The Capitals: Rím zadržal kapitánku lode s migrantami, Berlín a Paríž to ostro kritizujú

Matteo Salvini. [EPA/Riccardo Antimiani]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

RÍM / PARÍŽ / BERLÍN

Boj o Sea-Watch 3. Vysokopostavení politici v Nemecku a Francúzsku ostro kritizovali taliansku vládu za to, že zatkli Carolu Raketeovú, kapitánku lode Sea-Watch 3, ktorá v Stredozemnom mori zachránila migrantov.

Loď mimovládnej organizácie Sea-Watch 3, ktorá prepravovala desiatky migrantov, zachránených v Stredozemnom mori, vstúpila 26. júna do talianskych vôd pri ostrove Lampedusa napriek hrozbe vysokých pokút talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho. 31-ročná kapitánka bola následne zadržaná a na súde bude čeliť až desaťročnému trestu odňatia slobody.  

„Očakával by som, že krajina ako Taliansko bude riešiť takýto prípad inak,“ povedal v nedeľu (30. júna) spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier.

„Niekto, kto zachraňuje životy, nemôže byť zločincom,“ povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas (SPD) a dodal, že záchrana životov je „humanitárnou povinnosťou“, ktorá sa nesmie kriminalizovať. Talianske súdnictvo vyzval, aby obvinenia rýchlo zamietli.

Podobne reagoval Paríž. Hovorkyňa francúzskej vlády Sibeth Ndiayeová obvinila Rím z vytvárania hystérie.

„Je mi ľúto, že sme dospeli do tejto situácie. Talianska vláda sa totiž rozhodla vytvárať hystériu na veľmi bolestivých témach,“ povedala Ndiayeová.

Zdá sa, že Rím bude na rozhodnutí trvať. Taliansky premiér Giuseppe Conte, na okraj prebehajúceho summitu uviedol, že celú vec považuje za „politické vydieranie“, zámerne vytvorené štyridsiatimi osobami. „Za 15 dní mohla kapitánka doplávať do iných prístavov,“ povedal. 

Európska konfederácia odborových zväzov (ETUC) medzitým vyzvala vedúcich predstaviteľov Únie, aby žiadali kapitánkino prepustenie a ukončili „neľudskú a nemorálnu politiku uzavretých prístavov”. (Florence Schulz, EURACTIV.de / Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Sociálni demokrati hľadajú nového lídra. Nemeckí sociálni demokrati oficiálne spustili výzvu na podávanie žiadostí na post predsedu strany. Keďže bývalá predsedníčka Andrea Nahlesová odstúpila krátko po voľbách do EÚ s tým, že v rámci svojej strany nemá dostatočnú podporu, stranu nateraz vedie trojica vybraných členov. Záujemcovia sa môžu zaregistrovať do 1. septembra. Sociálni demokrati po prvýkrát uvažujú o tom, že by stranu viedli dvaja lídri, podobne, ako u nemeckých Zelených. (Florence Schulz, EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Bývalý kanadský premiér v brexitovej úlohe. Stephen Harper, bývalý kanadský premiér, by mohol byť novou tvárou britského vyjednávacieho tímu o brexite v prípade, že by sa minister zahraničných vecí Jeremy Hunt stal novým britským premiérom.

V rozhovore pre Sunday Times Hunt uviedol, že Harpera do novej role nominoval preto, aby zabezpečil dohodu o voľnom obchode s EÚ podľa kanadsko-európskeho vzoru. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

MADRID

„Európa nie je rajom ľudských práv“. EÚ stále čelí vážnemu porušovaniu základných práv a situácia sa zhoršuje nárastom ultra-nacionalizmu a stratou etických a morálnych hodnôt, uviedol riaditeľ Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) Michael O’Flahert v rozhovore pre agentúru EFE, partnera siete EURACTIV.  

„Pokiaľ ide o ľudské práva, EÚ nie je rajom na zemi, hoci tomu mnohí veria. Nerovnosť je jednou z hlavných výziev, a preto je treba podnikať kroky proti politikom, ktorí šíria nenávisť a lži,“ povedal. (partner siete EURACTIV, agentúra EFE).

///

ATÉNY

Tsipras „zachraňuje“ socialistov. Európski socialisti „využívajú“ spoluprácu s ľavicovým gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom, nakoľko vďaka nej majú v súčasnosti väčšinu v Rade EÚ, uviedli diplomatické zdroje na okraj prebiehajúceho bruselského summitu. „Osem lídrov podporuje pozíciou Európskej ľudovej strany (EPP), sedem európskych socialistov (PES) – s Tsiprasom 8 – a sedem podporuje liberálov,” dodal rovnaký zdroj. 

