The Capitals: Londýn nemá dôkaz o vplyve Ruska na brexit

Theresa Mayová a Vladimír Putin. [EPA-EFE/BALLESTEROS]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

LONDÝN

Žiadne dôkazy o vplyve Ruska na brexit. Podľa bývalého podpredsedu britskej vlády Nicka Clegga sa nenašli žiadne dôkazy o údajnom zásahu Ruska do kampane pred referendom o brexite. Odmietol tým zároveň pochybnosti, že spoločnosť Cambridge Analytica zneužívala dáta o používateľoch sociálnych sietí na to, aby ovplyvnila hlasovanie voličov.

„Úprimne, počas posledných 40 rokov boli (ľudia) ovplyvnení oveľa viac tradičnými médiami, než tými novými,” vyhlásil Clegg. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

RÍM

Podviedol Rím Brusel, Paríž aj Washington? Novým generálnym riaditeľom Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo OSN sa stal Číňan Čchü Tung-jü. Za svoju novú rolu však môže poďakovať najmä Talianom.

Rím svojim partnerom v EÚ sľúbil, že pri výbere nového generálneho riaditeľa FAO podporí Francúzku Catherin Geslain-Lanéelleovou. Svoj hlas prisľúbilo ale aj administratíve Donalda Trumpa, respektíve jej kandidátovi Davitovi Kirvalidzeovi. Krajina však zrejme nehlasovala ani pre Francúzsku, ani pre Američana, ale práve pre Číňana.

Vláda pod nátlakom opozície zverejnila nótu o tom, že talianska delegácia pri výbere generálneho riaditeľa FAO zdvihla ruku za kandidáta Európskej únie. Premiér Giuseppe Conte to mal dokonca osobne sľúbiť francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

Diplomatické zdroje ale upozornili, že počet hlasov nesedí. Jedna alebo dve krajiny EÚ museli hlasovať za iného než únijného kandidáta.

Podľa informácií talianskeho denníka La Stampa americká administratíva očakávala, že jej kandidát dostane v prvom kole 40 hlasov. Výsledok ale nasvedčuje, že 30 členov FAO sa k Kirvalidzemu postavilo chrbtom.

Postavenie Talianska na medzinárodnom poli zostáva nejasné. Minulý týždeň Salvini síce vyhlásil, že Taliansko by malo byť prvým spojencom Spojených štátov v Európe. Z jeho správania ale možno vyčítať značný obrat smerom na východ. Taliansko je totiž prvou krajinou G7, ktorá podporila čínsku iniciatívu tzv. Nová hodvábnej cesty. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Patová situácia pokračuje. Od federálnych volieb ubehol už mesiac a v Belgicku sa zatiaľ podarilo sformovať iba nemecky hovoriaci vládu, zatiaľ čo Valónsko, Brusel a Flámsko zostávajú bez vedenia. Politická situácia v krajine totiž zostáva naďalej roztrieštená. Na jednej strane sú oslabené tradičné strany, na druhej posilnená pravica a ďalšie zoskupenia, ktorá spolu odmietajú spolupracovať. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Nadnárodné kandidátky za Webera. „Navrhla som prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, aby sme sa začali baviť o nadnárodných kandidátkach,“ vyhlásila predsedníčka CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová pre týždenník Der Spiegel. Kramp-Karrenbauerová však má jednu podmienku: Emmanuel Macron nesmie brániť Manfredovi Weberovi v jeho úsilí získať post predsedu Európskej komisie. „Bez systému spitzenkandidátov nebudú nadnárodné kandidátky dávať zmysel,” zdôraznila nástupníčka Angely Merkelovej. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Kvôli horúčavám sa bude maturovať neskôr. Minister školstva Jean-Michel Blanquer musel kvôli vlne horúčav odložiť stredoškolské štátne skúšky. Pôvodne sa mali konať 27. a 28. júna, no práve v tieto dni majú podľa meteorológov zasiahnuť krajinu vlny horúčav. Odloženie skúšok bolo zdôvodnené snahou „zaistiť bezpečnosť študentov“, oznámil minister. Nový termín skúšok je naplánovaný na 1. a 2. júla. (EURACTIV.fr)

Medvedev vo Francúzsku. Francúzsky premiér Edouard Philippe sa včera (25. júna) stretol so svojím ruským kolegom Dmitrijom Medvedevom. Philippe schôdzku komentoval tým, že chcel otvoriť nový priestor pre politický dialóg s Ruskom.

