The Capitals: Únia potrestala Belgicko za pomalý internet v Bruseli

Ulica v Bruseli.

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

BRUSEL

Pomalé siete. Belgicko bude musieť zaplatiť denné penále vo výške 5 tisíc eur kvôli tomu, že riadne neimplementovalo európsku smernicu o zavádzaní rýchleho internetu v regióne hlavného mesta Brusel. Včera o tom rozhodol Súdny dvor EÚ. Je to vôbec prvýkrát, čo členský štát musí začať platiť penále okamžite po prvom rozsudku. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

PARÍŽ

Francúzsky liekový plán. Nový plán, ktorého cieľom je zlepšiť prístup k liekom vo Francúzsku, bude spustený v septembri. Podľa ministerky zdravotníctva Agnès Buzynovej je národný plán odpoveďou na „rastúci nedostatok liekov”. Podľa prieskumu bola už štvrtine Francúzov zamietnutá liečba práve kvôli nedostatku liekov. V skladoch chýbajú niektoré vakcíny, antibiotiká, lieky proti Parkinsonovej chorobe alebo rakovine. V roku 2017 bolo vo Francúzsku zaznamenaných 538 prípadov prerušenia dodávok liekov, v roku 2008 k tomu pritom došlo len 44-krát. Vyplýva to z údajov Francúzskej národnej agentúry pre liečivá (ANSM). (EURACTIV.fr)

///

RÍM

Kto má riešiť migráciu? Minister vnútra Matteo Salvini sa sťažuje, že v boji proti nelegálnej migrácii ostal úplne sám. Kritiku si naposledy vyslúžil aj zo strany ministerky obrany Elisabetty Trentaovej, podľa ktorej Salvini umožnil zastaviť námornú operáciu EÚ SOPHIA, ktorej cieľom je boj proti pašerákom osôb. Premiér Giuseppe Conte na dnešok zvolal rokovanie vládneho kabinetu, kde chce nedorozumenia vyjasniť.

Národná talianska rada poriadku a verejnej bezpečnosti, na ktorej čele stojí Salvini, medzitým rozhodla, že do boja proti nelegálnej migrácii vyšle talianske námorníctvo a finančnú políciu. Chce tak ochrániť talianske prístavy. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATÉNY

Nová vláda preberie úrad. Víťaz gréckych parlamentných volieb Kyriakos Mitsotakis zostavil novú vládu, ktorá sa dnes napoludnie oficiálne chopí úradu. Vládny kabinet sa skladá z politikov i technokratov a dohromady ju bude tvoriť 20 osôb, čo je pre grécku politiku neobvyklé. Medzi členmi konzervatívnej vlády pod vedením Novej demokracie bude najmenej 7 zástupcov sociálnej demokracie, čím chce nová vládna strana naznačiť svoju otvorenosť smerom k ostatným politickým silám.

Sociálno-demokratická strana KINAL však reagovala pozastavením členstva svojim dvom predstaviteľom, ktorí majú byť súčasťou novej konzervatívnej vlády. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓZIA

Ďalšie turecká loď v cyperských vodách. Do cyperských vôd priplávala už druhá turecká vrtná loď, ktorá má preskúmať miestne zásoby zemného plynu. Cyprus sa na nelegálne správanie Turecka sťažoval už na úrovni EÚ aj v OSN. Turecko preto opäť kritizovala šéfka európskej diplomacie: „Európska únia odpovie adekvátnym spôsobom a v plnej solidarite s Cyprom,” uviedla Federica Mogheriniová. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

VARŠAVA

Jednoduchšie fúzie. Počas summitu pre západný Balkán, ktorý sa konal v poľskej Poznani, sa Poľsko pripojilo k Francúzsku a Nemecku a podpísalo deklaráciu, zameranú na politiku hospodárskej súťaže EÚ. Jej cieľom je sťažiť blokovanie vytvorenia národných konglomerátov. V prípade Poľska to znamená, že bude zrejme môcť jednoduchšie spojiť dve štátom vlastnené ropnej spoločnosti Orlen a Lotos. Minulý týždeň najväčšia petrochemická spoločnosť v regióne strednej a východnej Európy Orlen oficiálne podala žiadosť k Európskej komisii, v ktorej požaduje povolenie fúzie. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Slovensko víta chorvátsky plán prijatia eura. Chorvátsko je na dobrej ceste, potrebuje ale ešte popracovať na svojom dlhu, ktorý prevyšuje 60-percentnú hranicu. Na okraj zasadnutia Euroskupiny to vyhlásil slovenská minister financií Ladislav Kamenický (SMER-SD/S&D). Slovensko čoby jediný člen euroskupiny medzi krajinami Vyšehradu už bilaterálne pomáha Bulharsku. Sofia už požiadala o poskytnutie expertov, ktorí by krajine asistovali pri vstupe do „čakárne na euro”, teda do tzv. Mechanizmu výmenných kurzov (ERM-2). (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Palestína dôveruje Európanom. Minister zahraničných vecí Tomáš Petříček sa stretol so svojím palestínskym náprotivkom Rijádom Málikím, s ktorým debatoval o ďalšej spolupráci. Po rokovaní Málikí vyhlásil, že sa palestínske vedenie neobáva, že by Česká republika uznala Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Český prezident Miloš Zeman totiž po vzore amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhol, aby sa česká ambasáda v Izraeli presunula do Jeruzalema. „Američanom nedôverujem, ale Európanom áno,” vyhlásil Málikí v rozhovore pre ČTK.

