The Capitals: Zrada a bozk smrti. Europoslanci kritizujú výsledok včerajšieho summitu

Ilustračný obrázok. [Shutterstock]

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

///

Európski lídri sa rozhodli na post šéfky Komisie nominovať nemeckú ministerku obrany Ursulu von der Leyenovú, hoci ona sama v májových voľbách do Európskeho parlamentu nekandidovala. To jej môže skomplikovať zisk väčšiny v Parlamente, ktorého zástupcovia už vyslovili sklamanie nad výsledkami mimoriadneho summitu v Bruseli. 

Spolu s von der Leyenovou európski lídri nominovali Charlesa Michela na post predsedu Európskej rady, Christine Lagardovú na post šéfky Európskej centrálnej banky a Josepa Borella na post vysokého predstaviteľa pre zahraničnú politiku. Voľby predsedu Parlamentu sa očakáva dnes. Kandidátmi sú David-Maria Sassoli (S&D), Ska Kellerová (Zelení/EFA), Sira Regová (GUE/NGL) a Jan Zahradil (ECR). 

V snahe uspokojiť východnú Európu lídri na summite navrhli šéfa Strany európskych socialistov Bulhara Sergeja Staniševa. Ten mal byť predsedom Parlamentu 2,5 roka, po ktorých ho mal nahradiť Manfred Weber. Bulharský premiér Bojko Borisov označil potenciálnu nomináciu Staniševa za česť pre Bulharsku, napriek tomu, že jeho ľudia ho nemajú radi”. V prípade, že sa Stanišev do voľby zapojí, poslanci za Borisovovu stranu GERB zaňho budú hlasovať. 

Zdroj z prostredia S&D však Staniševovu kandidatúru označil za klebetu. Na internom stretnutí, kde sa kandidátovi rokovalo, Staniševovo meno vraj ani nezaznelo. 

Rovnaký zdroj predpokladá, že kandidáta socialistov Davida-Mariu Sassoliho zvolí Parlament už v prvom kole. Na otázku o geografickom rozdelení zdroj odpovedal, že “Parlament má právo a povinnosť rozhodnúť o svojom budúcom predsedovi. Európska rada nemá nijaké právo diktovať kandidátov, pokiaľ sa ona sama s Parlamentom nebude baviť o rozdelení vedúcich postoch v Komisii. 

Na otázku o podpore von der Leyenovej zdroj odpovedal, že zatiaľ v skupine existuje silná väčšinová opozícia”. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Bod pre Nemecko, prehra pre Európu. Nominácia von der Leyenovej vyvolala silnú reakciu v Berlíne. Šéf skupiny nemeckých europoslancov zo sociálno-demokratickej SPD Jens Geier oznámil, že strana nepodporí nomináciu Ursuly von der Leyenovej na post šéfky Komisie. „Europoslanci za SPD s touto dohodou určite nebudú súhlasiť,” skonštatoval Geier v Štrasburgu. Výsledok rokovaní na mimoriadnom summite v Bruseli Geier označil za „dôkaz neschopnosti” Európskej rady a vyzval k alternatívnemu riešeniu. 

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovoroch s novinármi po skončení summitu SPD vyzval k „zodpovednosti” a odsúhlaseniu balíka kandidátov. „Európske frakcie by teraz mali pracovať na tom, aby ich poslanci s balíkom súhlasili,” povedal Macron. „Pomôžem kancelárke Merkelovej v snahe presvedčiť svojho koaličného partnera, že tento návrh je dobrý,” dodal.

Líder bavorskej CSU Markus Söder porážku Manfreda Webera označil za porážku demokracie a celej Európy. „Manfred Weber by bol legitímnym predsedom Komisie. Bola by to najdemokratickejšia cesta. Je smutné, že demokracia prehrala a kabinetná diplomacia vyhrala,“ povedal Söder. 

CSU napriek Söderovým komentárom nomináciu von der Leyenovej podporuje. „Samozrejme, pre Nemecko je dobré, že môžeme  po prvýkrát za uplynulé dekády opäť nominovať predsedu Komisie,“ povedal Söder. „Rešpektujeme rozhodnutie, kvôli našej zodpovednosti za krajinu a Európu. Dnes ale oslavovať nemôžeme. Je to bod pre Nemecko, ale porážka pre Európu,“ dodal. 

