The Capitals: Škandál s nahrávkou má aj Belgicko. Politici plánovali razie na migrantov, aby ich mohli deportovať

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

BRUSEL

Škandál konzervatívnej strany N-VA. Nahrávka rozhovoru z roku 2016 medzi šéfom konzervatívnej Novej Flámskej aliancie (N-VA) a starostom Antverp Bartom De Weverom a vtedajším štátnym tajomníkom pre azyl a migráciu Theom Franckenom, spôsobila na belgickej scéne pred voľbami škandál.

Hoci sa investigatívnemu novinárovi podarilo dostať na stretnutie a informáciu publikoval ešte pred tromi rokmi, nahrávky, ktoré zaujali celoštátnu belgickú aj holandskú tlač, boli zverejnené až v utorok (21. mája). De Wever sa na nej s Franckenom dohaduje na organizovaní útokov na prisťahovalcov, ktoré mali následne uľahčiť ich vyhostenie špeciálnymi deportačnými letmi. Šéf N-VA vysvetľuje, akým spôsobom do štvrte poslať hliadky, či ako zabaviť toľko jednotlivcov, aby sa zmestili do lietadla. O tom, že sa provokácie a razie skutočne organizovali, informovalo niekoľko ľudskoprávnych organizácii ešte v roku 2017.

De Wever komentoval nahrávku s tým, že na rozhovore nevidí nič zlé a na spoluprácu polície a migračného úradu je „obzvlášť hrdý”.

Od decembra má Belgicko dočasnú vládu po tom, čo N-VA opustila koalíciu pre Globálny pakt OSN o migrácii. Doterajšie prieskumy odhadovali, že N-VA jasne zvíťazí v belgických federálnych voľbách, ktoré sa konajú súčasne s voľbami do EÚ. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

VIEDEŇ

Návrh vyslovenia nedôvery. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz bude v pondelok (27. mája) čeliť v parlamente návrhu na odvolanie a vyslovenie nedôvery jeho vláde. „Som si celkom istý, že hlasovanie bude úspešné a že sa nám podarí zabezpečiť, aby Kurz už v utorok nebol kancelárom,” uviedol pre agentúru Reuters poslanec Peter Pilz. Krajne pravicová Strana slobody (FPÖ) už oznámila, že tento návrh podporí. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Najväčšia obava z nízkej účasti. Euroskeptický politik Nicolas Dupont-Aignan (Debout La France-ECR) v utorok (21. mája) vyzval francúzskych voličov, aby sa zúčastnili na nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu. „Demonštrovať celý rok v daždi a potom nehlasovať vo voľbách je antagonické“.

Prezident Emmanuel Macron rovnako vyzval ľudí, aby sa do eurovolieb zapojili, a dokonca sa  do agiácie zapojila aj radikálna ľavicová televízia Le Media, ktorá priniesla špeciálnu predvolebnú show.

Podľa prieskumov by mal vo voľbách získať Národný front Marine Le Penovej až 23,5 percent hlasov, po ňom nasleduje Macronovo hnutie Republika vpred! (LREM) s 33 percentami a stredopraví Republikáni s 12,5 percentami. (EURACTIV.fr)

///

HAAG

Dopyt po zelených dlhopisoch. Holandsko sa stalo prvou z jedenástich krajín s ratingom AAA, ktorá vydala zelené dlhopisy. Prioritné budú pre Holanďanov fondy, ktoré dokážu preukázať svoje environmentálne kredity. Hoci bankári pôvodne očakávali, že sa im podarí získať približne 6 miliárd eur, už teraz ponuky prekračujú 20 miliárd eur. Zelené dlhopisy v Únii už ponúka Belgicko, Francúzsko, Írsko a Poľsko.

