The Capitals: Salvini odmieta, že by dostal peniaze z Moskvy

Talianská delegácia privítala v Ríme ruského prezidenta začiatkom júla. [EPA-EFE/Filippo Attili/Chigi Palace]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

RÍM

Putinove peniaze. Stránka Buzzfeed zverejnila nahrávku, v ktorej sa traja Taliani, napojení na pravicovú Ligu, a traja Rusi s údajným napojením na Kremeľ dohovárajú na prevedení 65 miliónov dolárov z ruskej ropnej spoločnosti na konto Salviniho politické strany. Stretnutie sa malo odohrať vlani v októbri počas Salviniho cesty do Moskvy, kedy taliansky podpredseda vlády vyhlásil, že sa v Rusku cíti ako doma. „Nikdy som si od Rusov nevzal rubeľ, euro, dolár ani liter vodky,” reagoval Salvini na zverejnenie tajnej nahrávky. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATÉNY

Ostré slová na adresu médií. Mpampis Papadimitriou, bývalý novinár a nový poslanec gréckej konzervatívnej strany Nová demokracia, sa stal terčom kritiky po tom, čo zaútočil na spravodajcu zahraničných médií v Aténach, predovšetkým na francúzsky denník Libération.

Denník vo svojom nedávnom článku uviedol, že s novým premiérom a lídrom Novej demokracie Kyriakosom Mitsotakisom sa do vlády „vracia dynastia“. Papadimitriou na to reagoval slovami, že „zahraniční novinári píšu o Grécku, ktoré neexistuje […]. Niektorí reportéri bohužiaľ bozkávajú topánky ľavicovej strane SYRIZA a z marihuanového dymu v jej kanceláriách majú zatemnenú myseľ.” Libération obvinenie označil za smiešne.

Smrtiace búrky. Cez severné Grécko sa v noci prehnala búrka a podľa gréckych médií za sebou nechala šesť mŕtvych, vrátane detí a turistov. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Von der Leyen a brexitu. Kandidátka na predsedníčku Európskej komisie Ursula von der Leyen dúfa, že odchod Británie z Európskej únie sa nikdy neuskutoční a krajina zostane súčasťou bloku. Povedala to v rámci diskusie s europoslancami, ktorí budú na budúci týždeň hlasovať o jej zvolenií. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Prvé krôčiky. Belgickí socialisti a zelení zo strany Ecolo pozvali francúzsky hovoriacich liberálov (MR) do Valónska na diskusiu o sformovaní regionálnej vlády, čo by mohlo mať dominový efekt na zvyšok krajiny a prelomiť patovú situáciu  vytvorení federálnej vlády. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com).

///

BERLÍN

Opäť zdravotné problémy. Kancelárku Angelu Merkelovú opäť postihla triaška. Stalo sa tak v stredu v Berlíne pri stretnutí s novým fínskym premiérom Anttim Rinnaom. Je to už po tretíkrát za ostatné tri týždne a aj preto sa špekuluje o jej zdravotnom stave.

„Cítim sa dobre,“ vyhlásila pri následnej tlačovej konferencii. Dodala, že zdravotné ťažkosti jej vo výkone funkcie nebránia. „Stále zisťujem, čo sa počas stretnutia s prezidentom Zelenskiym stalo. Vyšetrenie ešte nie sú kompletné, ale určité zlepšenie už nastalo a ja sa s tým musím naučiť žiť,“ pripomenula kancelárka prvý prípad , ku ktorému došlo v júni počas stretnutia s novým ukrajinským prezidentom. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Francúzsko požaduje zastropovanie SPP. Budúca spoločná poľnohospodárska politika po roku 2020 by mala pomôcť farmárom, ktorých príjem je nižší ako 100 tisíc eur ročne. S takýmto návrhom prišla francúzska štátna tajomníčka pre európske záležitosti Amélia de Montchalinová.

Zastropovanie by pomohlo farmárom, ktorí sa stretávajú s modernizáciou poľnohospodárskych praktík. „Musíme podporiť tých, ktorí sa snažia užívať menej pesticídov alebo diverzifikovať svoju produkciu, aby bola odolnejšia voči klimatickým zmenám,” dodala štátna tajomníčka. (EURACTIV.fr)

///

VARŠAVA

Szydlovú nezvolili za predsedníčku europarlamentného výboru. Bývalá poľská premiérka Beata Szydlová nezískala v tajnom hlasovaní pri voľbe predsedu europarlamentného Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL) dostatočnú podporu. Proti nej sa postavilo 27 europoslancov, za hlasovalo 21. Jej spolustraník z frakcie ECR Ryszard Legutko vyhlásil, že takéto odmietnutie je odplatou za to, že Poľsko na pôde Európskej rady nepodporilo kandidáta na predsedu Komisie Fransa Timmermansa. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Prezidentka kritizovala Čínu. Novozvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa začína zapájať do zahraničnej politiky. Včera privítala v Bratislave čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yia. Ako uviedla, počas stretnutia okrem iného vyjadrila svoje obavy nad stavom ľudských práv v Ľudovej republike.

