Flámska extrémne pravicová Vlaams Belang je po voľbách pod tlakom. Dve ženy, ktoré by podľa výsledkov hlasovania mali získať mandát, sa svojich kresiel vzdajú v prospech mužov z nižších pozícií kandidátky. V krajine sa totiž uplatňuje princíp rodového striedania, ktorý spočíva v tom, že ak vedie kandidátku muž, na druhej pozícii musí byť žena.

Patsy Vatletová, ktorá kandidovala do Európskeho parlamentu, a Lut Deforche-Degrooteovou z kandidátky do flámskeho parlamentu, boli na kandidátkach druhé v poradí. Funkcie, do ktorých boli zvolené, ale napokon prenechajú mužom. Média teraz špekulujú o tom, že obe kandidátky boli na druhé miesta iba nastražené a nikdy nemali v pláne uplatniť si mandáty. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Seehofer pôjde do dôchodku. Nemecký minister vnútra a líder CSU Horst Seehofer, ktorý je známy ostrými nezhodami s kancelárkou Angelou Merkelovou v otázkach migrácie, chce po parlamentných voľbách v roku 2021 ukončiť svoju politickú kariéru. Vo štvrtok 30. mája o tom informoval mediálny partner siete EurActiv, Deutsche Welle. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

VIEDEŇ

Prvá kancelárka v histórii: Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen poveril šéfku ústavného súdu Brigitte Bierleinovou zostavením dočasnej vlády, ktorá krajinu povedie k jesenným predčasným voľbám. Rakúšania si budú novú politickú reprezentáciu voliť po páde vlády Sebastiana Kurza, ktorú spôsobil korupčný škandál koaličné strany FPÖ, označovaný ako “Ibiza-gate”. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

RÍM

Di Maio je zachránený. Taliansky podpredseda vlády Luigi di Maio sa po volebnom debakli Hnutia piatich hviezd, ktoré sa v priebehu jedného roka prepadlo z 32,7 na 17 percent, rozhodol vložiť svoj osud do rúk straníckych podporovateľov. Tí ho však nesklamali. Prostredníctvom straníckeho elektronického systému opäť zvolili di Maia do čela hnutia.

Farage a Orbán odmietli Salviniho. Strana pre brexit sa po voľbách do Európskeho parlamentu nepripojí k nacionalistickej frakcii ENF, vedenej Matteo Salvinim. Ponuku ENF bude líder strany Nigel Farage zvažovať len v prípade, že jeho súčasná frakcie EFDD nebude schopná v novom europarlamente opätovne utvoriť vlastnú frakciu. Na splnenie podmienok pre sformovanie skupiny teraz Farageovi chýba jedna stranícka delegácia.

K Salvinimu sa podľa agentúry Reuters nechystá pripojiť ani maďarský premiér Viktor Orbán. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

BRATISLAVA

Aj Le Penová má svoje hranice. Prijatie slovenskej neofašistické strany ĽSNS do frakcie ENF v Európskom parlamente „by narušilo stratégiu Marine Le Penovej profilovať sa ako úctyhodná a skutočná pravica“, hovorí profesor Christian Lequesne z inštitútu Sciences Po v rozhovore pre EURACTIV Slovensko. „Pri potenciálnej spolupráci so stranami, ktoré sú očividne antisemitistické, či popierajú holokaust bude veľmi opatrná. Aby sa tak odlíšila od politiky svojho otca, rovnako sa zachovala aj na národnej úrovni,.” (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Nešťastný výstrel. Premiér Andrej Babiš podľa serveru Blesk.cz nebude požadovať výmenu člena policajnej ochranky, ktorý pravdepodobne nedopatrením vystrelil na palube armádneho lietadla, ktoré viezlo predsedu vlády so sprievodom z utorkového neformálneho summitu v Bruseli. Lietadlo nebolo vážne poškodené a vrátilo sa späť do Českej republiky. Nikomu na palube sa nič nestalo. Prípad vyšetruje Vojenská polícia a Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Zaostrené na súdnictvo. Grécka vláda tlačí na okamžitú zmenu dvoch z troch vedúcich predstaviteľov Najvyššieho súdu. Po tom, čo premiér Tsipras vyhlásil po porážke svojej strany na európskej úrovni predčasné voľby, opozícia poukazuje na to, že vláda nemá na podobné zmeny v súdnictve mandát.