Grécke médiá informovali, že socialisti EÚ trvajú na tom, aby sa v Komisii skončila 15-ročná vláda ľudovcov. (EURACTIV.com)

///

NIKÓZIA 

Cyprus vyšetruje haváriu rakiet v blízkosti Nikózie. Pravdepodobne zatúlaná raketa narazila v pondelok (1. júla) v severnej časti cyperského hlavného mesta Nikózia. Podľa agentúry Reuters sa nikto nezranenil. Mustafa Akinci, líder cyperských Turkov, spojil incident s vojenskými operáciami na Blízkom východe. Armáda však podľa neho bude pokračovať vo vyšetrovaní a hľadaní príčiny.

///

VARŠAVA

Kde sú inovácie? V najnovšom európskom prehľade inovácii (European Innovation Scoreboard 2019) sa Poľsko umiestnilo na 25. mieste a prekonalo len Chorvátsko, Bulharsko a Rumunsko. Dôvodmi tohto nízkeho umiestnenia je slabý poľský výskum, postavenie vedy, ale aj nízka úroveň inovácií v malých a stredných podnikoch. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Najmladší volia krajnú pravicu. Voliči proeurópskych strán mali väčšiu motiváciu zúčastniť sa eurovolieb ako tí, ktorí prechovávajú k Európskej únii negatívny postoj, vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky. Napriek tomu, že k urnám prišlo v máji 23 percent slovenských voličov, čo je v eurovoľbách najviac od vstupu do EÚ, Slovensko malo opäť najnižšiu účasť v EÚ. Z vekovej kategórie 18 až 24 rokov navyše prišlo voliť len 11 percent voličova a najväčší podiel ich hlasov (14 percent) získala neonacistická strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

V4 je bližšia ako Obnovme Európu. Český premiér Andrej Babiš a predseda hnutia ANO, ktoré sa v Európskom parlamente radí k novej liberálnej frakcii Obnovme Európu, vidí vo Vyšehradskej skupine bližšieho spojenca, než vo svojej vlastnej európskej politickej rodine.

V rámci mojej pozícia je mi V4 podstatne bližšia než niektoré pozície frakcie, ktorej sme ako hnutie ANO členom,” uviedol premiér s tým, že V4 vníma ako teritórium s budúcnosťou a skvelými podmienkami z hľadiska bezpečnosti. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Premiérka Dancilová už vedie vládnu stranu. Vládnuca socialistická strana PSD si v sobotu (29. júna) zvolila za líderku premiérku Vioricu Dancilovú. Výnimočný  kongrese sa konal mesiac po tom, čo bývalého predsedu strany Liviu Dragnea po odsúdení za korupčné akty vzali orgány do väzby.

Iohannis chce zostať prezidentom. „Som prezidentom Rumunska a chcem ako prezident Rumunska pokračovať, nechcem byť predsedom Európskej rady,“ povedal Klaus Iohannis počas slávnostného ceremoniálu odovzdávania medailí. Iohannis, ktorého meno sa spomína v súvislosti s nástupníctvom Donalda Tuska v Európskej rade, rovnako potvrdil, že chce v novembri opäť kandidovať na post rumunského prezidenta. Tuskov mandát končí rovnako na jeseň. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHREB

Koaliční partneri žiadajú ministrovu rezignáciu. Chorvátski ľudovci (HNS), ktorí sú súčasťou vládnej koalície, volajú po rezignácii ministra verejnej správy Lovroa Kuščevića. Dôvodom je jeho nedávna kauza, súvisisiaca s nepriznaným majetkom. Netrváme na jeho trestnej zodpovednosti, o tom musia rozhodnúť patričné inštitúcie, podľa verejne dostupných informácií ale Kuščević s najväčšou pravdepodobnosťou zneužil svoj politický vplyv na svoje vlastné obohatenie,” uviedla strana. Vláda na to reagovala tým, že akékoľvek ultimátum je úplne vylúčené. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Najnižší rast HDP v regióne. Ekonomická aktivita v Srbsku sa v prvom kvartáli roku 2019 výrazne spomalila a zaznamenala najnižší rast HDP z 11 krajín strednej a východnej Európy (2,5 percenta), uviedol ekonóm Milojko Arsic. Profesor Arsic tiež uviedol, že v najbližších mesiacoch sa očakáva rýchlejší rast HDP, ktorý by mohol ku koncu roka dosiahnuť tri percentá. (beta.rs, EURACTIV.rs)

***