///

ATÉNY

Voľby bez debaty. Grécke politické strany sa nedokázali dohodnúť na termíne predvolebnej debaty. Najprv sa mala uskutočniť 1. júla, vzhľadom k mimoriadnemu summitu Európskej rady, ktorý sa koná 30. júna, sa ale premiér Alexis Tsipras rozhodol požiadať o nový termín. Celá debata bola nakoniec zrušená a jednotlivé politické strany sa z toho začali navzájom obviňovať. Podľa Tsiprasa urobil líder opozičnej Novej demokracie Kyriakos Mitsotakis všetko pre to, aby sa debate vyhol. Mitsotakis údajne odmietol všetky Tsiprasove návrhy. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr, Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

NIKÓZIA

Briti riešia situáciu v Stredozemnom mori. Britská ministerka obrany Penny Mordauntová navštívila Cyprus kvôli rastúcemu napätiu medzi Nikóziou a Ankarou v súvislosti s prieskumnými tureckými vrtmi vo výhradnej ekonomickej zóne Cypru. Podľa miestnych médií sa Spojené kraľovstvo snaží usmerniť európske opatrenia voči Turecku, a to na základe dokumentu, ktorý turecká vláda zaslala všetkým metropolám EÚ s výnimkou Nikózie. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

Cyprus a medzinárodná komunita vs. Turecko: Zásoby zemného plynu sú atraktívnejšie ako mier

Turci majú o námorných hraniciach okolo ostrovného Cypru inú predstavu, nakoľko len oni uznávajú suverenitu severnej časti ostrova. Vyslanie druhého prieskumného plavidla Ankary do oblasti ale treba sledovať v kontexte komplikácií na domácej politickej a ekonomickej scéne.

///

VARŠAVA

Poľsko vs. Súdny dvor EÚ. Európsky súdny dvor včera rozhodol, že zníženie vekovej hranice pre odchod do dôchodku sudcov poľského Najvyššieho súdu porušuje právo Únie. Svoj rozsudok súd odôvodnil tým, že prijaté legislatívne zmeny podkopávajú nezávislosť poľskej justície a „nie sú zdôvodnené legitímnym cieľom”. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Dvojitá kvalita existuje, ale diskriminácia východu nie. Spoločné výskumné centrum EÚ (JRC) testovalo 128 potravinových produktov z 19 členských štátov. Výsledky dokazujú, že takmer tretina produktov na európskom trhu je síce predávaná v rovnakom či veľmi podobnom balení, ale má odlišný obsah. Odborníci však nenašli žiadnu geografickú líniu, ktorá by rozdeľovala krajiny na základe kvality potravín.

„Nové členské štáty nie sú systematicky diskriminované, ako bolo pôvodne interpretované,” uviedol riaditeľ výskumného centra Vladimír Šucha.

Výrobcovia potravín výsledky štúdie uvítali. „Dúfame, že zverejnenie štúdie JRC poskytne spotrebiteľom, úradom aj ďalším zainteresovaným skupinám uistenia,” uviedla Mella Frewenová, generálna riaditeľka organizácie FoodDrinkEurope.

Slovenské ministerstvo poľnohospodárstva upozornilo, že Rakúsko, Nemecko a Taliansko sa do testovania nezapojili, hoci vyvážajú veľa produktov s dvojitou kvalitou.

Dvojaká kvalita potravín existuje, no geografická diskriminácia nie, zistila štúdia Komisie

Komisia testovala celkovo 128 rôznych potravinových výrobkov. Až 31 percent z nich malo rovnaký, či veľmi podobný obal, no rozdielne zloženie. Analytici tesovali napríklad nápoje od Coca Coly, pudingy a mrazenú pizzu Dr. Oetker, či pivo Corona. 