Jadrové Česko. Vláda schválila plán pre výstavbu nových jadrových blokov elektrárne Dukovany II, pričom hlavným investorom má byt Skupina ČEZ. „Novú jadrovú elektráreň Česká republika potrebuje kvôli zabezpečeniu dostatočnej výroby elektriny,” uviedlo na svojich stránkach ministerstvo priemyslu a obchodu. Európska komisia pritom Česko nedávno upozornila, že je v rozvoji obnoviteľných zdrojov energie málo ambiciózny. ČR ale očividne stavila na jadro. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Rumunsko stále čaká na dočasného komisára. Rumunská premiérka Viorica Dancilaová zaslala list Jeanovi-Claudeovi Junckerovi, v ktorom ho informuje o náhrade za bývalú rumunskú komisárku Corina Cretuovou, ktorá sa po májových voľbách vrátila do Európskeho parlamentu. Rumunská vláda navrhla na post dočasného komisára Ioana Mircea Pascu. Juncker sa však nechal počuť, že nechce, aby členské štáty nahradili komisára, ktorí získali europoslanecké kreslo.

Podľa zdrojov blízkych vládnej socialistickej strane PSD chce Rumunsko získať v ďalšej Komisii post v oblasti energetiky, dopravy, životného prostredia alebo politiky susedstva. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Škandál s vyzradením tajomstvo EÚ a NATO. Armádni žalobcovia obvinili riaditeľa Vojenského spravodajstva Plamena Angelova a jeho predchodcu Svetoslava Daskalova z toho, že vo viac ako 500 prípadoch protizákonne udelili prístup k tajným dokumentom EÚ a NATO. Malo sa tak stať v časovom rozmedzí medzi aprílom 2016 až májom 2019, kedy prístup k informáciám klasifikovaným ako „tajné” a „prísne tajné” udelil miesto najvyššieho vedenia služby len dôstojník. Verejnosti zatiaľ nie je známe, kto sa k týmto informáciám dostal, ani čo obsahovali. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

VILNIUS

Nová vláda. Po mesačnom vyjednávania a iba pár dní predtým, než do úradu nastúpi nový litovský prezident Gitanas Nauseda, sa štyri politické strany dohodli na sformovanie novej vládnej koalície. V tej zasadne Litovský zväz roľníkov a zelených, Litovská sociálnodemokratická strana, strana Právo a spravodlivosť, a tiež strana reprezentujúca poľskú menšinu Volebné akcie Poliakov na Litve.

Odborníci sa však zhodujú, že dohoda strán je iba prípravou na národnej parlamentné voľby, ktoré sa konajú v októbri 2020. (Angele Kedaitiene, http://eunewslithuania.com/)

///

ĽUBĽANA

Posilnenie polície a armády na hraniciach s Chorvátskom. Slovinský premiér Marjan Šarec oznámil, že kvôli zintenzívnenou presunu migrantov vyšle na „zelenú hranicu“ s Chorvátskom viac policajných jednotiek a dokonca aj armádu. Hranice už predtým spoločne strážili slovinské a talianske jednotky. Šarec uviedol, že jediným riešením problému nelegálnych migrantov vstupujúcich na územie Slovinska by mohlo byť rozmiestnenie jednotiek Frontex na vonkajšie hranice EÚ, tj. na chorvátske hranice so Srbskom a Bosnou a Hercegovinou.

Tento rok bolo na území Slovinska zatknutých 5 tisíc nelegálnych migrantov, polovica z nich sa musela vrátiť do Chorvátska. Okrem toho strážnici zadržali 130 prevádzačov. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ZÁHREB

Za všetko môžu médiá. Minister verejnej správy Lovro Kuščević (HDZ/EPP) rezignoval po tom, čo médiá informovali o jeho nepriznaných nehnuteľnostiach. Svoje rozhodnutie komentoval tým, že je zodpovedným politikom a že kauza vrhla negatívny tieň na celú stranu i vládu. Kuščevićovo rozhodnutie uvítal premiér Andrej Plenkovice aj koaličná strana HNS (Obnovme Európu), ktorá rezignáciu požadovala. Oboch koaličných partnerov teraz čaká rokovania o budúcich vzťahoch, vrátane politických priorít HNS.

Chorvátsko ako most medzi Úniou a Tureckom. Chorvátsky minister vnútra Davor Božinović a jeho turecký kolega Süleyman Soylu podpísali memorandum o spolupráci medzi štátnymi policajnými akadémiami. Obaja si pochvaľujú najmä spoluprácu krajín v boji proti medzinárodnému terorizmu, nelegálnej migrácii aj pašeráctvu drog. Premiér Andrej Plenkovice tureckému ministrovi vnútra prisľúbil, že počas predsedníctva v Rade EÚ v prvej polovici roka 2020 bude presadzovať konštruktívny dialóg medzi EÚ a Tureckom. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Nové právomoci pre lokálne políciu. Srbský parlament prijal Zákon o komunálnej polícii, ktorý dá strážnikom väčšie právomoci a umožní miestnym samosprávam zriadiť vlastné jednotky. Tie zatiaľ existovali iba v mestách. Po novom môžu lokálni policajti nosiť uniformy a putá alebo iniciovať konania o porušení zákona. (Beta.rs, EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Erdoğan a konflikt na bosnianskom letisku. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan dorazil v pondelok do Sarajeva na oficiálnej dvojdňovú návštevu a ihneď po prílete došlo ku konfliktu s bosnianskej hraničnou políciou. „Správali sa agresívne, ako by boli vo vlastnej krajine. Vôbec nerešpektovali naše zákony. Strkali sa a odmietli dodržiavať bežný proces kontroly. Všetci mali byť zatknutí,” nechal sa počuť veliteľ pohraničníkov Zoran Galić. Podľa denníka Jutarnji list tasili Erdoğanovi ochrankári zbrane, čo sa takmer skončilo priamym stretom s miestnymi policajtmi. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)