The Capitals: Stretnutie v Bratislave poukázalo na rozpory u európskej krajnej pravice

Marine Le Penová. [EPA/Sebastien Nogier]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

BRATISLAVA

Spolupráca francúzskych a slovenských nacionalistov. Slovenská populistická strana Sme rodina v Bratislave privítala členov európskej krajne pravicovej strany Európa národov a slobody.

Predsedníčka francúzskeho Národného združenia Marine Le Pen sa vyslovila proti odchodu svojej krajiny z EÚ a zdôraznila, že Únia sa musí zmeniť zvnútra. Na stretnutie dorazili aj zástupcovia rakúskych Slobodných (FPÖ) a gréckej Novej pravice, zatiaľ čo líder talianskej Ligy Matteo Salvini poslal video pozdrav.

Všetci sa zhodli na spoločnom boji proti migrácii, oligarchom, liberálom a Európskej komisii. Netrvalo dlho, a na svetlo však vyplávali zásadné rozpory v ich pohľade na niektoré témy.

Volebný program Národného združenia Marine Le Penovej kritizuje rozšírenia EÚ v minulosti, a to kvôli voľnému pohybu kapitálu, tovaru a osôb, rovnako ako kvôli zrušenia vnútroštátnych hraničných kontrol, „veľmi lacnej pracovnej sile” z východnej Európy a sociálnym benefitom pre imigrantov vo Francúzsku.

Kandidát hnutia Sme rodina do eurovolieb, Ľudovít Goga, na pódiu vedľa Le Penovej obhajoval „právo slovenských občanov na sociálne dávky v iných (členských) štátoch” a tiež „zachovanie voľného pohybu ľudí, služieb, kapitálu a pracovnej sily, pretože ide o základnú podmienku ekonomického rozvoja a tvorby pracovných miest na slovensku”. (Pavol Szalai, EURACTIV.sk)

///

BERLÍN

Nemeckí voliči uprednostňujú životné prostredie. 34 percent nemeckých voličov verí, že ochrana klímy je najväčšou výzvou EÚ do budúcnosti. Ukázal to prieskum spoločnosti YouGov vo ôsmich členských krajinách Únie. Vo zvyšných siedmich štátoch (Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Poľsku, Švédsku, Maďarsku a Belgicku) voliči označili za hlavnú výzvu EÚ migráciu.

Podľa väčšiny respondentov je členstvo EÚ pre ich krajinu výhodné. V Nemecku a Poľsku si to myslí až 70 percent opýtaných. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Oficiálne zahájenie eurovolieb. 13. mája vo Francúzsku oficiálne odštartovala kampaň pre voľby do Európskeho parlamentu. O 79 europoslaneckých mandátov, určených pre Francúzsko, bude súťažiť celkovo 34 politických zoskupení. Kampaň končí až o polnoci 25. mája, teda v predvečer francúzskeho volebného dňa.

Dokumenty spoločnosti Monsanto: Spoločnosť Bayer si na vyšetrenie tajného dokumentu spoločnosti Monsanto, ktorý rozdeľuje francúzsku politiku, vedcov a novinárov do skupín na základe ich postoja k pesticídom, najala externú právnu firmu. Hoci nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o nelegálnu činnosť, spoločnosť Bayer očakáva vlnu kritiky. „Toto nie je spôsob, akým chce Bayer diskutovať s verejnosťou a zainteresovanými stranami. Ospravedlňujeme sa.” (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Podemos chce jednať so socialistami. Podľa generálneho tajomníka ľavicovej strany Unidas Podemos Pabla Iglesiasa by socialistická strana PSOE,  víťaz parlamentných volieb, mala vládnuť spolu s jeho stranou a vyvarovať sa rokovaní so stranou Ciudadanos. V pondelok (13. mája) o tom informovala španielska agentúra EFE. Vyjednávanie medzi Podemos a PSOE by malo podľa Iglesiasa začať hneď po európskych a regionálnych voľbách, ktoré sa v Španielsku budú konať 26. mája. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Pasívne člen EÚ. Eurokomisárka pre vnútorný trh a služby Elžbieta Bieńkowska vyhlásila, že Poľsko sa v súčasnosti chová v EÚ pasívne.

