Timmermans: Budeme lepšie odrážať útoky na právny štát

Na snímke vľavo predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker bozkáva na čelo prvého podpredsedu EK Fransa Timmermansa [TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert]

Európska komisia do budúcnosti sľubuje posilnenie občianskej spoločnosti, pravidelný monitoring všetkých a väčšie vyžívanie Súdneho dvora.

Podľa prieskumu Eurobarometer až 89 % opýtaných ľudí v EÚ súhlasí s tým, že zásady právneho štátu sa musia dodržiavať vo všetkých členských štátoch. Európska komisia aj týmto  číslom argumentuje, prečo navrhuje ďalšie nástroje, ktoré jej majú pomôcť zlepšovať situáciu v oblasti právneho štátu v členských krajinách.

„Za posledných päť rokov bol právny štát terčom útokov z rôznych strán. Európska komisia sa urputne snaží tieto útoky odrážať nástrojmi, ktoré máme k dispozícii a bude v tom pokračovať“, hovorí prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Doterajšie angažovanie sa Fransa Timmermansa v dialógu s Poľskom a Maďarskom vyústilo do osobnej animozity vlád vo Varšave a Budapešti, čo tiež prispelo k zmareniu jeho šancí na post šéfa Európskej komisie.

Podľa všetkého by však Timmermans mal pokračovať aj v novej Európskej komisie Ursuly von der Leyen, pravdepodobne ako prvý alebo druhý podpredseda. Zostať by mu mohla aj agenda právneho štátu.

Ursula von der Leyen v rámci svojho potvrdzovania v Európskom parlamente takisto sľúbila posilnenie nástrojov EÚ na podporu právneho štátu. Európska komisia mala upgrade systému naplánovaný už dlhšie. V stredu, 17. júla, zverejnila detaily.

V prvom rade vyhovela hlasom, ktoré volali po pravidelnom monitoringu situácie vo všetkých členských štátoch. Má to odstrániť výčitku, že sa EÚ a Komisia zaoberá selektívne len niektorými krajinami. Rovnako si od toho prekladatelia sľubujú včasné odhalenie problémov a dúfajú, že aj predchádzať ich vznikom.

Formou pôjde o výročnú správu, ktorú bude pripravovať Komisia v komunikácii s partnermi v členskom štáte z oficiálnych miest ale aj z „siete kontaktných osôb v členských štátoch“.

Pokiaľ ide o schopnosť Únie reagovať ak už nastanú problémy, Komisia hovorí o strategickom prístupe ku konaniam o neplnení povinností (infringement) a v prípade potreby nebude váhať sa obrátiť na Súdny dvor EÚ.

„Ak to bude potrebné, vzhľadom na citlivosť týchto prípadov, požiada o predbežné opatrenia a urýchlené konania“, píše eurokomisia. Takýto postup bol v minulosti efektívny pri problematickej poľskej reforme Najvyššieho súdu.

Európsky súd nariadil zastaviť uplatňovanie zmien na poľskom Najvyššom súde

Sudkyňa vydala predbežné opatrenie do doby, kým súd rozhodne, či reforma Najvyššieho súdu je alebo nie je v súlade s právom EÚ.

Aktuálne Európska komisia s Poľskom rieši nové disciplinárne nariadenia pre sudcov, ktoré podľa nej oslabujú ich nezávislosť. Poľsko dostalo dva mesiace na nápravu, inak môže prípad opäť skončiť pred súdom.

Komisia ubezpečuje, že aj v týchto prípadoch má záujem pracovať s členskými štátmi na „deeskalácii situácie“.

Popri spomenutých opatreniach avizuje Timmermans aj väčšiu podporu pre občiansku spoločnosť a podporu „kultúry právneho štátu“ . Využiť chce “všetky možnosti financovania“ z európskeho rozpočtu. Posilniť sa má spolupráca s Radou Európy v oblasti právneho štátu ako aj s justičnými sieťami národnými parlamentmi.