Je to turistická pasca! Holandské orgány obmedzia podporu cestovného ruchu, keďže tulipánové polia, veterné mlyny a veľkomestské centrá sa snažia vyrovnať s rekordným počtom návštevníkov. Nová štúdia nabáda, aby krajina povzbudzovala turistov navštevovať menej populárne častí krajiny v rôznych ročných období. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

MADRID

Nový parlament aj so separatistami. Španielsky zákonodarný zbor, teda kongres a senát, zasadal v utorok (21. mája) aj v prítomnosti piatich katalánskych poslancov, ktorí sú v súčasnosti pre pokusy o secesiu v roku 2017 vo väzbe. Ich účasť povolil najvyšší súd, pričom sa v budovách mohli voľne pohybovať. Nemohli však organizovať stretnutia, či tlačové konferencie. Po tom, čo oficiálny ceremoniál skončil, poslancov odviezli späť do miesta výkonu trestu.  (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Možnosť „červenej karty“. Poľský štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Konrad Szymanski povedal, že „Poľsko sa rozhodlo pre výrazné posilnenie kompetencií národných parlamentov”. Varšava by podľa neho privítala „právomoc odmietnuť legislatívne iniciatívy Európskej komisie“. Jeho návrh prišiel na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v Bruseli v čase, keď štáty EÚ diskutujú o vytvorení budúceho europarlamentu a eurokomisie, pričom ide o prvý návrh mechanizmu „červenej karty“ na tejto úrovni. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Vládny SMER minul na eurokampaň najviac. Podľa Transparency International Slovensko strana SMER-SD (S&D) vedie najväčšiu, najdrahšiu, ale aj najmenej transparentnú kampaň pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu. Výdavky vo výške viac ako 654 tisíc eur, ktoré už SMER minul, predstavujú viac ako majú opozičná strana OĽaNO (ECR) a koalícia PS + Spolu (ALDE/EĽS) dohromady, pričom strany viedli druhú a tretiu najdrahšiu kampaň.

Transparency označilo predvolebnú kampaň strán za najtransparentnejšiu v histórii eurovolieb na Slovensku, čo má súvisieť aj s novou povinnosťou strán viesť transparentný účet. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Protesty proti novej ministerke spravodlivosti. Tisíce ľudí sa 21. mája vydali do ulíc Prahy, aby protestovali proti vymenovaniu právničky Marie Benešovej za novú ministerku spravodlivosti. Benešová je považovaná za blízkeho spojenca prezidenta Miloša Zemana. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Opäť žiadna diskusia o EÚ. Predvolebná diskusia pred eurovoľbami v Grécku sa opäť zamerala na vnútroštátne otázky. Ľavicový premiér Alexis Tsipras považuje voľby do Európskeho parlamentu za referendum o „dôvere“ pre svoju vládu, zatiaľ čo hlavný predstaviteľ opozície, konzervatívna Nová demokracia a jej líder Kyriakos Mitsotakis predstavovali priority svojej strany ako novej gréckej vlády.

Nová demokracia stále vedie v prieskumoch verejnej mienky, ale rozdiel medzi oboma stranami sa pohybuje od 8,5 do 4,9 percentuálnych bodov.

Grécke stíhačky nad západným Balkánom. Grécko uskutočnilo v utorok (21. mája) svoj prvý testovací, stíhací policajný let nad susedným Severným Macedónskom. Dohľad nad vzdušným priestorom krajiny bol zakotvený v zmluve o zmene názvu, podpísanej minulé leto a bol aj súčasťou politiky NATO posledných 12 rokov. Grécko už takýmto spôsobom dohliada nad Čiernou Horou a Albánskom. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓZIA

Nové vrty. Počas nasledujúcich dvoch rokov začne Cyprus s ťažbou ropy a zemného plynu na ôsmich nových vrtoch vo svojej Výhradnej  ekonomickej zóne, oznámil minister energetiky Yorgos Lakkotropis. Napätie medzi Ankarou a Nikóziou v poslednej dobe eskalovalo, nakoľko Turecko spochybňuje práva zvrchovanosti Cypru, ktoré EÚ a USA plne podporujú.

Šampión v cenách elektriny. Podľa údajov Eurostatu bol medzi druhou polovicou roka 2017 a druhou polovicou roka 2018 na Cypre zaznamenaný najvyšší nárast (19,6 percent) cien elektriny pre domácnosti. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BUKUREŠŤ

Rumunskí socialisti sa obzerajú po krajnej pravici. Kontroverzný líder rumunskej vládnej socialistickej strany PSD Liviu Dragnea nevidí vo vytváraní krajne pravicovej aliancie žiadne nebezpečenstvo. Reagoval tak na zhromaždenie nacionalistov, ktoré minulú sobotu organizoval v Miláne Matteo Salviniho.

