Timmermans o maďarskej kampani: Je to takmer montypythonovské

Oficiálna kampaň maďarskej vlády, zobrazujúca predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a finančníka a filantropa Georga Sorosa. [Twitter]

Ministri riešili dezinformačné kampane a právny štát v Maďarsku a Poľsku rovnaký čas ako Orbánova vláda vyšla s podobne ladeným proti-junckerovským plagátom.

„Otvoril som túto otázku dvakrát, odpoveď som nedostal ani raz,“ povedal na tlačovej konferencii po rokovaní Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Pýtal sa na oficiálnu kampaň maďarskej vlády, ktorá absurdne útočí na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera.

„Je ironické, že v rovnaký deň, ako Rada diskutuje o kolektívnom boji proti dezinformáciám, vidíme na oficiálnej stránke vlády členského štátu EÚ obrázok predsedu Komisie a súkromnej osoby tvrdiaci veci, ktoré nemajú s realitou nič spoločné,“ povedal.

Ministri EÚ sa zaoberali bojom proti dezinformáciám v súvislosti s možným ovplyvňovaním nadchádzajúcich európskych volieb.

„Bolo by to montypythonovské, keby to nebolo také vážne,“ hovorí holandský eurokomisár s tým, že je podľa neho absurdné Komisiu obviňovať, že oslabuje hranice EÚ alebo, že rozdáva pasy či humanitárne víza, čo je právomoc členských štátov. Dodáva, že môže byť komunikácia, ktorá je v nejakom vzťahu k pravde, ale toto je „úplne iný vesmír“.

Európska komisia si podľa neho nezaslúži, aby s ňou takto zaobchádzala členská krajina členského štátu.

Rumunský minister George Ciamba, ktorý stretnutiu predsedal, na novinársku otázku povedal, že si nepamätá, či aj niektorý iný štát otázku maďarskej kampane tiež nastolil.

„Ja si pamätám, nebol som jediný, kto to to otváral“, dodal Timmermans.

Poľsko: Právo obracať sa na Súdny dvor EÚ

Ministri diskutovali o Maďarsku a Poľsku v kontexte procedúry článku 7 o porušovaní princípov právneho štátu. V prípade Maďarska tento postup spustil Európsky parlament, v prípade Poľska to bola Európska komisia. Ministri nedospeli v debate k žiadnemu podstatnejšiemu pokroku. Rumunské predsedníctvo tému príliš netlačí. Samotné Rumunsko je tiež problematický prípad pokiaľ ide o politické zásahy do procesov súvisiacich s uplatňovaním práva.

Maďarsko momentálne celú procedúru spochybňuje práve kvôli osobe Fransa Timmemansa. Tvrdí, že ide o jeho predvolebnú kampaň. Timmernans je spitzenkandidátom európskych socialistov a teda aj kandidát na post predsedu Európskej komisie.

Maďarská štátna tajomníčka pre EÚ v úrade predsedu vlády Judit Varga na Twitteri napísala, že netreba zabúdať, že jedným z jeho základných princípov právneho štátu je právo na férový proces, čo sa vylučuje s tým, že Timmermans je v predvolebnej kampani.

Pokiaľ ide o Varšavu, ministri privítali, že Poľsko rešpektovalo predbežné rozhodnutie Súdneho dvora EÚ a pozastavilo účinnosť opatrenia, ktoré plošne posielalo do dôchodku veľkú časť sudcov Najvyššieho súdu.

Timmermans ale dodáva, že celkový pokrok je veľmi malý a dokonca v Poľsku dochádza k ďalšiemu znepokojivému vývoju. Sudcovia, ktorí sa vyjadrujú k stavu právneho štátu v krajine alebo sa obracajú na Súdny dvor EÚ s tzv. prejudiciálnymi otázkami, sa sťažujú, že sa proti nim vedú disciplinárne konania.

Každý sudca je zároveň sudcom EÚ a je právom každého sudcu obracať sa na Súdny dvor EÚ, hovorí Timmermans. „Je to základný kameň európskeho právneho poriadku a nikto nemá právo do tohto zasahovať.”

Sľubuje, že Komisia bude konať, ak sa preukáže, že toto právo je systematicky obmedzované.

Prvý podpredseda avizuje, že Európska komisia príde v júni s návrhom, ako rozšíriť dialóg o stave právneho štátu v EÚ, ktorý by mal zmierniť argumenty, že sa právny štát sleduje len v niektorých krajinách na základe politických preferencií a prehliadajú sa iné zlyhania.