Söder kritizoval správanie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý vraj proti Weberovi otvorili frontovú líniu.  (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

BRUSEL

Prekvapivý víťaz. Odchádzajúci belgický premiér Charles Michel, ktorý po Donaldovi Tuskovi prevezme post predsedu Európskej rady môže byť neočakávane dobrou voľbou. Jeho zvolenie však nie je dobrou správou pre trvajúci pat v rokovaniach o novej federálnej vláde v Belgicku ani pre jeho Reformné hnutie, ktoré teraz musí nájsť jeho nástupcu.

Michel si od roku 2014 budoval sieť európskych kontaktov a rozvíjal osobné vzťahy s európskymi partnermi. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

PARÍŽ

Nespokojní Francúzi. Francúzski poslanci Európskeho parlamentu nie sú spokojní s nomináciami na vedúce pozície Únie prijatej Európskou radou v utorok na mimoriadnom summite v Bruseli. 

„Prijatý balík je priznaním zlyhania systému spitzenkandidátov. Zodpovednosť za zlyhanie má Emmanuel Macron,“ povedal nemenovaný europoslanec za EPP. „Teraz musíme nájsť pozíciu pre Manfreda Webera hodnú jeho kampane,“ pokračoval rovnaký zdroj v Štrasburgu. Predseda francúzskych republikánov tvrdí, že Macron mal radšej podporiť Michela Barniera ako kohokoľvek iného. 

Socialisti sa pri hlasovaní o novom šéfovi Komisie uchýlili k hrozbám. Keď Donald Tusk oznámil, že dohoda je „bližšie a bližšie“, delegácia francúzskych socialistov odpovedala „k múru?“. 

Europoslankyňa za Macronovu En Marche Nathalie Loiseauová nemeckej ministerke obrany vyslovila dôveru a označila ju za „skvelú kandidátku”. (EURACTIV.fr

///

RÍM

Vestagerovej nástupcu určí Rím. Na konci mimoriadneho summitu v Bruseli Taliansko oznámilo spokojnosť nad dosiahnutou dohodou. Premiér Conte priznal, že sa o Ursule von der Leyenovej podrobne informoval. Napokon ho presvedčil „dlhý, zaujímavý, povzbudzujúci a presvedčivý” telefonický rozhovor, ktorý s dezignovanou šéfkou Komisie absolvoval včera ráno. 

Na oplátku za podporu Leyenovej balíku kandidátov Rím dostane pozíciu viceprezidenta Komisie a komisariát pre hospodársku súťaž. Talianskeho komisára nominuje ultrapravicová Liga. „Majú veľa cenných osobností. Neočakávam nijaké ťažkosti pri hľadaní vhodného človeka,” povedal Conte. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

HAAG

Kandidát socialistov Frans Timmermans bol iba krôčik od nahradenia Jeana-Claudea Junckera. Jeho kandidatúru ale zablokovali krajiny Vyšehradskej štvorky a Taliansko. Český premiér Andrej Babiš, maďarský premiér Viktor Orbán aj poľský premiér Mateusz Morawiecki tvrdia, že práve vďaka nim Timmermans predsedom Komisie nakoniec nebude. Šéfka Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) skonštatovala, že „je neprijateľné, aby populistické vlády reprezentované v Európskej rade odmietli najlepšieho kandidáta iba preto, že sa postavil za princípy právneho štátu a za naše zdieľané európske hodnoty”. 

