The Capitals: V Spojenom kráľovstve odštartovali eurovoľby, no politická scéna je v plameňoch

Theresa Mayová. [EPA/UK Parliament Media Unit]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

LONDÝN

Britská premiérka dočasne prežila ďalšiu vzburu vo vnútri Konzervatívnej strany. Jej kabinet ale opustila Andrea Leadsomová, ktorá má na starosti vládnu agendu v britskom parlamente.

Presvedčená podporovateľka britského odchodu z EÚ odovzdala svoju rezignáciu do premiérkiných rúk, pretože neverí, že Mayovej nový prístup povedie k uskutočneniu výsledku referenda. „Viem, že zajtra máme dôležité voľby a mnohí konzervatívci tvrdo pracovali na podpore našich výborných kandidátov. Načasovanie môjho rozhodnutia som dlho zvažovala, ale ako líderka konzervatívcov v Dolnej snemovni by som si nemohla splniť svoju povinnosť a oznámiť zákon s novými prvkami, ktoré zásadne odmietam,“ dodala.  

Graham Brady, šéf Výboru 1922, združujúceho väčšinu konzervatívnych poslancov v Dolnej snemovni medzitým avizoval, že sa v piatok (24. mája) stretne s Mayovou a budú hovoriť o jej budúcnosti v britskom kabinete.

Podľa informácií portálu EURACTIV.com by rebelujúci brexitéri mohli donútiť Mayovu k rezignácii ešte v priebehu tohto týždňa. V stredu (22. mája) sa im však nepodarilo zmeniť stranícke pravidlá, ktoré by umožnili hlasovať o vyslovení nedôvery premiérke. Konzervatívci sa o to už raz pokúsili v decembri. Podľa straníckych pravidiel môžu tento krok zopakovať až po dvanástich mesiacoch.

Britské médiá v stredu prinášali informácie z prostredia vládneho kabinetu, podľa ktorých si čoraz viac jej členov myslí, že premiérka stratila aj posledné zvyšky rešpektu poslancov a ministrov. Líder ERG, probrexitovej skupiny Konzervatívcov, Jacob Rees-Mogg nešetril kritikov Mayovej postupu. „Toto je naozaj bizarný a nekompetentný spôsob vládnutia (…) premiérka už nemá autoritu, aby čokoľvek dohodla,“ vyhlásil.

Mayová s novým návrhom, ktorý by britským poslancom umožnil vyhlásiť referendum potvrdzujúce akúkoľvek schválenú brexitovú dohodu, podľa jeho slov v parlamente opäť utŕži debakel. Rees-Mogg okrem toho potvrdil, že za nového predsedu strany podporuje exministra zahraničia Borisa Johnsona.

Johnson je podľa britských médií hlavným favoritom na zisk predsedníckej stoličky po Therese Mayovej v konzervatívnej strane. Bez šancí nie je ani bývalý vyjednávač pre brexit za britskú vládu Dominic Raab. (Sam Stolton, EURACTIV.com)

///

PARÍŽ

Menej extrémnej pravice v médiách. Autorita pre audiovizuálne vysielanie (CSA) rozhodla, že rozhovory so Stevenom Bannonom, kontroverzným bývalým stratégom Donalda Trumpa, priradí k vyhradenému času prezentácie pred eurovoľbami krajne pravicového, národného krídla.

(Ne-)rozšírenie. Vo Francúzsku sa opäť rozprúdila diskusia o rozšírení EÚ po tom, čo Nathalie Loiseauová, líderka kandidátky Macronovho hnutia, prejavila len malé nadšenie z predstavy prijatia nových členov v európskej rodine. V rádiu RTL uviedla, že ak by bola ministerkou pre európske záležitosti, zablokovala by pristúpenie Albánska a Severného Macedónska do EÚ.

François-Xavier Bellamy, líder eurokandidátky konzervatívnej strany Les Républicains jej následne  pripomenul, že Macron rozšírenie podporil aj počas svojho prejavu na Sorbonnskej univerzite. (EURACTIV.fr)

///

BRUSEL

Michel na vrcholovú európsku pozíciu? Európsky parlament „potrebuje väčšiu a vyrovnanejšiu koalíciu, na ktorej čele by stáli ľudia ako Charles Michel, Mark Rutte, Antonio Costa a ďalší,“ uviedol francúzsky prezident Macron pre belgický denník Le Soir.

Macron pochválil belgického premiéra Michela za jeho „odvážnu a účinnú“ politiku v oblasti schvaľovania paktu o migrácii a dodal, že bude ideálnym kandidátom na najvyššie pracovné pozície v EÚ. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

VIEDEŇ

Vládne turbulencie. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa v stredu (22. mája) snažil zadržať pád koaličnej vlády. Aby prežila hlasovanie o nedôvere, ktoré sa uskutoční v pondelok (27. mája), musí získať podporu opozičných Sociálnych demokratov (SPÖ) alebo nahnevanej krajne pravicovej Strany slobodných (FPÖ),

Množstvo zákonodarcov z FPÖ prilieva olej do ohňa rozbitej koalícii a zdá sa, že o Kurzovom osude rozhodnú najmä Sociálni demokrati. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

MADRID

Nebezpečná ilúzia. Emma Boninoová, bývalá talianska komisárka EÚ a ministerka zahraničných vecí, v rozhovore pre partnera siete EURACTIV, agentúru EFE povedala, že myšlienka existencie 27 krajín, kde každá stojí samostatne, nie je iba ilúziou, ale je aj nebezpečná.

