The Capitals: Socialisti pre rakúsky škandál útočia pred eurovoľbami na konzervatívcov

Kancelár a odchádzajúci vicekancelár Rakúska. [EPA/Christian Bruna]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

VIEDEŇ

Predčasné parlamentné voľby. Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v nedeľu (19. mája) oznámil, že krajina usporiada všeobecné parlamentné voľby v septembri. Ide o najrýchlejší možný termín po tom, čo vicekancelár Heinz-Christian Strache oznámil rezignáciu. Strachova pravicová Strana slobody (FPÖ) je súčasťou súčasnej rakúskej koalície od roku 2017.

Strache skončil v sobotu (18. mája) po tom, čo médiá zverejnili video, na ktorom diskutoval o prideľovaní štátnych zmlúv výmenou za finančné a politické zvýhodnenia s osobou, ktorá sa vydávala za neter ruského oligarchu. Pripustil, že video bolo „katastrofálne“, hoci popieral porušenie zákona, či pokračovanie v diskusiách. (Claire Stam, EURACTIV.de)

BERLÍN / Postavte sa krajnej pravici. Magazín Die Welt informoval, že nemecké tajné služby vyjadrili pochybnosti o spolupráci s Rakúskom, pretože sa obávajú rizika úniku informácií do Ruska. Podľa novinárov však nie je jasné, či to súvisí so Strachovým škandálom.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu (18. mája) uviedla, že európski politici sa musia „postaviť” krajne pravicovým politikom, ktorí sú podľa nej „na predaj”, o čom má svedčiť aj škandál a pád vlády v Rakúsku. Krajne pravicové strany podľa Merkelovej odmietajú hodnoty ako ochrana menšín, či základných ľudských práv: „Politici, ktorí sú na predaj, zohrávajú významnú úlohu a my proti nim musíme rozhodne konať.“ (Claire Stam, EURACTIV.de)

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) v tejto súvislosti skritizovali európskych ľudovcov, pričom o nich tvrdia, že sú „nespoľahliví“ a nemožno im veriť. Šéfka SPD Andrea Nahlesová pripomenula, že kresťanskí demokrati sa tešia z pochybnej slávy konzervatívnej a pravicovej koalície v Rakúsku a „teraz ich zalieva chladný pot“.

Udo Bullmann, šéf socialistickej skupiny v europarlamente dodal: „Keď sa spojíte s krajnou pravicou kvôli moci, vydláždite cestu pre korupciu. Tento a očividný nedostatok vízie pre lepšiu budúcnosť je dôvodom, prečo EĽS už nie je schopná viesť Európu.“

BRATISLAVA / Slušný Strache. „Myslím, že Strache reagoval slušným spôsobom, presne tak, ako by mal byť. Existujú určité podozrenia, ktoré treba preskúmať a do tej doby pán Srache rezignoval,“ uviedol Boris Kollar, líder slovenskej strany SME Rodina, ktorá je členom extrémne pravicovej platformy MENF. Tá zastrešuje aj Stracheho FPÖ. „Myslím, že všetko je v poriadku,“ povedal opozičný politik a dodal, žev rakúskom prípade ide o individuálne zlyhanie. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

BRUSEL

Pozor na klímu. Televíznu diskusiu medzi dvomi spitzenkandidátmi v eurovoľbách, Guyom Verhofstadtom (Open Vld) a Geertom Bourgeoisom (N-VA) narušila skupina klimatických aktivistickov, ktorá sa označuje za Rebéliu vyhynutia. Predtým, ako ich bezpečnostná služba vyviedla zo štúdia, stihli vpadnúť na pódium a vypustiť konfety. Aktivisti ešte vo februári počas medzinárodnej konferencie o klíme v Bruseli narušili prejav premiéra Charlesa Michiela. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

PARÍŽ

Občiansky konvent o klimatických zmenách. V snahe vyriešiť požiadavky hnutia Žltých viest a zároveň reagovať na ekologické výzvy súčasnosti rozhodla francúzska vláda o zorganizovaní 150-členného občianskeho zhromaždenia. Občiansky klimatický konvent bude zodpovedný za prehodnotenie francúzskej environmentálnej politiky a bude musieť formulovať návrhy na boj proti globálnemu otepľovaniu. Rovnako by mal navrhnúť spôsob zavedenia tzv. uhlíkových daní, vysvetlil v rozhovore pre EURACTIV.fr minister životného prostredia François de Rugy.

