The Capitals: Výsledok európskych volieb? Fragmentovaná a polarizovaná Únia

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol. [EPA/Alexander Becher]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Nový vietor v Európskom parlamente

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

LONDÝN

Zotrvanie vs. brexit. Európske voľby v Británii ukázali, ako je spoločnosť v otázke brexitu rozdelená. Napriek tomu, že Strana pre brexit Nigela Faraga svojím víťazstvom (32 percent hlasov a 29 kresiel) potvrdila predvolebné prieskumy, politické sily brániace zotrvanie Británie v EÚ tiež výrazne uspeli. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

BRUSEL

Temná nedeľa. V Belgicku sa okrem volieb do Európskeho parlamentu konali aj národné voľby. Uspela v nich krajne pravicová vlámska strana Vlaams Belang, ktorá v porovnaní s voľbami v roku 2014 získala až trojnásobok hlasov. Brusel sa tak momentálne ponoril do vyjednávaní o podobe budúcej vlády a je pravdepodobné, že súčasný premiér Charles Michel svoj post opustí.

Belgická pravica posilnila aj v európskych voľbách. Vlaams Belang získali tri kreslá, a to na úkor vlámskej N-VA a liberálnej Open VLD, ktoré stratili po jednom kresle. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Zelení na vzostupe. Nemecká strana Gündnis90/Die Grünen slávi úspech. Zelení získali 21 percent a zaradili sa tak na druhé miesto hneď pred sociálnych demokratov, ktorí naopak utrpeli značný prepad. Najsilnejšou stranou zostala konzervatívna CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PARÍŽ

Tesné víťazstvo Národného združenia. Národné združenie (RN) Marine Le Penovej s 24 percentami hlasov tesne zvíťazilo pred Macronovou En Marche (LREM), ktorá podľa Ifop získala 23,6 percenta. Líder kandidátky Národného združenia Jordan Bardella dal už skôr jasne najavo, že chce v Európskom parlamente vybudovať vplyvnú skupinu s talianskymi a holandskými euroskeptikmi. Ambície má aj LREM, ktoré má v pláne vytvoriť koalíciu s liberálnou frakciou ALDE.

,,Európsky parlament zaspal. Dve veľké frakcie nedokázali veci na európskej úrovni rozhýbať. Chceme vybudovať kľúčovú centristickú skupinu,” uviedol zástupca LREM Stanislas Guerini.

Zelení zaznamenali 13,1 percenta hlasov, kým stredopravá strana Les Républicain (EPP) 8,2 percenta. Mandát získajú aj socialisti a strana Jeana-Luca Mélenchona. Hnutiu Žltých viest sa nakoniec nepodarilo získať ani jedno kreslo. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Ďalšie víťazstvo socialistov. Španielska socialistická strana (PSOE) vyhrala nedeľné európske voľby so ziskom 33 percent hlasov. Obsadí tak 20 z 54 europoslaneckých kresiel vyčlenených pre Španielsko. Druhá skončila konzervatívna Ľudová strana (PP) s 20-percentným podielom hlasov a 12 kreslami. Treťou najsilnejšou stranou sa stali stredoví Ciudadanos s 12 percentami hlasov a 7 kreslami. Za nimi zostali ľavicoví Unidas Podemos so šiestimi kreslami a krajne pravicová strana Vox s tromi kreslami. Katalánski separatisti obsadia dokopy až 5 kresiel.

PSOE sa stala jasným víťazom tiež regionálnych a komunálnych voľbách, ktoré sa konali zároveň s tými európskymi. Španielski socialisti tak potvrdili výsledok aprílových parlamentných volieb, v ktorých tiež bodovali. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

RÍM

Salviniho triumf. Liga Mattea Salviniho sa vôbec prvýkrát stala víťazom talianskych volieb so ziskom 34,5 percenta hlasov. Za ňou skončila stredoľavá Demokratická strana, ktorá s 23 percentami hlasov slávi veľmi dobrý výsledok. Hnutie piatich hviezd sa prepadlo na 16,5 percenta. Berlusconiho Forza Italia s 8,5 percent hlasov predbehla krajne pravicovú stranu Fratelli d´Italia (Bratia Talianska), ktorá získala 6,4 prenta hlasov. Strane ALDE+Europe sa nepodarilo prekročiť štvorpercentnú volebnú hranicu a nebude tak mať ani jedného zástupcu v novom europarlamente. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Bitka dvoch blokov. S vysokou volebnou účasťou 43 percent, ktorá je najvyššia od vstupu Poľska do EÚ v roku 2004, vyhrala s tesným výsledkom konzervatívna vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Európske voľby boli testom voličských preferencií pred plánovanými parlamentnými voľbami, ktoré prebehnú v druhej polovici tohto roku.