„Poľsko by sa malo prestať správať pasívne. Na úrovni EÚ sa nezaujímame o to, čo vláda hovorí doma. Poľsko nie je schopné vyhľadávať partnerov a budovať aliancie, pretože pre to nerobí vôbec nič,” uviedla eurokomisárka. Poľsko by podľa nej malo byť s ohľadom na súčasné výzvy jedným z lídrov EÚ. (EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Dezinformácie a voľby: Česká eurokomisárka Věra Jourová varovala pred organizovanou dezinformačnej kampaňou, ktorej cieľom je snaha ovplyvniť nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu. Európska komisia sa dlhodobo obáva zasahovania do únijných volieb zo zahraničia, a to predovšetkým z Ruska. „Nesmieme pripustiť, aby napríklad len v jednom členskom štáte bol volebný výsledok zmanipulovaný,” povedala Jourová v rozhovore pre Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Nič nie je rozhodnuté. Nový prieskum ukázal, že boj medzi stredopravou PNL (EPP) a ľavicovou PSD (S&D) je veľmi vyrovnaný, 26,1 percent a 26,4 percent. Aliancia 2020 USR-PLUS získala 20,1 percent, zatiaľ čo Pre Rumunsko, strana bývalého premiéra Victora Ponty, sa umiestnila na štvrtom mieste (8,5 percent), nasledovaná skupinou ALDE (rumunská strana, ktorá sa volá rovnako ako europarlamentní frakcia) s 8,2 percentami.

Článok 7: Európska komisia varovala Rumunsko, že začne s „procedúrou kontroly kvality právneho štátu v krajine” kvôli obavám v súvislosti s nezávislosťou súdnictva a oslabenie protikorupčných právnych predpisov. Európska exekutíva vyhlásila, že nedávne zmeny trestných zákonov „predstavujú riziko a môžu vytvoriť stav de facto beztrestnosti”. (EURACTIV.ro)

///

ATÉNY

40 politických strán: Na základe konečného rozhodnutia Najvyššieho súdu sa volieb do Európskeho parlamentu zúčastní štyridsať politických strán a hnutí. Deväť muselo byť zo zoznamov vyradených. Voľby do EÚ sa v Grécku konajú v rovnaký deň, ako komunálne a regionálne voľby, čo znamená, že väčšina voličov bude naraz hlasovať v štyroch rôznych voľbách. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

Premiér útočí na opozíciu. V rozhovore pre televíziu ALPHA predpovedal premiér Alexis Tsipras veľmi vyrovnaný boj vo voľbách do europarlamentu medzi ľavicovou stranou Syriza a hlavné opozičnou stranou Nová demokracia (ND-EPP). Podľa najnovších prieskumov stále vedie konzervatívna Nová demokracia, no rozdiel medzi oboma stranami sa zmenšil na približne šesť percentuálnych bodov. Tsipras spochybnil vierohodnosť prieskumu a uviedol, že šéf Novej demokracie, Kyriakos Mitsotakis, na čele svojej strany dlho nevydrží. Vyhlásil to s v súvislosti parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať v novembri 2019. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

NIKÓZIA

Vojenské cvičenie. Turecko včera odštartovalo veľké námorné cvičenia. Svoju vojenskú silu ukazuje v čase, keď sa Ankara s Nikóziou škriepi kvôli prieskumným vrtom v cyperských vodách. „Vyzývame Turecko, aby prejavilo zdržanlivosť, rešpektovalo zvrchované práva Cypru v jeho výlučnej ekonomickej zóne a vyhlo sa akémukoľvek porušovaniu dohôd, na ktoré bude EÚ náležite reagovať v plnej solidarite s Cyprom,” uviedla včera (13. mája) šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIA

Najnižšia dĺžka života v EÚ. Bulharsko je krajinou s najnižšou očakávanou priemernou dĺžkou života v EÚ (74,8 rokov). Podľa bulharského Národného štatistického inštitútu je očakávaná priemerná dĺžka života u mužov v EÚ 71,4 rokov, zatiaľ čo u žien je to o 7 rokov viac – 78,4 rokov. (Partner portálu EURACTIV Dnevnik)

///

ZÁHREB

Kolaps lodenice: Najväčšia a najstaršia chorvátska lodenice Uljanik je oficiálne v bankrote. „Oddnes už Chorvátsko nemá lodný priemysel,” vyhlásil odborový predák Boris Cerovac s tým, že podľa neho štát na lodeniciezanevrel. O prácu príde všetkých 1 118 zamestnancov podniku.

Cudzinci budú môcť kupovať pôdu. V júni 2020 vyprší sedemročné moratórium na predaj štátnej a súkromnej ​​poľnohospodárskej pôdy príslušníkom cudzích krajín, ktoré si Chorvátsko vyjednalo v rámci svojej prístupovej dohody v roku 2011. Chorvátsko má síce právo moratórium predĺžiť až o tri roky, zatiaľ ale o nič také Európsku komisiu nepožiadalo. Informoval o tom chorvátsky denník Večernji list. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///