Najnižšia nezamestnanosť za dekádu: Podľa francúzskeho národného inštitútu pre štatistiku a ekonomické štúdie (INSEE) padla miera nezamestnanosti vo Francúzsku na 8,7 percent, čo je najnižšia úroveň od roku 2009. Pozitívne zmeny na trhu práce sú dobrou správou najmä pre prezidenta Emmanuela Macrona, ktorého doma už celé mesiace trápia pouličné protesty hnutia Žltých viest proti vysokým životným nákladom. (EURACTIV.fr)

///

HAAG

Chaos a bieda brexitu. Holandský premiér Mark Rutte zopakoval, že rozhodnutie Spojeného kráľovstva opustiť EÚ spôsobuje „obrovský chaos a biedu“ a že „celá koncepcia Brexitu je nesprávna“.

Pred voľbami do EÚ, ktoré v Holandsku začnú vo štvrtok (23. mája), zatiaľ Rutteho stredopravej VVD agentúry odhadujú 15 percentný zisk. Veľmi podobný výsledok očakáva aj euroskeptické Fórum pre demokraciu. Radikálnej strane Geerta Wildersa PVV v súčasnosti agentúry predpovedajú iba 4-percentný zisk, čo je najmenej od vzniku strany.

Víťazstvo v Eurovízii. Proeurópske strany v Holandsku dúfajú, že triumf v speváckej súťaži Eurovízia bude inšpirovať aj ďalšie víťazstvo v eurovoľbách 23. mája. Krajina si v pesničkovej súťaži zabezpečila prvé víťazstvo od roku 1975. Súťaž by na budúci rok chceli hostiť štyri mestá. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

RÍM

Katolíci proti Salvínimu. Katolícka komunita sa ohradila voči Salviniho využívaní kresťanskej symboliky počas sobotňajšieho stretnutia populistických a nacionalistických strán v Miláne. „Politika rozdeľuje, ale boh patrí každému. Uzurpovanie si boha pre seba je vždy veľmi nebezpečné,” uviedol kardinál Parolin, štátny tajomník Vatikánu. Vplyvný katolícky týždenník Famiglia Cristiana rozhnevali Salviniho bozkávanie Biblie na javisku a následné výroky o zákaze vyloďovania na ostrove Lampedusa pre migrantov.

Obavy OSN. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva  zaslal talianskej vláde 11-stranový list, v ktorom žiadal zastavenie kontroverzného dekrétu proti migrácii, ktorý navrhla Salviniho Liga, a ktorý by mal byť dnes (20. máj) schválený. Návrh zákona ohrozuje ľudské práva migrantov a vyvoláva atmosféru xenofóbie, píše komisár. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Proeurópsky pochod. Predseda Európskej rady Donald Tusk sa zúčastnil pochodu, ktorý počas víkendu zorganizovala Európska koalícia, najväčšia proeurópska sila v poľskej politike. Tusk hovoril spolu s vedúcimi predstaviteľmi poľskej opozície, bývalými prezidentmi a úradujúcim starostom Varšavy. Na pochod prišlo približne 45 tisíc ľudí.

Ďalšie sociálne sľuby. Týždeň pred voľbami do Európskeho parlamentu premiér Mateusz Morawiecki povedal, že vládnuca strana je ochotná zaviesť nový program sociálnych výdavkov, ktorý by mohol zahŕňať dospelých so zdravotným postihnutím. Ich predstavitelia sa pred niekoľkými mesiacmi vydali na štrajk, ale od vlády nedostali nič. Vláda zmenila názor a je ochotná vydávať mesačné príspevky vo výške 500 poľských zlotých (prinližne 115 euro), ktoré sú podobné tým, aké sa poskytujú na deti. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

