The Capitals: Vyšehrad a krajiny Východného partnerstva diskutovali o „odvážnych nápadoch”

Šéf slovenskej diplomacie. [EPA-EFE/Sergei Chirikov]

///

BRATISLAVA

„Intenzívne a užitočné“ rokovanie absolvovali včera (6. mája) zástupcovia šiestich krajín Východného partnerstva a Vyšehradskej štvorky, za prítomnosti ministra zahraničných vecí v Rade EÚ predsedajúceho Rumunska Teodora Meleșcanua, eurokomisára pre susedskú politiku Johannesa Hahna a generálnej tajomníčky Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Helgy Schmidovej v Bratislave. Krajiny V4 sa so šesticou východných susedov stretávajú pravidelne, deň pred oslavou 10. výročia vzniku Východného partnerstva išlo už o deviate stretnutie.

„Dnes sme vygenerovali celý rad veľmi konkrétnych a v niektorých prípadoch aj odvážnych nápadov, nad ktorými budeme ďalej uvažovať a som si istý, že aj Európska komisia a Európska služba pre vonkajšiu činnosť sa im budú ďalej venovať,“ uviedol hostiteľ, slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák bez toho, aby podnety konkretizoval.

Stretnutie v Bratislave bolo podľa neho prípravou na dve budúcotýždňové stretnutia EÚ a krajín Východného partnerstva na najvyššej úrovni v Bruseli. Počas nich by mali štáty nielen osláviť výročie, ale aj prediskutovať budúce nastavenie spolupráce. „Je tu stále veľa priestoru na zlepšenie. Našim cieľom nie je niekomu hroziť, snažíme sa zlepšovať vzťahy a životné podmienky a pomáhať ľuďom,“ uviedol eurokomisár Johannes Hahn. (Lucia Yar, EURACTIV.sk)

Podľa českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka by EÚ mala spolupracovať so štátmi Východného partnerstva, najmä v oblasti rozvoja infraštruktúry. „Východné partnerstvo je pre Českú republiku jednou zo zahraničnopolitických priorít,“ povedal Petříček. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

Maďarská tlačová agentúra MTI oznámila, že maďarský šéf diplomacie Péter Szijjártó povedal, euroázijská zóna voľného obchodu je maďarským, ale aj celoeurópskym záujmom. „Je v jasnom európskom záujme rozvíjať úzku spoluprácu s najdôležitejšími globálnymi ekonomickými aktérmi,” povedal.

///

PRAHA

Nukleárna dohoda? Minister priemyslu Karel Havlíček vyhlásil, že Česká republika by mala rokovať a dohodnúť sa s EÚ o výstavbe novej jednotky jadrovej elektrárne Dukovany napriek tomu, že je v Bruseli považovaná za „špinavý zdroj energie”.

„Jednoducho nemôžeme stavať veterné farmy ako v Nemecku,” povedal Havlíček. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

//

BRUSEL

Veľký dopyt za málo peňazí. Niekoľko tisíc belgických zamestnancov zo sociálneho sektora sa v utorok (7. mája) vydá do ulíc Bruselu, nakoľko požaduje navýšenie investícií do zdrojov a personálu. „V najbližších rokoch odíde do dôchodku 30 až 40 tisíc pracovníkov a bude ich treba nahradiť. Sú to ošetrovatelia, vychovávatelia, či zdravotnícki asistenti,“ ozrejmil Jan-Piet Bauwens zo Socialistickej únie. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Nariadenie pre online politické reklamy. Online politická reklama vyžaduje „veľmi jasnú zmenu v zákone,“ uviedla riaditeľka regulácie britskej volebnej komisie Louise Edwardsová.

V rozhovore pre BBC, Edwardsová povedala, že reforma je potrebná na to, aby „strany a aktivisti jasne vo svojej reklame uvádzali kto sú, kto za to platí a kto je propagovaný“. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Väčší záujem Nemcov o voľby do EÚ? Nemecká verejnoprávna televízia ARD zverejnila prieskum, podľa ktorého sa 17 percent respondentov „výrazne zaujíma“ o nadchádzajúce voľby do EÚ a 36 percent má o ne „veľký záujem“. Až 37 percent respondentov uviedlo, že sa zaujímajú „menej“ a 10 percent voľby „nezaujali“. V posledných eurovoľbách v roku 2014 až 64 percent respondentov nepovažovalo voľby do Európskeho parlamentu za dôležité. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

MADRID

Puigdemont bude kandidovať v eurovoľbách. Niekoľko súdov v Madride dalo v pondelok (6. mája) zelenú bývalému prezidentovi Katalánska Carlesovi Puigdemontovi a bývalým ministrom Clare Ponsatíovej a Antonimu Comínovi, ktorí budú môcť kandidovať vo voľbách do EÚ. Sudcovia uviedli, že aj keď boli utečencami španielskej spravodlivosti, nebráni im to zúčastniť sa na voľbách, uviedol partner siete EURACTIV, agentúra EFE.