Timmermans môže počítať s pokračovaním na pozícii viceprezidenta Komisie. Rovnakú úlohu by mala dostať dánska komisárka Margrethe Vestagerová. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

MADRID

Vyvážený balíček. Španielsky premiér Pedro Sánchez, od ktorého sa očakávala podpora Fransa Timmermansa, je s nominovanými kandidátmi spokojný. Balíček označil za „veľmi vyvážený”. Španieli si predbežne zabezpečili post podpredsedu Komisie a šéfa európskej diplomacie, ktorým je 72-ročný Josep Borrell. (Sam Morgan, EURACTIV.com)

///

ATÉNY

Konzervatívci zvažujú nového komisára. Konzervatívna Nová demokracia (EPP) má podľa všetkých predvolebných prieskumov našliapnuté na víťazstvo v nedeľných predčasných voľbách. Líder Kyriakos Mitsotakis však zatiaľ nechce prezradiť svoje plány pri obsadzovaní vrcholných pozícií vo vláde. Zdroje EURACTIV.gr za najvážnejšieho kandidáta na pozíciu eurokomisára označujú bývalého premiéra a ministra zahraničných vecí Antonisa Samarasa. Konzervatívci veria, že jeho kontakty medzi európskymi lídrami mu zabezpečia silné portfólio a post viceprezidenta Komisie. Najdôležitejšie komisariáty sa ale delili už na mimoriadnom summite v Bruseli, získať primeranú pozíciu preto nemusí byť jednoduché. Zdroje hovoria, že oficiálnym kandidátom sa Samaras môže stať až 10. júla. Voľby sa budú konať v nedeľu 7. júla. Ďalším silným kandidátom podľa zdrojov môže byť bývalá ministerka zahraničných vecí a kultúry Dora Bakoyiannisová, ktorá uplynulý máj kandidovala na pozíciu generálneho sekretára Rady Európy. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

Vyšehrad oslavuje Timmermansovu prehru

VARŠAVA

Poľsko dosiahlo svoje ciele,” skonštatoval premiér Mateuzs Morawiecki. „Ukázali sme, že chceme kandidátov, ktorí spájajú, nie takých, ktorí rozdeľujú. Preto sme boli proti Timmermansovi,” pokračoval. Varšava od začiatku odmietala Timmermansovu kandidatúru, kvôli kritike vývoja právneho štátu a súdnickej reformy v Poľsku zo stoličky viceprezidenta Junckerovej komisie. „Boli sme len kúsok od krajne ľavicového kandidáta, ktorí nechápe reformy v post-komunistických krajinách,” povedal poľský premiér. Varšava podľa neho viedla snahu o vybudovanie opozície voči Timmermansovi. 

S Ursulou von der Leyenovou chce Morawiecki spolupracovať v mnohých oblastiach. Špecificky spomenul NATO, Rusko a posilňovanie konkurencieschopnosti. „Myslím, že stredná Európa bude mať v európskych inštitúciách kvalitné zastúpenie,” povedal. 

Donald Tusk sa rokovaní zúčastnil v pozícii predsedu Európskej rady. Poľská delegácia podľa neho nakoniec bola súčasťou konsenzu. Tusk navrhol, aby stredná Európa dostala post viceprezidenta Komisie, pravdepodobne ale nemal na mysli špecificky Poľsko. Varšave tiež poslal varovanie, „tí, ktorí si myslia, že zablokovanie Timmermansa bude znamenať, že Únia sa bude menej zaujímať o dodržiavanie princípov právneho štátu, sa mýlia,” komentoval. (Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Dobrý signál pre ženy. Slovenský premiér Peter Pellegrini nazval nomináciu Ursuly von der Leyenovej „dobrým signálom pre spoločnosť a všetky ženy, ale možno aj pre malé dievčatá v škole. Možno im to dodá chuť a presvedčenie, že sa oplatí pracovať, a že aj žena môže stáť na čele takejto významnej inštitúcie”. Keďže Európska rada sa na von der Leyenovej zhodla konsenzom, Pellegrini dúfa, že Parlament balík kandidátov podporí. Premiéra mrzí, že súčasťou balíka nie je Maroš Šefčovič. Slovenský komisár však ostáva kandidátom Vyšehradskej štvorky na pozíciu viceprezidenta Komisie. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Bozk smrti. „Keby som bol euroskeptik, otvoril by som fľašu šampanského. Hlavy členských štátov dali Únii bozk smrti,“ povedal pre EURACTIV.cz český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP). „Je to koniec systému spitzenkandidátov. Európske politické skupiny už v budúcnosti nepostavia žiadnych lídrov kandidátok,“ vysvetľuje Zdechovský, ktorý si myslí, že včerajšie rozhodnutie Európskej rady bude mať veľmi negatívny vplyv na budúcu EÚ.