„Banda lúzrov“. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD, S&D) kritizoval Ľuboša Blahu, predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti a člena strany SMER-SD, za jeden z jeho mnohých protieurópskych príspevkov na sociálnej sieti Facebooku. „Ak niekto má taký zásadný problém, že Úniu nazve bandou lúzrov, že je antiľudská, antisociálna, antineviemaká vec, tak potom radšej treba zvážiť, či človek chce zostať vo výbore pre európske záležitosti,“ povedal Pellegrini počas schôdze výboru, ktorý Blaha viedol. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Piráti kvôli Babišovi žalujú eurokomisiu: Česká pirátska strana sa rozhodla zažalovať Európsku komisiu pre nečinnosť. Podľa Pirátov sa európska inštitúcia stále nerozhodla, čo možno v prípade premiéra Andreja Babiša a eurodotácií pre jeho spoločnosť Agrofert označiť za konflikt záujmov. Sťažnosť bude riešiť Európsky súdny dvor. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Tsipras vyjasnil názor na spitzenkandidáta. Grécky premiér sa nechal počuť, že jeho vládnuca strana SYRIZA podporuje vo vedení eurokomisie kandidátov európskej ľavice, Nica Cueho a Violetu Tomicovú. SYRIZA podľa neho podporí ktoréhokoľvek „progresívneho“ kandidáta, ktorý by sa mohol postaviť kandidátovi ľudovcov, Manfredovi Weberovi.

Najväčší protivníci vládnej strany, Nová demokracia (EĽS) a KINAL (S&D), už celé týždne vyčítali Tsiprasovi, že doteraz nevyjadril podporu žiadnemu zo spitzenkandidátov. Posledné vyhlásenie gréckeho premiéra však jasne ukázalo, že SYRIZA nepodporí Hansa Timmermansa, spitzenkandidáta socialistov z S&D. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.GR)

///

NIKÓZIA

Účasť bude kľúčová. Najnovší prieskum, ktorý si dal vypracovať denník Kathimerini ukazuje, že kresťanskodemokratické Demokratické zhromaždenie (DISY), domovská strana prezidenta Nicosa Anastasiadesa vedie s 28,8 percentami. Druhú priečku v preferenciách obsadzuje Progresívna strana pracujúcich (AKEL) s 25,4 percentami, nasleduje nacionalistická Demokratická strana (DIKO) s 13,7 percentami. Rozhodujúcim faktorom bude podľa analytikov účasť voličov. V tomto roku sa môže do eurovolieb zapojiť totiž aj vyše 80 tisíc tureckých Cyperčanov, čo je viac ako 12 percent voličov. V roku 2014 hlasovalo len 1 200 z nich. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.GR)

///

ĽUBĽANA

Dotácie na energetickú obnovu budov. Slovinský fond životného prostredia spustil nový tender pre občanov a podnikateľov, pričom navyšuje finančné prostriedky na dotácie pre ekologické investície o ďalších 15,1 milióna eur. Už teraz sú na rok 2019 vyčlenené prostriedky vo výške 56,5 milióna eur. Najviac z nich bude alokovaných na energetickú rekonštrukciu bytov a domov obyvateľov Slovinska. Omnoho menšie čiastky by mali smerovať do podpory nákupov elektrických vozidiel, či na energetickú renováciu budov vo vlastníctve firiem. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

SOFIA

Weber v Bulharsku. „Moje prvé nariadenie ako predsedu Európskej komisie bude aby sa Bulharsko stalo plnohodnotným členom schengenského priestoru,” povedal spitzenkandidát Európskej ľudovej strany Manfred Weber počas stretnutia, ktoré v Sofii zorganizovala vládna strana GERB. „Snívam o Európe ako o kontinente, na ktorom nikto nebude musieť opustiť svoju domovinu, aby hľadal prácu v zahraničí. Rovnaké životné podmienky a rovnaká sociálna ochrana,” vysvetlil motto európskych ľudovcov Weber. (Partner siete EURACTIV Dnevnik).

///

BELEHRAD

Pomoc EÚ na lepšiu kontrolu štátnej pomoci. EÚ vyčlenila približne milión eur na pomoc Srbsku pri zlepšovaní kontroly štátnej pomoci, približne 1 miliónom EUR. Projekt bude trvať dva a pol roka a bude financovaný z nástroja IPA 2014. Cieľom je pomôcť vláde a inštitúciám, zodpovedným za kontrolu a prideľovanie štátnej pomoci, zosúladiť svoje pravidlá a postupy s európskymi acquis. (Beta-EURACTIV.rs)