The Capitals: Vďaka žltým vestám si francúzske domácnosti prilepšia o 10 miliárd eur, ekonomika však cíti aj straty

Protesty žltých viest. [EPA-EFE/Julien De Rosa]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

BUKUREŠŤ

Aktivácia článku 7 je „nebezpečná“. Rumunská premiérka Viorica Dancilaová uviedla, že hrozba aktivácie článku 7 proti Rumunsku je „nebezpečná“. Reagovala tak na list podpísaný prvým podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom, v ktorom exekutíva Únie vyjadrila svoje obavy o stav právneho štátu v Rumunsku. Miestny parlament totiž schválil legislatívne zmeny, ktoré podľa Komisie môžu viesť k tomu, že trestné činy, vrátane korupcie, budú „de facto beztrestné“.

Dancilaovú údajne list sklamal a považuje ho za politický motivovaný. Timmermans je však spitzenkandidátom európskych socialistov, ku ktorým sa radí aj rumunská vládna strana PSD.

„Pánu Timmermansovi odpoviem a požiadam ho, aby sa s mojou krajinou a rumunskými občanmi zaobchádzalo spravodlivo a s rešpektom, ako je to v prípade ostatných občanov Európy,” uviedla premiérka. (EURACTIV.ro)

Článok 7 – nástroj na ochranu právneho štátu

Článok 7 je najsilnejším nástrojom EÚ na ochranu zásad právneho štátu v členských krajinách. Od jeho spustenia k sankciám je však dlhá cesta.

Nečakaný rast HDP. Rumunská ekonomika v prvom štvrťroku tohto roka vzrástla o 5 percent. Rumunská vláda predpovedá, že HDP za celý rok 2019 vzrastie o 5,5 percent, ale Európska komisia, ktorá nedávno revidovala svoju prognózu smerom nadol, predpokladá rast len ​​3,3 percenta.

///

BERLÍN

Návrat k rastu. Nemecká ekonomika začala v prvej štvrtine tohto roka opäť rásť vďaka zvyšujúcemu sa domácemu dopytu aj vyššiemu množstvu stavebných prác. Informoval o tom Federálny štatistický úrad.

Počet antisemitistických zločinov narastá. V poslednom roku sa v Nemecku zvýšil počet zločinov s antisemitistickým podtextom o takmer 20 percent. Upozornil na to v utorok (14. mája) minister vnútra Horst Seehofer. Takmer 90 percent z 1 800 odhalených prípadov bolo podľa neho prepojených s podporovateľmi krajne pravicových skupín. Medzi hlavnými priestupkami sú nenávistné slovné prejavy, antisemitistické grafity alebo nosenie zakázaných znakov (ako napríklad svastika). (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Bilancia žltých viest. Protesty tzv. Hnutia žltých hviezd, ktoré začali pred šiestimi mesiacmi, mali negatívny vplyv na malé podniky. Podľa ministra financií Bruna Le Maireho pripravili protestné akcie rast francúzskej ekonomiky o 0,2 percenta HDP, čo zodpovedá 4 miliardám eur.

Hnutie však malo aj pozitívny dopad. Pod tlakom protestov totiž francúzska vláda prijala opatrenia, vďaka ktorým si v tomto roku domácnosti polepšia o 10 miliárd eur. Podľa francúzskych ekonomických ukazovateľov (OFCE) sa s rastúcou kúpnou silou zvýši aj miera rastu HDP, a to až o 0,3 percenta.

Strana France Insoumise podporuje Le Penovú. Mladý regionálny poradca ľavicovej populistickej strany La France Insoumis, ktorú založil Jeanom-Luc Mélenchon, apeluje na francúzskych voličov, aby budúci týždeň hlasovali vo voľbách do Európskeho parlamentu za krajne pravicovú stranu Rassemblement National. Podľa mladého politika je strana Marine Le Penovej jedinou, ktorá bojuje za francúzsku nezávislosť a môže zabrániť vzostupu Emmanuela Macrona. (EURACTIV.fr)

///

RÍM

Strasti stredopravej europoslankyne: Dosluhujúcu europoslankyňu za stranu Forza Italia Laru Comiovú vyšetrujú za údajné nelegálne financovanie. Verejný žalobca ju obvinil z prijatia 31-tisícového úplatku od predsedu lombardskej podnikateľskej asociácie. Comiová sa v súčasnosti snaží o získanie tretieho mandátu v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu.

