Timmermans naznačil v poslednej predvolebnej debate koalíciu s ľavicou a zelenými

Debata spitzenkandidátov v Bruseli. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Posledná televízna debata kandidátov na šéfa alebo šéfku Európske komisie sa niesla v znamení sporov o budúcnosť pracovných miest a témy klimatickej zmeny.

Iba týždeň pred dlho očakávanými eurovoľbami sa šiesti kandidáti so záujmom viesť novú Komisiu symbolicky stretli v budove Európskeho parlamentu, kde už čoskoro zasadnú novozvolení poslanci.

Manfred Weber za Európsku ľudovú stranu (EPP), Frans Timmermans za Stranu európskych socialistov, Jan Zahradil za Alianciu európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), Margrethe Vestagerová za Alianciu európskych liberálov a demokratov (ALDE), Nico Cué za Európsku ľavicu a Ska Kellerová za Zelených za stretli v hodinu aj pol trvajúcej debate.

Debata sa niesla v znamení nezhôd medzi kandidátmi z rôznych častí politického spektra, ktorí sa nezhodli na zavedení európskej minimálnej mzdy, korporátnej dane, opatreniach zameraných na zmiernenie klimatickej zmeny ani riešeniach migračnej krízy.

V rôznych otázkach sa počas debaty vytvárali ad hoc aliancie, ktoré naznačovali možný smer povolebných rokovaní o novej koalícii. V otázkach klimatickej zmeny, ekonomickej politiky a rastúceho nacionalizmu Frans Timmermans zdôraznil spoločné body medzi socialistami, ľavicou a zelenými a volal po spolupráci vedúcej k ukončeniu stredopravej nadvlády nad kľúčovými európskymi stoličkami.

Migrácia

Moderátori otvorili diskusiu témou migrácie. S výnimkou Jana Zahradila sa všetci kandidáti zhodli na potrebe spoločného európskeho riešenia. Otázka ako presne by malo riešenie vyzerať a do akej miery by Únia mala byť s migrantmi solidárna vytvorila deliacu čiaru ďalšiu medzi Manfredom Weberom, Janom Zahradilom a zvyškom kandidátov.

„Každým mŕtvym migrantom v Stredozemnom mori Európa stráca kúsok svojej duše,“ povedal Timmermans. Solidarita sa podľa holandského spitzenkandidáta nevzťahuje iba na veci, ktoré sa nám páčia, ale aj na tie, ktoré sa nám nepáčia. Podobným spôsobom argumentoval Cué, ktorý je sám synom nelegálneho migranta. Cué zdôraznil, že ľavica nevidí v migrácii inváziu, ale príležitosť.

Druhá debata Spitzenkandidátov odhalila rôzne ambície v obrane

Téma európskej armády rezonovala v druhej debate Spitzenkandidátov vo Florencii. Obranná spolupráca sa pravdepodobne v ďalšom päťročnom období stane jednou z priorít novej Komisie.

„Dobre vieme, čo sa v Stredozemnom mori deje, ľudia umierajú a my presne vieme, kde umierajú, pretože to oznamujú Centru pre pátranie a záchranu. Nikto však nezdvíha telefón,“ súhlasila Kellerová. Podľa strany Zelených potrebujeme posilnenie spoločných inštitúcií a spoločnú, spravodlivú solidaritu s utečencami.

„V Stredozemnom mori už nesmie zomrieť ani jediný človek,“ dodala.

Český europoslanec si naopak myslí, že kľúčové právomoci by mali ostať na členských štátoch, ktorým by Komisia mala s bremenom pomáhať. Zdôraznil, že riešenie migračnej krízy leží nie na území Európy, ale v Afrike. Tu by mala Únia zriadiť a posilniť čo najviac záchytných táborov.

Kandidátov rozdelila ekonomika

Debata pokračovala otázkami zamestnanosti a ekonomickej politiky, ktoré ukázali hlbšie rozdiely medzi kandidátmi. Napriek pomerne úspešnému ozdraveniu európskej ekonomiky po finančnej kríze z roku 2008, ostáva nezamestnanosť hlavne na juhu Únie vysoká.

Ekonomika spojila najmä socialistov, zelených a ľavicu. Všetky tri skupiny požadujú zavedenie minimálnej mzdy „pre, ktorú sa oplatí ráno vstávať“, ako ju charakterizoval Cué. Timmermans okrem minimálnej mzdy vo výške 60 percent mediánovej mzdy v danom členskom štáte navrhol rozšírenie študentského programu Erazmus na profesionálov vo svojich oboroch a schému sociálneho zabezpečenia pre mládež.

Manfred Weber na druhú stranu minimálnu mzdu nepovažuje za riešenie nezamestnanosti v južných členských štátoch. Ako predseda Komisie by presadzoval posilnenie jednotného trhu, dobrú ekonomickú politiku, výskum a obchod. Weber pochválil súčasného predsedu Komisie Jeana-Claudea Junckera za stabilizáciu európskej ekonomiky.

