The Capitals: Premiér Boris Johnson sa blíži…

[EPA-EFE/Neil Hall]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

LONDÝN

Premiér Johnson? Bývalý minister zahraničných vecí sa vo štvrtok o krok priblížil k tomu, aby sa stal novým britským premiérom, keď získal podporu najvyššieho počtu konzervatívnych poslancov v rámci prvého kola hlasovania. Mark Harper, Andrea Leadsomová a Esther McVeyová z boja vypadli, druhé kolo hlasovania čaká kandidátov budúci týždeň. O novom šéfoci konzervatívcov nakoniec rozhodne celá členská základňa. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Chýba zhoda. Pred uzatvoreným rokovaním veľkej vládnej koalície trvajú sociálni demokrati na tom, aby medzi najvyššie priority vlády patrila dôchodková reforma a zmena klímy. Podľa generálneho tajomníka SPD Larsa Klingbeila je treba „hovoriť o týchto témach otvorene.“ Šéf poslaneckého klubu CDU Ralph Brinkhaus ale vidí kľúčové témy koaličného rokovania „úplne niekde inde.“ Vláda by sa podľa neho mala zamerať na ekonomiku či opatrovateľskú starostlivosť. Politickí komentátori v Berlíne od rokovaní koaličných strán v tých najdôležitejších témach vzájomnú zhodu neočakávajú. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

MADRID

EÚ je v kríze, tvrdí historik. Referendum o brexite nie je vyjadrením „pocitu ekonomickej slabosti, ale skôr myšlienky, že Briti nedokážu svoje problémy vyriešiť zotrvaním v Európskej únii,“ povedal historik Ian Kershaw v rozhovore so španielskym partnerom siete EURACTIV EFE pri príležitosti publikácie svojej najnovšej knihy.

„EÚ zažíva ekonomické problémy, eurozóna je v kríze, ale ešte závažnejšia je migračná kríza,“ povedal. „Potrebujeme silnú Európu a tiež silné národné štáty,“ dodal. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

RÍM

Rozpad vládnej koalície pri hlasovaní. Vládna väčšina sa v talianskom parlamente prvýkrát dostala do sporu pri hlasovaní o poskytovaní financií súkromnej rádiovej stanici Radio Radicale, ktorá pokrývá napríklad parlamentné debaty. Hnutie piatich hviezd je proti financovaniu stanice z verejných prostriedkov, zatiaľ čo Liga návrh opozičnej Demokratickej strany na grant v hodnote troch miliónov eur podporila.

Napätie v euroskupine. Návrat sporu talianskej vlády a Európskej komisie znepokojuje unijných ministrov financií, ktorí Taliansko vyzvali ku splneniu svojich finančných záväzkov a zníženiu verejného dlhu. Podľa šéfa talianskej kasy Giovanniho Triu ale žiadne nové opatrenia nebudú potrebné. (Gerardo Fortuna, Jorge Valero, EURACTIV.com)

///

SKOPJE/BRUSEL

Každý svojou cestou? „Oddelenie prístupových rozhovorov Severného Macedónska a Albánska – kedy prvá krajina na svojej ceste do EÚ dostane „zelenú“ a druhá nie – nie je ideálne, ale je to jediná cesta vpred,” povedal serveru EURACTIV.com severomacedónsky prezident Stevo Pendarovski pri návšteve Bruselu.

Pendarovski varoval pred odložením začiatku prístupových rozhovorov so svojou krajinou do septembra. „Bolo by to veľmi zlé znamenie pre všetky proeurópske sily v regióne, dokonca aj pre krajiny, ktoré o prístupe už vyjednávajú,“ povedal. (Zoran Radosavljevic, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Poľsko-americké vzťahy. Poľsko podľa očakávaní podpísalo so Spojenými štátmi dohodu, ktorá posilní americkú vojenskú prítomnosť v krajine. Do Poľska dorazí ďalších 1 000 vojakov. Rokuje sa totiž tiež o dodaní viac ako tridsiatich stíhačiek F-35. Donald Trump zároveň nevylúčil zrušenie vízovej povinnosti pre Poliakov cestujúcich do USA. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Kvetiny a šťastný minister. Bratislava sa stane sídlom novozriadeného Európskeho orgánu práce (ELA). Zvíťazila v konkurencii Bulharska, Cypru a Lotyšska. „Som prirodzený optimista, ale [víťazstvo] v prvom kole som nečakal,“ povedal slovenský minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter po hlasovaní Rady. Komisárke Marianne Thyssenovej poďakoval kyticou. Tá ju prijala, no situáciu ju očividne zaskočila. Richterovi pripomenula, že konečné slovo nemala Komisia ale Rada EÚ, teda členské štáty. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