„Snažili sa nás umlčať a odsunúť nabok, no neexistuje demokratická stena, ktorá by bola silnejšia alebo efektívnejšia ako Junts per Catalunya,“ uviedol líder strany Puigdemont. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Minimálna mzda v EÚ. V rámci verejnej diskusie vo Varšave vyzval viceprezident Európskej komisie a spitzenkandidát socialistov Frans Timmermans, aby každý člen EÚ zabezpečil minimálnu mzdu, zodpovedajúcu 60 percentám jeho mediánu. Vďaka tomu by sa tak podľa neho znížila narastajúca nerovnosť v bohatstve. (AFP) [Viac]

Pochybnosti sa týkajú právneho štátu, ale nie hospodárstva. „Hoci máme veľa pochybností, týkajúcich sa právneho štátu v Poľsku, musíme pripustiť, že poľské hospodárstvo je skutočným motorom,“ povedal komisár pre európsky rozpočet Guenther Oettinger. Podľa neho je príkladom nízka miera nezamestnanosti v krajine. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

ATÉNY

Parlamentné boje: Grécka ľavicová vláda vyzvala na parlamentné hlasovanie o dôvere po tom, čo sa hlavná opozičná konzervatívna strana Nová demokracia pokúsila otvoriť hlasovanie o nedôvere ministrovi zdravotníctva Pavlosovi Polakisovi pre jeho hanlivé poznámky o jednom z kandidátov do europarlamentu. Hlasovanie je naplánované na piatok (10. mája) večer.

Diskusia v parlamente oddiali prijatie novej legislatívy, ktorú tlačí vláda. Ide o nastolenie nových platobných plánov až na 120 splátok, ktoré má krajina zaplatiť za dlhy voči daňovým úradom a fondom sociálneho zabezpečenia. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

Grécky premiér Alexis Tsipras včera (6. mája) povedal, že líder Novej demokracie Kyriakos Mitsotakis robí všetko preto, aby odviedol pozornosť ľudí od pozitívnych fiškálnych opatrení, ktoré sa chystá čoskoro oznámiť. Mitsotakis by podľa Tsiprasa uprednostnil, aby sa Medzinárodný menový fond vrátil a vládol krajine. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

RÍM

Fašisti na knižnom veľtrhu. Medzinárodný knižný veľtrh v Turíne zatienila kontroverzia. Najznámejšieho expo podujatia v Taliansku pre literatúru sa totiž zúčastnilo aj neofašistické vydavateľstvo Altaforte. V reakcii na to zrušilo svoju účasť množstvo novinárov, spisovateľov a umelcov.

„Som fašista a cítim sa dobre,“ povedal vydavateľ Franco Polacchi v rozhovore pre miestny rozhlas a dodal, že antifašizmus je skutočným zlom Talianska. Altaforte opätovne vytlačilo práce Mussoliniho a chystá sa vydať knihu rozhovorov s Matteom Salvinim. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

NICOSIA

EÚ podporuje Cyprus: Vládni predstavitelia v Nikózii vyjadrili svoje uspokojenie nad silnou reakciou EÚ a Spojených štátov na rozhodnutie Turecka začať prieskumné ťažby ropy a plynu z Cypru. Šéf europarlamentu Antonio Tajiani, socialistická strana EÚ a ľavicová skupina GUE-NGL, vyzvali Ankaru, aby okamžite od plánov ustúpila.

Paríž a Rím tiež vyjadrili svoju podporu právam Cypru vo svojej exkluzívnej ekonomickej zóne, keďže Nikózia už obchoduje s energetickými gigantmi Eni, Total a ExxonMobil. „Pokusy tretích strán konať pri určovaní námorných hraníc ako medzinárodný súd sú neprijateľné,“ uviedlo turecké ministerstvo zahraničných vecí vo svojej reakcii. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIA

Pravoslávna cirkev upadá do ekumenickej modlitby. Počas druhého dňa návštevy Bulharska sa pápež František objavil aj v utečeneckom tábore v Sofii, kde sa stretol s približne 50 utečencami a ich deťmi, ktorým pomáha katolícka charita. Bulharské médiá uviedli, že za menej ako dva dni si pápež našiel čas na návštevu utečeneckého centra, zatiaľ čo miestna pravoslávna cirkev takým inštitúciám nikdy nevenovala pozornosť.

V popoludňajších hodinách bola v centre Sofie organizovaná ekumenická modlitebná služba, ktorú viedol pápežom so židovskými, moslimskými a protestantskými predstaviteľmi a na ktorých sa bulharská pravoslávna cirkev odmietla zúčastniť. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

BUKUREŠŤ

Žiadna ELA: Rumunsko sa napokon nepokúsi presvedčiť Úniu o tom, aby sídlo novovznikajúcej Európskej agentúry práce (ELA) postavila v Bukurešti. Nezaradí sa tak medzi štvoricu krajín – Cyprus, Bulharsko, Lotyšsko a Slovensko – ktoré už svoj záujem vyjadrili. Rumunsko stále nie je hostiteľom žiadnej agentúry EÚ. (EURACTIV.ro)

///

ZÁHREB

Ministri nemajú jasno vo štvorcových metroch. Tomislav Tolušić, vicepremiér a minister poľnohospodárstva, nemá jasno v tom, aký veľký je jeho dom: namiesto 330 m² nahlásil rozlohu 160 m². Chorvátske médiá uviedli, že zatiaľ čo pôsobil ako predseda kraja, umožnil spoločnosti, ktorá jeho dom postavila, získať milióny kún z verejných zákaziek. Goran Marić, minister štátneho majetku, tiež deklaroval hodnotu svojho rekreačného domu až trojnásobne nižšiu, aká je v skutočnosti. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Škody spôsobené kosovskými tarifami. Škody spôsobené kosovskými tarifami na srbský dovoz budú predstavovať 500 miliónov eur, povedal minister obchodu Rasim Ljajić.

Dodal, že srbské podniky z dlhodobého hľadiska stratia trh, ktorý prevezmú podniky z iných krajín regiónu. (Beta-EURACTIV.rs)