Timmermans, Kellerová a Vestagerová sa zhodli aj na urgentnej potrebe zavedenia digitálnej dane a zdanení technologických gigantov, krok, ktorý dnes blokuje neochota členských štátov. Do úlohy ich advokáta sa postavil Jan Zahradil, ktorý zdôraznil právo členských štátov určovať svoju daňovú politiku.  V otázke minimálnej mzdy hovoril o potrebe riešení šitých na mieru jednotlivým štátom, namiesto celoeurópskej, fixnej minimálnej mzdy.

„Verím, že právo zdaniť podniky majú štáty. Európska únia nie je štát,“ povedal.

Zahradil, v inak proeurópskej debate, ako jediný hovoril o menšej, decentralizovanej a flexibilnejšej Únii, ktorá namiesto vytvárania nových nadnárodných politík bude podporovať tie národné.

Progresívna koalícia za boj s klimatickou zmenou

V ankete na sociálnych sieťach o dôvodoch, pre ktoré európski občania pôjdu budúci týždeň k volebným urnám, vyhrala téma životného prostredia a klimatickej zmeny. Tieto dve témy sú po prvýkrát jednými z hlavných volebných tém. Dôvodom je rastúca urgentnosť klimatických opatrení aj študentské protesty FridaysForFuture. Kandidáti sa zhodli, že otázka už nestojí, či je nutné s klimatickou zmenou bojovať, ale ako s ňou bojovať.

Všetci kandidáti, opäť s výnimkou českého europoslanca, sa prihlásili k cieľu uhlíkovo neutrálnej ekonomiky do roku 2050. Delí ich však vízia, ako by mala transformácia ekonomiky vyzerať.

Vestagerová a Kellerová vidia v klimatickej zmene nielen hrozbu, ale aj príležitosť. Volajú po nových investíciách, výskume a spoločných projektoch založených na obnoviteľných zdrojoch energie.

Takisto Frans Timmermans si myslí, že Únia môže v oblasti klimatickej politiky robiť omnoho viac. Boj proti klimatickej zmene sa podľa neho musí stať absolútnou prioritou novej Komisie. Vyzval Kellerovú a Cuého k spolupráci. Prvým krokom novej Komisie by mala byť uhlíková daň. Spoločné body medzi Cuém, Kellerovou a Timmermansom boli počas debaty zrejmé. Cué z opatrení spomenutými jeho predrečníkmi zdôraznil uhlíkovú daň so zameraním voči nadnárodným spoločnostiam, ktoré emitujú najviac.

Jan Zahradil nesúhlasí s panikou nad klimatickou zmenou a hovorí o „sociálne udržateľnom prechode“, pri ktorom by sa Únia mala vyhnúť nerealistickým a unáhleným cieľom.

Weber sa ku klimatickým cieľom 2050 prihlásil po týždňoch váhania. Zdôraznil, že pri ekonomickej transformácii je nevyhnutné myslieť na udržateľnosť pracovných miest a varoval pred hrozbou, deindustrializácie, v prípade, že zelené politiky budú implementované bez úvah nad budúcnosťou ekonomiky. Weberov postoj vyvolal okamžitú reakciu od Timmermansa a Kellerovej aj Cuého.

„Viete čo bude skutočne bolieť? Keď neurobíme nič,“ odpovedal Timmermans.

„Niekto o klíme iba rozpráva, iní chcú s problémom skutočne bojovať,“ pridala sa Kellerová.

Poučenie z brexitu

Pokiaľ by sa predseda novej Komisie volil na základe dĺžky potleskov počas predvolebnej debaty, o miesto by sa podelili Frans Timmermans, Margrethe Vestagerová a Ska Kellerová. Prieskumy však naznačujú, že z kandidátov na pódiu má ku kľúčovej európskej stoličke najbližšie Manfred Weber. Na nemeckom spitzenkandidátovi však počas debaty bolo vidieť miernu nervozitu a chýbala mu energia, ktorou oplýval jeho hlavný súper, Timmermans.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1127108609593233408

Belgický odborár Cué iba ťažko držal krok so skúsenejšími kolegami. Syn španielskeho baníka, ktorý počas Francovho režimu utiekol do Belgicka, zatiaľ nemá s európskou politikou nijaké skúsenosti.

Margrethe Vestagerová, komisárka pre hospodársku súťaž, sa na pódium s ostatnými kandidátmi postavila takisto po prvýkrát. S formátom debaty bola očividne spokojná, pôsobila rozvážne a pokojne.

Spitzenkandidáti poslednú predvolebnú diskusiu ukončili výzvou, aby občania prišli k voľbám a nenechali sa obrať o svoj hlas. „Aby nikto nerozhodol za vás,“ zhodli sa.

Na diskusii chýbali zástupcovia krajnej pravice, od ktorých sa očakáva významný volebný zisk. Timmermans dúfa, že voliči poučení brexitom svoju voľbu veľmi starostlivo zvážia.

Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku uskutočnia 25. mája.