The Capitals: Uchádzači o britské premiérske kreslo predvádzajú „hororovú show“

Jean-Claude Juncker, Nicola Sturgeonová a Michel Barnier. [EFE-EPA]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

EDINBURGH

Spojené kráľovstvo bez Škótska? Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová si vzala na paškál kampane potenciálnych lídrov konzervatívcov a označila ich za „hororovú show”. V exkluzívnom rozhovore pre EURACTIV.com uviedla, že tvrdý brexit by „zvýšil pravdepodobnosť odtrhnutia Škótska od Spojeného kráľovstva”. Sturgeonová sa v rozhovore pustila aj do opozičných labouristov za ich nejasnú pozíciu voči brexitu a neschopnosť presadiť druhé referendum o odchode krajiny z EÚ.

Vo Westminsteri zatiaľ konzervatívni kandidáti do čela britskej vlády predstavujú svoje plány pre budúce usporiadanie vzťahov s Európskou úniou. Najväčší favorit Boris Johnson sa nechal počuť, že odmietne Únii poslať „platbu za odchod“ vo výške 39 miliárd libier, kým Británii neponúkne lepšiu dohodu. Rovnako sa zaviazal k britskému odchodu z EÚ najneskôr do 31. októbra tohto roku.

Ďalšie záujemkyňa o premiérske kreslo a donedávna predsedníčka Dolnej snemovne Andrea Leadsomová nevylúčila svoju potenciálnu podporu druhému referendu o nezávislosť Škótska. Je prvá z kandidátov, kto túto možnosť spomenul.

///

LONDÝN

Kde je Boris? Bývalý minister zahraničných vecí Boris Johnson, ktorý má najväčšie šance obsadiť post nového britského premiéra, sa v utorok (11. júna) dostal pod tlak svojich konzervatívnych súperov, podľa ktorých sa „schováva pred verejným drobnohľadom”. Johnson sa prekvapivo v rámci svojej kampane na verejnosti príliš neukazuje. Podľa Andrey Leadsomové a ďalšieho kandidáta, poslanca Marka Harpera, by mali byť všetci záujemcovia o premiérske kreslo ochotní čeliť otázkam verejnosti. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Vestagerová? Nie, ďakujem. Budúca europoslankyňa za SPD Katarina Barleyová vylúčila možnosť, že by sa budúcou predsedníčkou Európskej komisie mala stať Margrethe Vestagerová (ALDE). V utorkovom (11. júna) rozhovore pre nemecké rádio SWR Barleyová povedala, že si súčasnú dánsku komisárku pre hospodársku súťaž veľmi váži, ale dodala, že Vestagerová sa nezúčastnila eurovolieb ako spitzenkandidátka. Európsky parlament sa zhodol na tom, že nástupcom Jeana-Clauda Junckera môže byť iba niektorí zo spitzenkandidátov, pripomenula Barleyová. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Macronov polčas. Francúzsky premiér Edouard Philippe dnes (12. júna) predstaví politický kalendár Macronovej administratívy, vrátane plánovanej legislatívy v druhej polovici jeho päťročného prezidentského mandátu. Jeho súčasťou má byť aj obnovenie dôvery vo vládu, ktorou otriasla kríza pre protesty žltých viest a porážka Macronovho hnutia En Marche! v eurovoľbách

Podľa hovorkyne francúzskeho prezidenta nebude v júni ani v júli vystupovať v parlamentnom pléne a pred poslancov sa postaví až neskôr.

Útok na francúzske víno. „Francúzsko nám za víno účtuje veľa, zatiaľ čo my za francúzske víno veľmi málo,” povedal americký prezident Donald Trump pre televíznu stanicu CNBC. Podľa prezidenta sa americkí producenti vína sťažujú, že francúzske víno sa do regálov amerických obchodov dostáva doslova „za nič“. Predseda francúzskeho vinárskeho výboru na hrozby o ďalšom zdanení reagoval slovami, že ide skôr o „európsky problém“, nie iba francúzsky. „Clá za víno sa upravujú na úrovni EÚ,“ dodal. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Občania požadujú „politickejšiu“ Európu. Španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell si myslí, že budúca Európska komisia by mala reagovať na požiadavku občanov, týkajúcu sa „väčšej politickosti Európy”. Minister sa domnieva, že práve takéto želanie vyjadrili Európania v májových eurovoľbách. V utorok (11. júna) o tom informovala agentúra EFE, mediálny partner siete EURACTIV.

Borrell zdôraznil, že Európania vo voľbách vyjadrili, že požadujú „Európu, ktorá dokáže čeliť problémom, nakoľko tie nemožno riešiť ďalšou legislatívou, ale prostredníctvom prijatia politických rozhodnutí v tak kľúčových oblastiach ako je migrácia, klimatické zmeny, dokončenie architektúry eura a jeho úloha vo svete,” tvrdí Borrell. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

RÍM

Čas na kompromis. Taliansky premiér Giuseppe Conte uviedol, že jeho vláda je „odhodlaná“ vyhnúť sa spusteniu disciplinárneho konania pre porušenie rozpočtových pravidiel EÚ. Zároveň sa Conte spolu so svojimi dvoma zástupcami Di Maiom a Salvinim dohodol, že nebudú prijaté žiadne úsporné opatrenia, ktoré by potešili Brusel.

