The Capitals: Východné Nemecko sa vyľudňuje, Salvini spochybňuje právo eurokomisie sankcionovať

Ilustračný obrázok. (Výstava Stasi v Berlíne). [EPA-EFE/Felipe Trueba]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

BERLÍN 

Pretrvávajúce rozdelenie Nemecka. Počet obyvateľov žijúcich vo východnom Nemecku klesol na úroveň z roku 1905. Viac ľudí ako kedykoľvek predtým dnes naopak žije v západnej časti Nemecka. Vyplýva to zo štúdie ekonomického výskumného inštitútu ifo. „Na rozdelenie Nemecka sa úplne zabúda. Vyžadovalo by väčšiu pozornosť politikov,“ upozornil autor štúdie Felix Rösel. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

„Ukecaná“ Loiseauová. Šéfka francúzskej delegácie Nathalie Loiseauová podľa belgických novín doohovárala viacerých vplyvných členov vlastnej skupiny, vrátane šéfa skupiny ALDE, či spiztenkandidáta EPP. Marka Webera. Jej vyjadrenia však v plnom znení zverejnil belgický denník Le Soir – z dôvodu ich závažnosti. Loiseauová okamžite svoje slová poprela a vyhlásila, že autora článku nikdy nestretla, hoci na to podľa Quatremera existuje 15 svedkov.

Nádejná šéfka liberálov v europarlamente si vyrobila škandál

Šéfka francúzskej delegácie Nathalie Loiseauová podľa belgických novín doohovárala viacerých vplyvných členov vlastnej skupiny.  

///

RÍM

Úprimný Conte. Premiér Giuseppe Conte sa nechal počuť, že Taliansko chce zásadným spôsobom prispieť k reforme rozpočtových pravidiel Únie. „Chceme ich dodržiavať, ale nastal čas o nich znovu diskutovať,” povedal Conte. Dodal, že má pripravený list pre Európsku komisiu, ktorý by mal zabrániť spusteniu konania pre porušenie rozpočtových pravidiel.

Podpredseda vlády a líder Ligy Matteo Salvini je však ostrejší a trvá na tom, že odchádzajúca Komisia je „stará, chýba jej legitimita miliónov voličov a nemá právo udeľovať sankcie”.

Podľa Conteho je ideálnou kandidátkou na čelo Európskej komisie nemecká kancelárka Angela Merkelová,  „no pokiaľ viem, o tento záväzok nemá záujem”, dodal. Premiér potvrdil, že Taliansko sa v novej EK bude snažiť získať portfólio v ekonomickej oblasti, ale nie priamo pozíciu komisára pre hospodárske a finančné záležitosti. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Poľsko zaostáva v digitalizácii. Európska komisia zaradila Poľsko v oblasti rozvoja digitálnej ekonomiky a spoločnosti na 25. miesto z 28 krajín EÚ. Hodnotenie je založené na digitálnych vedomostiach obyvateľov, digitálnej infraštruktúre a digitalizácii verejnej správy.

Slováci sú v počítačoch zručnejší ako priemer Európy, zaostávajú ale vo väčšine digitálnych ukazovateľov

Index eurokomisie potvrdil, že Slovensko sa v digitalizácii ekonomiky a spoločnosti lepší, ostávajú ale problematické oblasti. Napríklad výmena dát o pacientoch medzi lekármi je v Európe najslabšia práve u nás.

Duda stále na čele. Ak by sa dnes v Poľsku konali prezidentské voľby, vyhral by ich súčasný prezident Andrzej Duda so ziskom 46 percent hlasov. Druhý by skončil súčasný predseda Európskej rady Donald Tusk s 31 percentami hlasov. Tretiu priečku by obsadil LGBT aktivista Robert Biedron s viac ako 6 percentami hlasov. Vyplýva to z posledného prieskumu. Ďalšie prezidentské voľby sa majú v krajine konať budúci rok. (EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Volebná predohra. Koalícia zložená zo strany Progresívne Slovensko (ALDE) a Spolu (EPP) po svojom víťazstve v európskych voľbách oznámila, že vytvorí spoločnú kandidátku aj pre parlamentné voľby, ktoré sa majú konať v marci budúceho roka.