PiS sa podarilo získať vôbec najväčší počet hlasov vo svojej histórii – stranu podporilo 43,1 percenta voličov. Pred piatimi rokmi pritom získala 31,8 percenta. Opozičná Európska koalícia, ktorá je zložená z Občianskej platformy a skupiny ľavicových a agrárnych strán, získala 38,4 percenta hlasov. Tesný rozdiel medzi obomi blokmi poukazuje pred jesennými parlamentnými voľbami na nejednotu v spoločnosti. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

VIEDEŇ

Kurz víťazí. Stredopravá ÖVP rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza podľa predbežných výsledkov zvíťazila. Druhé miesto patrí sociálnym demokratom (SPÖ), kým pravicová FPÖ obsadila až tretiu pozíciu.

///

BRATISLAVA

Prehra vládnych strán. Slovenský Smer-SD (PES) prvýkrát za posledných 15 rokov prehral v pomerných celonárodných voľbách. Zvíťazila koalícia nových proeurópskych strán Progresívne Slovensko (ALDE) a Spolu (EPP). Koalícia získala 20 percent a obsadí 4 kreslá (dvaja europoslanci pôjdu do ALDE a dvaja do EPP), vládna strana Smer (15,7 percenta) do europarlamentu pošle troch poslancov. Neofašistická ĽSNS získala 2 kreslá a 12 percent hlasov. Dvoch europoslancov pošle kresťansko-demokratické KDH (EPP), ale jeden z nich nastúpi do svojej funkcie až po odchode britských europoslancov. Dva mandáty má tiež SaS (ECR). OĽaNO (ECR) bude mať jedného europoslanca rómskeho pôvodu. Minimálne tri strany, medzi ktorými je aj partnerská strana Salviniho a Le Penovej Sme rodina, ako aj dve vládne strany Most-Híd (EPP) a SNS (predtým v EFDD) neprekročili päťpercentnú hranicu zvolenia. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Sociálni demokrati odchádzajú z EP. Vládna strana ANO (ALDE) vyhrala české eurovoľby s 21,18 perrcentami hlasov a získalo v budúcom europarlamente 6 kresiel. Druhé skončilo ODS pod vedením spitzenkandidáta ECR Jana Zahradila (14,54 percenta, 4 kreslá), Piráti a proeurópska koalícia TOP 09 a STAN (EPP) získali po troch mandátoch.

Krajne pravicová SPD (9,14 percenta) a kresťansko-demokratické KDU-ČSL (7,24 percenta, EPP) získali po dva mandáty, kým komunisti (6,94 percenta) jedno. Sociálne-demokratické ČSSD (S&D) v budúcom europarlamente nezasadne, oproti štyrom kreslám v eurovoľbách 2014 neobhájila tento rok ani jeden mandát.

Volebná účasť bola 28,72 percenta, v roku 2014 to bolo len 18,2 percenta. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

HAAG

Wildersov prepad. Holandská Strana práce (PvdA) zvíťazila so ziskom 20 percent hlasov. Veľký prepad zaznamenala krajne pravicová PVV Geerta Wildersa, ktorá neobsadí v Európskom parlamente ani jedno kreso. Nahradila ju totiž nová pravicová strana FvD Thierryho Baudeta. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

BUKUREŠŤ

Prepad vládnej strany. Liberálna PNL (EPP) porazila vládnu socialistickú stranu PSD (S&D). Tretia skončila Aliancia 2020 USR PLUS, ktorá sa stane súčasťou ALDE. Kreslá v EP ďalej vybojovala strana bývalého premiéra Victora Ponta Pro Romania, strana PMP (EPP) bývalého prezidenta Traiana Basescua a strana maďarskej menšiny.

Platné referendum. V referende vyhlásenom prezidentom Klausom Iohannisom kvôli zmenám protikorupčných zákonov hlasovalo viac ako 40 percent Rumunov, a referendum je tak platné. Voliči odpovedali na dve otázky: či chcú zakázať vláde meniť legislatívu týkajúcu sa justície prostredníctvom mimoriadnych dekrétov, a či chcú vnútroštátny zákaz akejkoľvek amnestie a milosti pre korupčné zločiny.

,,Referendum bolo úspešné. Ďakujem Rumunom. Je to jasná voľba pre korektnú politiku, pre ozajstnú spravodlivosť. Žiadny politik nemôže ignorovať voľbu nezávislého súdnictva,” povedal Iohannis.