Budúce komisár pre migráciu by mal pochádzať z krajín vo vnútri bloku. Nový eurokomisár pre migráciu by mal pochádzať z vnútrozemskej krajiny, ktorá čelí migrácii vo vnútri kontinentu. Myslí si to ministerka vnútra Denisa Saková, ktorá sa o veci minulý týždeň bavila so svojimi partnermi z krajín V4. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Hlavne žiadny spitzenkandidát. „Dôležité je, že neprešli spitzenkandidáti, niektorí z nich nemajú V4 a naše teritórium radi. Preto je pre Českú republiku a V4 dôležité, aby budúci predseda Európskej komisie nepolitizoval, aby nekomentoval politiku a aby realizoval hlavné závery Európskej rady,” poznamenal český premiér Andrej Babiš.

///

BUKUREŠŤ

Benátskej komisii sa nepáčia zmeny v zákonoch. Benátska komisia, poradný orgán Rady Európy, vyzvala rumunskú vládu k razantnému obmedzeniu mimoriadnych vládnych dekrétov. Časté zmeny zákonov, ktoré sa dejú prostredníctvom vládnych dekrétov, ohrozuje podľa odborníkov kvalitu legislatívy a právnu istotu.

Bývalá europoslankyňa môže byť ombudsmanka. Renate Weberová by sa mohla stať novou rumunskú ombudsmankou. Do tejto pozície navrhla bývalú europoslankyňu rumunská strana ALDE, ktorá je súčasťou vládnej koalície. Weberová svoj mandát v Európskom parlamente neobhájila potom, čo ALDE nezískalo potrebných 5 percent hlasov. (EURACTIV.ro)

///

SOFIA

Bytový škandál. Bulharská protikorupčná komisie pri vyšetrovaní predaja luxusných bytov za podozrivo nízke ceny politikom nezistila žiadne porušenie zákona. Bulharský minister spravodlivosti a dvaja zástupcovia pritom kvôli tomuto škandálu rezignovali. Svojich postov sa vzdal aj Cvetan Cvetanov, dvojka vládnucej strany GERB. (Dnevnik.bg)

Európsky úrad pre boj proti podvodom je kvôli V4 zaneprázdnený

Krajiny Vyšehradu sú najväčšími poberateľmi dotácií z európskych peňazí, no zároveň majú problém s ich neefektívnym využívaním. V hľadaní riešenia skupina nie je zjednotená. Nakoľko má Európsky úrad boja proti podvodom obmedzené právomoci, riešenie káuz ostáva v rukách členských štátov.

///

ZÁHREB

Ministerka zahraničných vecí generálnou tajomníčkou Rady Európy? Chorvátska ministerka zahraničných vecí Marija Pejčinović-Burićová s veľkou pravdepodobnosťou získa vedúcu pozíciu v Rade Európy. Informoval o tom mediálny partner siete EURACTIV, Jutarnji list. Ak post dostane, premiér Andrej Plenkovice bude musieť jej miesto vo vláde rýchlo obsadiť. Chorvátsko totiž v januári 2020 čaká jeho prvé predsedníctvo v EÚ. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Vyšetrovanie ministra verejnej správy. Parlamentná komisia pre konflikt záujmov vyšetruje ministra verejnej správy Lovroa Kuščevića na základe správy, podľa ktorej mal minister nepriznaný majetok na juhochorvátskom ostrove Brač. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

VILNIUS

Kresťanskí demokrati vedú prieskumy. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky litovskej agentúry Vilmorus by kresťansko-demokratická strana Tėvynės sąjunga (Domovská únia) vyhrala parlamentné voľby so 17 percentami hlasov. Vládna strana Peasantries a Zelená únia by dosiahli 15 percent. Ostatné subjekty sú ďaleko za nimi, Litovská sociálno-demokratická strana by získala 8 percent a Labouristická strana okolo 7 percent. Budúce parlamentné voľby sa budú konať v októbri 2020. (Angele Kedaitiene, http://eunewslithuania.com/)