V pondelok (17. júna) predstaví odchádzajúci prezident Andrej KIska svoju novú stranu. Očakáva sa, že strana bude konzervatívnejšieho rázu než koalícia PS a Spolu. Napriek tomu je stále možné, že pred voľbami sa všetky tri strany spoja do jedného politického zoskupenia. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Babiš oslabuje pozíciu ČR v EÚ, tvrdia senátori. Podozrenie ohľadom konfliktu záujmov premiéra Andreja Babiša oslabujú podľa senátorov českú pozíciu na rokovaniach Európskej rady, najmä o ďalšom viacročnom rozpočte EÚ. Senát nad tým vo včerajšom uznesení vyjadril znepokojenie. Zároveň pravdepodobne vytvorí dvanásťčlennú komisiu, ktorá vyhodnotí audit Únie o dotáciách pre Agrofert a ďalšie firmy. Vyhodnotenie by mala následne predstaviť v januári budúceho roka. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

ATÉNY

Dvojitý útok. Premiér Alexis Tsipras skritizoval guvernéra gréckej centrálnej banky Yannisa Stournarasa, ktorý nedávno vyhlásil, že kvôli vládnym neúsporným opatreniam Grécko nebude schopné splniť svoj cieľ 3,5 percentného ročného prebytku rozpočtu. Podľa Tsiprasa nie je úlohou centrálnej banky zverejňovať také prognózy. Ďalšiu kritiku premiér smeroval k šéfovi Európskeho stabilizačného mechanizmu Klausovi Reglingovi, ktorý je voči vládnym opatreniam takisto skeptický.

Investičné problémy budú na programe o týždeň. Predseda strany Nová Demokracia (EPP) Kyriakos Mitsotakis zdôraznil, že jeho prioritou je hospodársky rozvoj, zvýšenie investícií a utvorenie nových pracovných miest. Sľúbil, že ak sa jeho strana dostane k moci, okamžite odstráni všetky prekážky, ktoré bránia v rozvoji starého aténskeho letiska. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓZIA

Spor o zdravie a hospodársku súťaž. Cyperská Komisia pre ochranu hospodárskej súťaže začala vyšetrovanie proti národnej Lekárskej asociácii, súkromným lekárom a ďalším subjektom v súvislosti s podozrením, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže. Lekári sa ohradili, že Komisia ich odvetvie regulovať nemá. Prezident Anastasiades požiadal o priebežné informovanie o vyšetrovaní, ale verejne uviedol, že považuje iniciatívu úradu za nešťastnú a zbytočnú. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

BUKUREŠŤ

Socialistická vláda bude čeliť hlasovaniu o nedôvere. Rumunské opozičné strany zvolali hlasovanie o nedôvere vláde. Šance na úspech sú ale malé. Pre zvrhnutie vlády je potrebných 234 hlasov, opozícia má však dohromady niečo málo cez 200 hlasov. Hlasovanie je naplánované na utorok, 18. júna.

Iohannis žiada EÚ o vyriešenie moldavskej krízy. Rumunský prezident Klaus Iohannis svojím listom žiada Donalda Tuska a Jeana-Claudea Junckera, aby spolu s členskými štátmi čo najrýchlejšie rozhodli o konkrétnom postupe v riešení súčasnej politickej a ústavnej krízy v Moldavsku. Rumunsko je odhodlané podporiť Moldavsko na ceste do EÚ. (EURACTIV.ro)

Expert: Moldavsko je po rozhodnutí ústavného súdu v stave dvojvládia

Moldavsko je v politickej kríze. Ďalšie udalosti sa budú odvíjať od toho, či sa líder doterajšej vládnej strany vzdá moci dobrovoľne alebo nie, hovorí v rozhovore SAMUEL GODA zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

///

SOFIA

Dôvera v médiá. Iba 40 percent Bulharov podľa výskumu Reuters Institute Digital dôveruje tradičným médiám, spravodajstvu na sociálnych sieťach dokonca iba 31 percent obyvateľov. Typickým znakom posledného roka bola tiež vysoká polarizácia médií a návrat ich kontroly do rúk politikov. Kým na začiatku deväťdesiatych rokov mala každá politická strana svoje noviny, teraz majú svoje televízne stanice, ktoré zostávajú najvplyvnejším zdrojom informácií v krajine. (Dnevnik.bg)

///

ZÁHREB

Spor o hranice. Súdny dvor EÚ naplánoval na 8. júla vypočutie o slovinskej žalobe Chorvátska ohľadom sporu o hranice. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovice uviedol, že jeho krajina v tejto veci neuznáva jurisdikciu luxemburského súdu. (Tea Trubić, EURACTIV.hr)

Juncker: Slovinsko-chorvátsky námorný spor zaťažuje celú Úniu

Spor medzi Chorvátskom a Slovinskom o Spor o Piranský záliv sa tiahne od roku 1991. Minulý rok arbitrážny súd rozhodol, no dialóg stagnuje.

///

BELEHRAD

Djurić odsúdil oslavy v Prištine. Riaditeľ srbského úradu pre Kosovo povedal, že oslava 20. výročia príchodu medzinárodných mierových síl do Kosova pripomínala škaredý a cynický „ples upírov“. Osláv sa zúčastnil vtedajší veliteľ NATO v Európe Wesley Clark, bývalý americký prezident Bill Clinton a bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová. (Beta / EURACTIV.rs)