Referendum je nezáväzné, ale Iohannis už predtým uviedol, že výsledok ,,pošle jasnú správu” politikom. Rumunsko opakovane čelí sporom s EÚ kvôli sérii reforiem súdnictva navrhnutých vládnou stranou PSD. (EURACTIV.ro)

///

ATÉNY

Konzervatívny Mitsotakis slávi triumf. Hlavná opozičná strana Nová demokracia (EPP) získala 33,5 percenta (7 kresiel), kým ľavicová Syriza dosiahla na 24 percent (6 kresiel). Tretia skončila socialistická strana KINAL (S&D) so 7,7 percentami (2 kreslá) a za ňou komunisti s 5,7 percentami (2 kreslá). Krajne pravicový Zlatý úsvit získal 4,8 percenta (2 kreslá) a novozaložená protestná populistická strana Grécke riešenie dosiahla na 4,2 percenta. DiEM 25 Yannisa Varoufakisa získal jeden mandát.

Kandidáti Novej demokracie zvíťazili tiež v regionálnych voľbách a udelili tak ďalšiu ranu Tsiprasovej vláde. Premiér v reakcii na to vyhlásil predčasné parlamentné voľby. Konať by sa mali už v júni. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

NIKÓZIA

Tesné víťazstvo konzervatívcov. Vládna strana SHDY (EPP) voľby vyhrala s 29 percentami a získala 2 kreslá, rovnaký počet ako druhý AKEL (Európska ľavica) po zisku 27,49 percenta. DHKO (S&D) si 13,8 percentami udržalo jeden mandát, rovnako ako EDEK (S&D) s 10,6 percentami. Nacionalistická ELAM po dosiahnutí 8,25 percenta o svojho europoslanca príde. Zdá sa tak, že výsledky odpovedajú súčasnému rozloženiu síl na Cypre. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

SOFIA

Víťazom je Borisov. Strana GERB (EPP) premiéra Bojka Borisova zvíťazila v eurovoľbách aj napriek nedávnym škandálom súvisiacim s nákupom bytov pod trhovú cenu a zneužívaním európskych fondov, a to si ziskom 30,5 percenta. Jej úhlavný rival, BSP (S&D), dosiahol na 25 percent. Podľa očakávaní sa na tretej pozícii umiestnilo DPS (ALDE) reprezentujúce predovšetkým etnických Turkov (14,5 percenta). Nacionalistická strana VMRO si pripísala 7,7 percenta a stredopravicová DB 6 percent. V konečnom súčte to znamená zisk siedmich europoslancov pre európskych ľudovcov, piatich pre socialistov, troch pre ALDE a dvoch pre niektorú z euroskeptických frakcií.

Podľa odborníkov sa o víťazstvo GERB do veľkej miery zaslúžil sám premiér Borisov, ktorý sa aktívne zapojil do posledných dní kampane, kedy prieskumy ešte mierne favorizovali rivala BSP. Líder európskych socialistov a päťka na kandidátke BSP Sergej Stanišev z neúspechu obvinil líderku strany Korneliu Ninovú za jej ,,strategické chyby”, pretože jej vlastní poslanci vo februári opustili národný parlament a potom boli podľa neho ,,pre verejnosť neviditeľní.” (Georgi Gotev, EURACTIV.com)

///

ZÁHREB

Remíza. Vladná konzervatívna HDZ (EPP) je porazenou tohtoročných európskych volieb. Konzervatívci počítali so ziskom až šiestich kresiel, nakoniec však len ,,remízovali” s opozičnou a vnútrostraníckymi spormi zaťaženou SDP. Obe strany dosiahli na 4 mandáty. Premiér a líder HDZ Andrej Plenković si kandidátov vyberal sám a prehra mu tak zťaží reformáciu strany na stredovú formáciu, pretože krajne pravicové krídlo HDZ posilní a bude hlasnejšie. Pre Chorvátsko to neznamená nič dobré. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

ĽUBLANA

Všetko podľa očakávaní. Janez Janša a jeho ľudovecká koalícia (SDS a SLS) sú víťazmi eurovolieb, rovnako ako tomu bolo aj v júni minulého roku v parlamentných voľbách, kedy síce vyhrali, ale nemali dostatočný koaličný potenciál k vytvoreniu vlády. Sociálni demokrati skončili druhí a potvrdili, že sa s nimi vždy musí počítať. Na treťom mieste skončila hlavná sila súčasnej vládnej koalície – LMŠ (ALDE). V Slovinsku teda nič nové pod slnkom. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)