„V súlade so spoločnou pozíciou Európskej únie som vyjadrila znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne a zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín,” napísala na sociálnej sieti Čaputová. V týchto dňoch Wang Yi cestuje po krajinách V4 a diskutuje sa štátnikmi o posilnení vzájomnej spolupráce a užšie zapojenie krajín do hospodárskej iniciatívy Nová hodvábna cesta. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Podpora oddlžovania naprieč snemovňou. Poslanci hneď v prvom čítaní v stredu schválili návrh zákona, podľa ktorého osoby staršie ako osemnásť rokov, ktorí začali mať kvôli rodičom dlhy ešte ako deti, mohli byť vo zvýhodnenom režime oddlžené, rovnako ako seniori a zdravotne postihnutí. Zákon má v Čechách obrovskú podporu, za hlasovali všetci prítomní poslanci, nikto sa nezdržal, nikto nebol proti. (Aktuálne.cz)

///

ĽUBĽANA

Zatiaľ bez kandidáta. Vlády členských štátov by mali Ursule von der Leyen predstaviť mená dvoch kandidátov na post eurokomisára, pričom jeden by mal byť muž a druhý žena. Slovinský premiér Marjan Šarec (LMS/RE) želanie kandidátky na predsedníčku Európskej komisie uznáva, zatiaľ ale nevie, či jej prianiu vyhovie. Vláda by o kandidátoch mala rozhodnúť tento mesiac, špekuluje sa tak aj o súčasnej europoslankyni Tanji Fajonovej (S&D). (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

SOFIA

Ekonomická predpoveď. Rast bulharského HDP by mal v roku 2019 dosiahnuť 3,3 percenta, zatiaľ čo o rok neskôr by to podľa odhadov Európskej komisie mohlo byť až 3,4 percent.

Nové F-16. Bulharská vláda udelila ministerstvu obrany mandát na podpis dohody so Spojenými štátmi, na základe ktorej odkúpi Bulharsko osem nových stíhačiek F-16 v hodnote 1,256 miliardy dolárov. Nové stroje majú nahradiť sovietske stroje MiG-29 a pomôcť Bulharsku s plnením štandardov NATO.

///

VILNIUS

Dôležité portfólio. Litovská vláda sa o svojom kandidátovi na post európskeho komisára dohodne v polovici budúceho týždňa. Informoval o tom premiér Saulius Skvernelis s tým, že Litva bude usilovať o dôležité portfólio v oblasti bezpečnosti, migrácie alebo ekonomiky. Špekuluje sa, že budúcim litovským eurokomisárom by mohol byť sám Skvernelis alebo minister financií a inovácií Virginijus Sinkevicius. (Angele Kedaitiene, eunewslithuania.com)

///

ZÁHREB

Nová vláda bude do 5. augusta. Predseda parlamentu Gordan Jandroković očakáva, že Chorvátsko bude mať do 5. augusta nových ministrov. Vládu môže podľa informácií denníka Jutarnji list opustiť hneď niekoľko osobností – ministerka pre fondy EÚ Gabrijela Žalacová, minister pre správu štátneho majetku Goran Marić alebo minister poľnohospodárstva Tomislav Tolušić. Opozícii ale zmeny vo vláde nestačia a vyzýva k predčasným voľbám.

Chorvátsko porastie, ale … Európska komisia prehodnotila odhad chorvátskeho rastu v roku 2019 z 2,6 percent na 3,1 percenta. Kým biznis sa z novej prognózy teší, minister financií Zdravko Marić sa k nej stavia s rezervou. „Je to síce dobrá správa pre Chorvátsko a každého, kto tu chce investovať, ale dôležité je, aby sme v nastavenom kurze pokračovali,” vyhlásil. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Rezervy zahraničnej meny sú najvyšší od roku 2000. Srbská národná banka (NBS) oznámila, že na konci júna boli jej devízové ​​rezervy najvyššie od roku 2000, kedy monitoring začal. Hrubé devízové ​​rezervy dosiahli 12,14 miliardy eur, čo je o 490 miliónov eur viac ako v máji. (Beta.rs, EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Koniec produkcie hliníka, 900 robotníkov bez práce. Jedna z najväčších bosnianskych firiem v časti krajiny s chorvátskou menšinou prišla o prísun elektriny. Spoločnosť prestala vyrábať a pravdepodobne vyhlási bankrot. Podľa analytikov tak môže najväčšia chorvátska strana v Bosne, HDZ BiH, prísť o časť svojich voličov. Chorvátsko má v spoločnosti 12 percentný podiel a pred viac ako dvoma dekádami zaplatilo jej rekonštrukciu.

Bosna Turkov nevydá. Predsedníctvo Bosny a Hercegoviny (BiH) sa nechalo počuť, že nemôže žiadnym spôsobom ovplyvniť súdy vo veci vydania ôsmich tureckých občanov. Prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan o to požiadal, pretože sú podľa neho súčasťou zločineckej organizácie pod vedením kazateľa Fethullaha Gülena. Erdoğan dokonca povedal, že na tejto otázke môže závisieť budúcnosť vzťahov s Bosnou. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)