Predstavitelia vlád EÚ v Hospodárskom a finančnom výbore (poradnom orgáne Rady EÚ) spoločne s Komisiou zhodli, že konanie proti Rímu je žiaduce. Ich stanovisko ale nijako neprejudikuje rozhodnutie ministrov EÚ o začatí konania. Odporúčania ohľadom rozpočtových pravidiel bolo na stole už v novembri, vtedy však k spusteniu konania nakoniec nedošlo. V súčasnosti sa však zdá, že viac priestoru na kompromis už neostalo. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Poľský business. Podľa posledných správ EY je Poľsko najatraktívnejšou stredoeurópskou krajinou pre priame zahraničné investície. V celoeurópskom hodnotení skončilo na šiestom mieste. V roku 2018 pritieklo do Poľska 272 priamych zahraničných investícií. V porovnaní s tým smerovalo do Spojeného kráľovstva 1 054 investícií, do Maďarska 101 a do Česka 65. Najviac sa investovalo do automobilového priemyslu, dopravy a logistiky, ale tiež treba do chemického priemyslu. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Slovenská ekonomika spomalí. Podľa bývalého ministra financií Petera Kažimíra, ktorý po svojej vládnej funkcii nastúpil do čela slovenskej národnej banky (NBS), bude ekonomický rast na Slovensku spomaľovať. Dôvodom je slabší zahraničný dopyt a „globálne ochladzovanie“. Podľa neho ale nie je žiadny dôvod obávať sa recesie alebo deflácie, jedná sa skôr o „zlú náladu“. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Obchod alebo jednotný trh pre Česko. Český premiér Andrej Babiš chce, aby Česká repubika získala v novej Európskej komisii portfólio pre obchod alebo vnútorný trh. Minister zahraničných vecí Tomáš Petříček s ním súhlasí, prikláňal by sa však aj k odvetviam, ako sú inovácie či digitálna ekonomika.

Petříček v relácii Českej televízie uviedol, že súčasná eurokomisárka Věra Jourová je jedným z „najvážnejších kandidátov“, a preto má šancu získať veľmi významné portfólio. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Štyri mesiace čakania. Grécke podniky sú nútené čakať na príspevky od štátu v priemere takmer štyri mesiace. Doba sa podľa výročnej správy švédskej spoločnosti Intrum radí medzi najdlhšie v EÚ.

Rozpočtové pochybnosti. Guvernér gréckej národnej banky Yannis Stournaras včera (11. júna) varoval, že sa Grécku budúci rok nepodarí dosiahnuť svoje rozpočtové ciele. Upozornila na to aj Európska komisia. Dôvodom sú neúsporné opatrenia premiéra Alexisa Tsiprasa. Záležitosťou sa bude vo štvrtok zaoberať euroskupina. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓZIA

Cyprus bude regulovať Airbnb. Cyprus chce regulovať ubytovacie služby typu Airbnb. Návrh zákona, ktorý by mal byť definitívne schválený po letných prázdninách, požaduje, aby majitelia ubytovacích priestorov evidovali svoje ubytovne a platby daní v osobitnom registri. Nové štandardy sa dotknú apartmánov aj izieb, ktoré sú ponúkané na ubytovanie. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.GR)

///

BUKUREŠŤ

Rumunská pozície k Moldavsku. Rumunské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení uviedlo, že vôľa občanov je to jediné, čo zaručuje legitimitu politického procesu. Úrad tak naznačil podporu novo sformovanej vládnej koalícii v Moldavsku. Vyhlásenie sa pritom značne líši od pondelňajšieho vyjadrenia šéfa diplomacie Teodora Melescanua, podľa ktorého je jediným riešením krízy v Moldavsku vypísanie predčasných volieb. Premiérka Viorica Dancilaová na tento nesúlad reagovala tým, že „niektorí sa možno k vecí vyjadrili príliš skoro” a že Rumunsko v tejto dôležitej otázke musí zachovať jednotnú pozíciu. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Bulharsko v digitalizácii zaostáva. Podľa Indexu digitálneho hospodárstva a spoločnosti, ktorý ukazuje konkurencieschopnosť v digitálnej oblasti v EÚ, je na tom Bulharsko s rozvojom digitalizácie najhoršie. Podiel Bulharov, ktorí majú aspoň základné digitálne znalosti je približne 29 percent. Priemer EÚ je pritom 57 percent. Iba 11 percent obyvateľov má viac než základné skúsenosti, čo predstavuje menej ako tretinu priemeru EÚ. Podpriemerné je tiež zavádzanie digitálnych technológií v podnikoch. (Dnevnik.bg)

///

ZÁHREB

Čakanie na stranícky feedback. Vládna Demokratická strana (HDZ/EPP) stále hľadá vysvetlenie, prečo skončila v európskych voľbách tak zle. Stranícki členovia museli predložiť svoje analýzy výsledku a teraz čakajú na spätnú väzbu od svojho predsedu. Anonymné zdroje zo strany prezradili, že premiér plánuje ukončiť svoj mierny vodcovský štýl. Sami členovia strany ale dúfajú, že celá záležitosť bude nakoniec „zamietnutá pod koberec”. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)

///

VILNIUS

Stav národa. Prezidentka Dalia Grybauskaiteová predniesla pred litovským parlamentom svoju poslednú reč o stave národa. Apelovala pritom na potrebu rozvoja lokálnej politickej kultúry. Ďalej sa zamerala na boj proti korupcii a prvýkrát v histórii tiež na klimatickú zmenu. Úrad prezidenta od dnes preberá po vyhratých májových voľbách ekonóm Gitanas Nausėda. Obľúbená Grybauskaiteová už kandidovať nemohla.

Minister zahraničných vecí medzitým zverejnil vyhlásenie podporujúce rozšírenie EÚ a vyzývajúce k otvoreniu prístupových rokovaní s Albánskom a Severnej Macedónskom. (Angele Kedaitiene, EU News Lithuania)