VILNIUS

Plány prezidentky Grybauskaiteovej. Končiaca prezidentka Litvy Daila Grybauskaiteová by rada obsadila jednu z vedúcich pozícií v európskych inštitúciách, pravdepodobne predsednícke kreslo v Európskej rade. Ako kandidátka z jednej z nových členských krajín, ktorú predtým reprezentovala ako európska komisárka, má dobrú šancu uspieť. Musela by však mať podporu krajín strednej a východnej Európy, čo podľa litovského europoslanca Matasa Maldeikisa nie je príliš pravdepodobné. Poľsko totiž jej kandidatúru už odmietlo. Maldeikis sa preto domnieva, že Grybauskaiteová by mohla obsadiť novovznikajúcu pozíciu podpredsedníčky Európskej rady pre eurozónu. (Angele Kedaitiene, http://eunewslithuania.com)

///

BUKUREŠŤ

Premiérka chce byť predsedníčkou PSD. Premiérka rumunskej vlády Viorica Dancilaová by sa rada chopila predsedníckej funkcie v sociálnedemokratickej strane PSD. Nového predsedu si strana zvolí počas snemu, ktorý je naplánovaný na koniec júna. Dancilaová momentálne dočasne vedie stranu po tom, čo bol jej bývalý predsedu Liviu Dragnea uväznený za korupciu.

Proeurópsky pakt. Prezident Klaus Iohannis podpísal s opozičnými stranami „národnú dohodu“ o proeurópskom smerovaní krajiny. Vládne strany – PSD a ALDE – síce odmietly pakt podpísať, podľa Iohannisa ale listina zostáva otvorená aj tým politickým lídrom, ktorí svoj názor zmenia. (EURACTIV.ro)

///

PRAHA

Automobilový priemysel v ohrození. Uvalenie amerických ciel na autá by mohlo ohroziť až 20 percent exportu automobilového priemyslu a 25-tisíc pracovných miest. Upozornilo na to združenie AutoSAP. Podľa informácií ČTK by bola Česká republika štvrtou najviac postihnutou európskou krajinou, hneď po Nemecku, Švédsku a Slovensku. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Pol milióna hlasov. Dvaja kandidáti opozičnej Novej demokracie (EPP) získali v  eurovoľbách rekordný počet hlasov. Vedec a obhajca ľudí so špeciálnymi potrebami Stelios Kympouropoulos získal celkom 577 114 hlasov. Druhým v poradí je bývalý predseda strany Evangelos Meimarakis s 496 600 hlasmi. Gréci môžu v európskych voľbách odovzdávať hlas jednotlivým kandidátom len od roku 2014. (Theodore Karaoulanis,EURACTIV.gr)

///

NIKÓZIA

Francúzi na Cypre. Paríž nerobí žiadne kroky k vytvoreniu vojenskej základne na území Cypru. Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian to uviedol na tlačovej konferencii so svojím tureckým náprotivkom. Reagoval tak na správy z polovice mája, podľa ktorých mala Nikózia uzatvoriť dohodu s Francúzskom o využívaní cyperskej infraštruktúry a vojenských lodí francúzskou armádou. Cyperské úrady však upresnili, že založenie novej základne je niečo iné, ako využívanie už existujúcej infraštruktúry. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.GR)

///

SOFIA

GDPR. Len 44 percent Bulharov (najmenej z celej EÚ) si uvedomuje, že nariadenie GDPR zaručuje právo na vymazanie a zabudnutie osobných dát. Informoval o tom nový prieskum Eurobarometer. (Dnevnik.bg)

///

ZÁHREB

Ľudský štít povstane z popola. Predseda populistického Ľudského štítu po prepadáku jeho hnutia v európskych voľbách vyhlásil, že „toto nie je koniec.“ „Vrátime sa silnejší než kedykoľvek predtým,“ zdôraznil Ivan Vilibor-Sinčić. Strana by podľa jeho slov mala v nasledujúcich mesiacoch pracovať na svojej vlastnej reorganizácii.

///

ĽUBĽANA

Dajme šancu Severnému Macedónsku. Slovinský minister zahraničných vecí Miro Cerar počas summitu Stredoeurópskej iniciatívy v Terste vyzdvihol význam rozširovania EÚ o krajiny, ktoré spĺňajú požiadavky. Ako príklad uviedol Severné Macedónsko, ktoré vyriešilo dlhotrvajúci spor s Gréckom o názov štátu. Podľa Cerara by sa práve táto krajina mala do konca mesiaca dozvedieť oficiálny dátum začiatku prístupových rozhovorov. (Karla Juničić, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Rivalita namiesto spolupráce. Podľa srbského ministra obchodu Rasima Ljajića západobalkánske štáty „čím ďalej, tým menej spolupracujú.“ „V regióne sa správame skôr ako súperi a nie ako partneri, čo dokazujú aj colné prekážky a uvalovanie daní, kvôli ktorým je akákoľvek forma regionálnej spolupráce bezvýznamná,“ vyhlásil minister s tým, že krajiny okrem obchodu nijako nespolupracujú. Aj obchodné vzťahy sú navyše sprevádzané problémami. (Beta / EURACTIV.rs)