Český premiér Andrej Babiš je však s výberom Európskej rady spokojný a dúfa, že všetkých 21 českých poslancov podporí Ursulu von der Leyenovú. „Pozná náš región a je pre nás výrazne lepšou voľbou ako Timmermans,” povedal český premiér. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

ĽUBĽANA

Sociálnym demokratom sa dohoda Európskej rady nepáči. Premiér Marjan Šarec označil utorkovú dohodu Európskej rady za kompromis. Systém spitzenkandidátov podľa neho však musí byť prepracovaný. Slovinská sociálno-demokratická europoslankyňa Tanja Fajonová (SD, S&D) dohodu odmietla a tvrdí, že nemá šancu dostať podporu v Parlamente. Slovinská demokratická strana (EPP) je spokojná, keďže Európska ľudová strana nakoniec dostala post šéfa Komisie.(Željko Trkanjec, Euractiv.hr)

///

ZÁHREB

Europoslankyňa Šuicová označila nominácie za zradu na voličoch. „Máme tu veľa špekulácií, ale vyzerá to tak, že systém spitzenkandidátov bude odmietnutý. Myslím, že je to zrada na voličoch,“ povedala europoslankyňa za Chorvátsku demokratickú úniu (HDZ) Dubravka Šuicová tesne pred zverejnením balíku kandidátov. Premiér Andrej Plekovič (HDZ) výsledok naopak považuje za dobrý. „Myslím, si, že s takýmto kompromisom môžeme byť spokojní,“ povedal. „Cieľom socialistov a liberálov bolo, aby sa do vedenia dostal niekto z ich vedenia. Pre EPP to nebolo akceptovateľné. Výsledky rokovaní rešpektujú želanie väčšiny voličov,“ dodal Plekovič .(Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BELEHRAD

Šéf delegácie Európskej únie pre Srbsko Sem Fabrizi si nemyslí, že Macronov postoj k rozširovaniu ohrozí vstup Srbska do Únie. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa nedávno vyjadril, že Európska únia by sa nemala rozširovať, kým nepodstúpi skutočnú reformu. Fabrizi podčiarkol, že Únia má jasnú pozíciu, ktorá hovorí, že rozširovanie by malo zahŕňať celý západný Balkán. „Nemyslím si, že rozširovanie a reforma musíme vnímať oddelene. Sú to dva súbežné procesy, ktoré povedú k väčšej a efektívnejšej Európe,“ povedal. (beta.rs, EURACTIV.rs)

///

BUKUREŠŤ

Po tom, ako bývalý premiér Victor Ponta opustil socialistickú PSD, aby založil novú stranu Pro Romania je so svojou bývalou stranou opäť zadobre. Ponta hovorí o spoločnom kandidátovi PSD, Pro Romania a menšej vládnej strany ALDE do nadchádzajúcich jesenných prezidentských volieb. Rozhodnutie ešte nepadlo, ale šéf ALDE Calin Popescu Tariceanu tvrdí, že už by to nemalo trvať dlho. Tariceanu dúfa, že spoločným kandidátom bude práve on. O kandidatúre hovorí dlhodobo. Po uväznení premiéra Liviu Dragnea za korupciu a postoja jeho nástupkyne Viorice Dancelovej, ktorá chce ostať premiérkou, sú jeho šance vysoké. V roku 2014 prehral súboj so súčasným prezidentom Klausom Iohannisom práve Victor Ponta. Iohannis plánuje svoj mandát obhájiť.

///

NIKÓZIA

Právne opatrenia proti spoločnostiam pracujúcim pre Turecko. Cyprus začal právne konania proti trom spoločnostiam zapojeným do nelegálnej ťažby plynu Tureckom v cyperskej výhradnej ekonomickej zóne na západ od ostrova. Obvinené sú z preniknutia na ostrovný kontinentálny šelf, v utorok to oznámil to seniorný úradník na ministerstve zahraničných vecí. Úrady odmietli spoločnosti menovať. Objasnili však, že nie sú turecké, informovala o tom agentúra Reuters. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)