„Na jednej strane nájdeme Putina, na druhej strane agresívnu Čínu, potom Trumpa, ktorý nerád jedná s Európou a Stredomorie v plameňoch. Jedinou možnosťou, ktorú majú Európania, je európsky projekt. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

RÍM

Chvíľkové vládne prímerie. Aby sa predišlo ďalším rozporom medzi dvoma vládnucimi stranami, taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil odklad dvoch vlajkových projektov: jeden, ktorý podporuje Liga, o pokutách za záchranu migrantov na mori, a druhý projekt Hnutia piatich hviezd o daňových výdavkoch pre rodiny s deťmi.

„No takto, bez harmónie, nemôžeme pokračovať,” varoval Giancarlo Giorgetti, Salviniho pravá ruka(Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Timmermans a Weber v Poľsku. Na jednej z posledných zastávok v tohoročnej kampani pred voľbami do europarlamentu navštívili Poľsko spitzenkandidáti dvoch najväčších frakcií v európskej inštitúcii. Socialista Frans Timmermans prišiel do Varšavy, aby podporil novú progresívnu stranu Wiosna, ktorá sa môže pripojiť k frakcii S&D a dodať jej tri až štyri mandáty. Manfred Weber sa dnes (23. mája) stretne s Grzegorzom Schetynom, lídrom opozície, a Rafałom Trzaskowským, primátorom mesta Varšava. Prieskumy verejnej mienky v Poľsku sú nejasné a poradie sa mení aj na vedúcich priečkach.

Duda nad Tuskom. Podľa najnovších prieskumov by mohol súčasný prezident Andrzej Duda získať 41 percent, zatiaľ čo Donald Tusk 27 percent hlasov v prípade, ak by sa proti sebe postavili v prezidentských voľbách. Robert Biedron, líder Wiosny, je na treťom mieste s 11 percentami. Hoci sa voľby budú konať až v roku 2020, v Poľsku sú už teraz horúcou témou v súvislosti s možnosťou, že by sa Donal Tusk vrátil k domácej politike pre to, aby zabránil ďalšiemu prepájaniu pravicovej vlády s prezidentom Dudom. (EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Väčšina absolventov škôl sa nezaujíma o politiku. Viac ako polovica (58 percent) českých chlapcov a dievčat, ktorí tento rok ukončia strednú školu, nemá záujem o politiku, ale napriek tomu sú pripravení hlasovať v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Tutor. Na prieskume sa zúčastnilo 548 žiakov zo všetkých typov škôl z rôznych regiónov Českej republiky. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

HAAG

Zahájenie eurovolieb. Volebné miestnosti v Holandsku, podobne ako Spojenom kráľovstve, sa otvárajú už dnes. Najnovšie prieskumy verejnej mienky predpovedajú, že VVD (ALDE) Marka Rutteho by si po prvýkrát mohla zabezpečiť až päť kresiel, podobne ako nováčik, euroskeptická FvD (ECR), z celkového počtu 26 poslaneckých mandátov. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

NIKÓZIA

Putin chce späť peniaze. Najväčšie investície prichádzajú do Ruska z krajín ako Cyprus a Holandsko, je to repatriácia finančných prostriedkov,” povedal ruský prezident Vladimir Putin počas obchodného kongresu. Navrhuje rozšíriť amnestiu na prichádzajúci kapitál na minimálne jeden rok. Finančný systém Cypru je základom mnohých ruských zahraničných fondov. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIA/ATÉNY/SARAJEVO

Plynovod z Azerbajdžanu: Bulharsko a Grécko začali výstavbu plynovodu na prepravu azerbajdžanského plynu do Bulharska. Dvaja premiéri Boyko Borissov a Alexis Tsipras na slávnostnom ceremoniáli v blízkosti hraníc v stredu (22. mája) dohliadali na formálne začatie výstavby 182-kilometrového spojenia medzi plynovými prepravnými systémami oboch krajín. Podľa plánov bude plynovod uvedený do prevádzky koncom roka 2020 a podľa Tsiprasa sa vďaka nemu stane Balkán novým energetickým uzlom. Borisov zase zdôraznil potrebu diverzifikácie dodávok plynu, Sofia je totiž teraz úplne závislá na Rusku.

Prezident Republiky srbskej Milorad Dodik má však opačný názor. Nechal sa počuť, že by urobil všetko preto, aby dodávky plynu zostali závislé na Rusku. (Partner siete EURACTIV, Dnevnik, Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr, Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Úder pre čiernu ekonomiku. Nový národný program na obmedzenie čiernej ekonomiky predpokladá, že v nasledujúcich dvoch rokoch sa objem obchodov v šedej zóne zníži približne o 200 miliónov eur. Najmenej 11 tisíc pracovníkov a 9 tisíc zamestnancov spoločnosti, ktoré v súčasnosti pôsobia na šedom a čiernom trhu má navyše začať legálne pracovať. Program bol zostavený vládou Srbska a Národnou alianciou pre miestny hospodársky rozvoj s podporou nemeckej rozvojovej agentúry GIZ a zahŕňa 36 opatrení a 153 aktivít, zameraných na boj proti čiernej ekonomike. (Beta-EURACTIV.rs)