„To, čo som videl, je skupina strán, ktoré podporujú väčšiu úlohu svojich krajín v porovnaní s inštitúciami Únie,“ povedala Dragnea. „Niektorí lídri EÚ musia pochopiť príčinu a občania Únie by sa mali zamyslieť nad tým, či byrokrati EÚ s obrovskými platmi skutočne pracujú pre nich alebo pre inštitúciu,“ dodal.

Dragnea sa vyhol otázke, či by sa jeho strana mohla pripojiť k aliancii, ak sa zhorší vzťah so Stranou európskych socialistov (PES). PES zmrazila vzťahy s PSD pre obavy, týkajúce sa právneho štátu v krajine a rozhodnutie o členstve PSD v skupine socialistov sa očakáva na júnovom kongrese. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

Nespoľahlivý. Vysokopostavený európsky socialista označil bývalého premiéra Victora Pontu, ktorý opustil vládnucu Sociálnodemokratickú stranu a vytvoril si vlastnú stranu ProRomania, za „absolútne nespoľahlivého“. „Najprv odišiel od socialistov, potom sa pokúsil o návrat, a teraz sa pripája k európskym konzervatívcom a reformistom,” uviedol zdroj portálu EURACTIV.com.

Ponta v rozhovore pre EURACTIV ešte v apríli uviedol, že pred eurovoľbami bude viesť v Rumunsku kampaň za spitzenkandidáta socialistov, Fransa Timmermansa. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

SOFIA

Povolenia na pobyt pre občanov z krajín mimo EÚ. Podľa Eurostatu patrí Bulharsko medzi krajiny EÚ s najvyššou mierou nárastu počtu platných povolení na pobyt, vydaných občanom z krajín mimo EÚ, pričom nárast predstavuje až 41 percent. Rok 2017 bol pritom  rokom, kedy Bulharsko vydalo najvyšší počet takýchto povolení (51 021) od roku 2009. V roku 2016 krajina vydala 36 085 povolení na pobyt občanom krajín mimo Únie. (Partner siete EURACTIV, Dnevnik)

///

ZÁHREB

Viac voličov diaspóry. Minister pre správu štátu Lovro Kuščević uviedol, že vo voľbách do EÚ bude môcť voliť takmer 3,8 milióna občanov, z ktorých je 154 358 žije mimo Chorvátska, čo je trojnásobný nárast oproti voľbám v roku 2014. Len 13 občanov z iných krajín EÚ chce tohto roku voliť v Chorvátsku.

Uprednostňovanie recyklácie. Minister životného prostredia a energetiky Tomislav Ćorić povedal, že recyklácia plastov a iných materiálov je pre krajinu prioritou. Pätinu HDP Chorvátska tvorí cestovný ruch a krajina môže na trhu konkurovať len vtedy, ak bude mať zdravé a čisté prostredie, povedal Čorić a pripomenul, že viac ako 37 percent územia Chorvátska spadá do chránenej zóny zoznamu NATURA 2000. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ĽUBĽANA

Pomalší rast v roku 2019. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) odhaduje, že slovinské hospodárstvo v tomto roku porastie o 3,4 percenta, čo je mierny pokles oproti predchádzajúcej prognóze vo výške 3,6 percenta. Odhaduje sa tiež, že rast HDP v budúcom roku bude 3,1 percenta a nie 2,7 percenta, ako sa pôvodne predpokladalo. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Srbsko nakúpi zlato. Guvernér Národnej banky Srbska informoval, že štátna pokladnica má k dispozícii 20,8 ton zlata a že administratíva zvažuje možnosti ďalšieho nákupu. Od roku 2012 kúpila centrálna banka takmer sedem ton zlata. Guvernér Jorgovanka Tabaković tvrdí, že devízové rezervy sú na historicky najvyššej úrovni, 11,5 miliárd eur. (Beta-EURACTIV.rs)