Náročná práca. „Nebude to jednoduché, ale pokúsime sa vyhnúť zvýšeniu daní z obratu,“ vyhlásil taliansky premiér Giuseppe Conte. Taliansko potrebuje nájsť 23 miliárd eur na to, aby nemusela zvyšovať DPH. Líder Ligy Matter Salvini v reakcii na premiérovo vyhlásenie akékoľvek zvýšenie DPH kategoricky vylúčil. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Poľsko a Švajčiarsko: Súčasný prezident Švajčiarska Ueli Maurer navštívil Poľsko. Počas svojej cesty označil Poľsko za „dôležitého hráča v Európe a ekonomického ťahúňa“. Podľa neho by preto mala byť krajina „rešpektovaná“. Obe krajiny v tomto roku oslavujú sté výročie vzájomných bilaterálnych vzťahov.

Tusk opäť vo Varšave. Predseda Európskej rady Donald Tusk sa cez víkend vo Varšave zúčastní pochodu opozičnej Európskej koalície. Svoju rodnú krajinu navštívil Tusk aj minulý týždeň. Dôvodom častejších ciest do Poľska je jeho snaha vrátiť sa po skončení svojho európskeho mandátu do poľskej politiky.  (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Fico si ponechal ochranku. Expremiér Robert Fico má aj po roku od rezignácie štátom hradenú ochranku. Bežne si ale takú službu politici ponechávajú len 90 dní po odchode z úradu. Na otázku novinárov, prečo ochranku potrebuje, Fico odpovedal: „Možno by ste uvítali, keby ma niekto zabil, a to myslím vážne. Som presvedčený o tom, že existuje milión dôvodov, prečo by som mal s Úradom na ochranu ústavných činiteľov naďalej spolupracovať.“ (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Česko pred súdom. Súdny dvor EÚ sa dnes v Luxembursku začal zaoberať žalobou na Česko, Poľsko a Maďarsko kvôli ich odmietavému postoju voči utečeneckým kvótam. Podľa Európskej komisie krajiny nesplnili svoje povinnosti, zatiaľ čo trojica štátov argumentuje tým, že konali v záujme svojej bezpečnosti. Systém relokácíi žiadateľov o azyl navyše podľa nich nefungoval. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Parlament prijal Tsiprasov balíček. Parlament schválil vládny návrh zákona, ktorý obsahuje rad opatrení na splatenie štátneho dlhu voči verejnému sektoru. Veritelia sa pritom k navrhnutým opatreniam doteraz nevyjadrili. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

Pracovníci s nízkymi príjmami. Podľa správy, ktorú zverejnil Grécky inštitút pre prácu, zarába jeden zo štyroch pracovníkov v krajine menej ako 500 eur mesačne.

Podpora pre Timmermansa. Europoslanec za vládnu stranu Syriza a podpredseda europarlamentu Dimitris Papadimoulis naznačil podporu pre spitzenkandidáta sociálnych demokratov Fransa Timmermansa. „Podporíme najprogresívnejšieho kandidáta, ktorý má šancu získať podporu Rady a dôveru Európskeho parlamentu,“ uviedol. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

SOFIA

Bývalí spolupracovníci tajnej služby. Sedem kandidátov na poslancov Európskeho parlamentu bolo počas vlády Komunistickej strany členmi Výboru pre štátnu bezpečnosť bulharskej tajnej služby. Traja z nich pochádzajú z Bulharskej socialistickej strany, dvaja kandidáti sú členmi Bulharského národného hnutia a strany IMRO-BNM, jeden kandidát je z Koalície pre Bulharsko a posledný zo strany Volya. (Partner portálu EURACTIV Dnevnik)

///

ZÁHREB

Chorvátsko stále nie je vhodné pre podnikanie. Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Global Entrepreneurship Monitor Chorvátsko stále nie je podnikateľskou krajinou, a to predovšetkým z dôvodu kvality podnikateľského prostredia. Jej regulačný rámec je náročný a zložitý a chýba tu aj kvalitná spolupráca medzi podnikateľským a výskumným sektorom.

///

ĽUBĽANA

Peniaze na novú železnicu. Európska investičná banka (EIB) poskytla Slovinsku úver vo výške 250 miliónov eur na výstavbu druhej koľaje železničnej trate z prístavu Koper do centra Divača. Ide o najväčší logistický projekt v krajine za posledných desať rokov, ktorého celková cena sa odhaduje na 1,2 miliardy eur. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Centrálna banka odhaduje rast HDP na 3,5 percenta. Srbská centrálna banka odhaduje tohtoročný rast HDP na 3,5 percenta a očakáva, že v nadchádzajúcich rokoch dosiahne až 4 percentá. Predpokladá, že inflácia zostane v nasledujúcich dvoch rokoch nízka a stabilná. Medziročný rast spotrebiteľských cien v apríli predstavoval 3,1 percenta. (Beta-EURACTIV.rs)