Suverénne vedenie. Grécke ministerstvo vnútra zverejnilo finálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu, ktoré prisudzujú stredopravej Novej demokracii (EPP) víťazstvo nad vládnou ľavicovou koalíciou Syriza o 9,35 percentuálnych bodov, čo je najviac v histórii. ND získala od posledných eurovolieb v roku 2014 takmer 574 tisíc nových voličov, zatiaľ čo Syriza ich 175 tisíc stratila. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓZIA

Cyprus chce Turecko v EÚ. Napriek nekončiacim provokáciám Turecka vo východnej časti Stredozemného mora, podporil cyperský minister zahraničných vecí členstvo Turecka v Európskej únii. Podmienkou je, že Turecko bude nasledovať odporúčania Európskej komisie. Tá chce, aby  Turecko usilovnejšie pracovalo na splnení prístupových podmienok a rešpektovalo cyperské práva v jeho výlučnej ekonomickej zóne v pobrežných vodách. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIA

Demisia vysoko postaveného politika. Dva mesiace po vypuknutí tzv. bytového škandálu, ktorý odhalil, že niekoľko vysoko postavených politikov vládnej strany GERB kúpilo nehnuteľnosti za podozrivo nízke ceny, odstúpila dvojka v strane a bývalý minister vnútra Cvetan Cvetanov zo všetkých svojich vedúcich funkcií. Oznámenie prišlo po tom, čo GERB vyhral európske voľby. (Dnevnik.bg)

///

BUKUREŠŤ

ALDE odchádza z ALDE. Rumunská liberálna strana ALDE opúšťa svoju rovnomennú európsku politickú rodinu. Dôvodom sú nezhody s lídrom európskych liberálov Guyom Verhofstadtom. Ten sa navyše minulý týždeň v Bukurešti zúčastnil snemu Aliancia 2020 USR PLUS bývalého eurokomisára Daciana Cioloşa, ktorá by sa mala spolu s hnutím Renaissance Emmanuela Macrona stať súčasťou novo vznikajúce európskej liberálnej skupiny. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHREB

Povzbudenie pre premiéra. Po zlých výsledkoch vládnej strany v eurovoľbách sa premiér Andrej Plenkovice konečne dočkal dobrých správ. Vo vyjednávaniach o novom vedení inštitúcií EÚ bude zastupovať Európsku ľudovú stranu, čo dokazuje, že jeho reputácia v Bruseli je lepšia ako doma. Štatistiky zároveň naznačujú, že rast chorvátskeho HDP bude o 3,9 percenta vyšší, než sa očakávalo, a teda najvyšší v Európe. (Tea trubicami, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Report Komisia je podľa premiérky zaujímavý. Predsedníčka srbskej vlády Ana Brnabićová sa nechala počuť, že tohtoročná správa Európskej komisie o Srbsku je v zásade pozitívny, ale v niektorých častiach obsahuje „politické“ poznámky. Odmietla hodnotenia, že jej krajina nedosiahla žiadny pokrok v oblasti médií, slobody prejavu a spolupráca s občianskou spoločnosťou.

„V niektorých kapitolách je správa zaujímavejšia ako obvykle, v mnohých dôležitých oblastiach sa objavujú politické poznámky. Celkovo je správa pozitívna, obsahuje ale aj veci, ktoré sú nejasné a nelogické,“ povedala Brnabićová. (Beta-EURACTIV.rs)

///