Tisíce demonštrantov protestovali v Mníchove proti tvrdej imigračnej politike

Demonštrácia v Mníchove, 22. júla. [EPA-EFE/LUKAS BARTH-TUTTAS]

Približne 25 tisíc demonštrantov prišlo cez víkend vyjadriť nesúhlas s tvrdou politikou bavorskej strany CSU, ktorá vládne s kancelárkou Angelou Merkelovou, a s jej „politikou strachu“ voči migrantom.

Tisíce demonštrantov v hlavnom meste Bavorska sa v nedeľu (22. júla) zišlo na demonštrácii, vyjadrujúcej nesúhlas s anti-migračnou politikou vládnucej bavorskej strany Kresťanskej sociálnej únie (CSU).

Demonštrácie nadväzovali na najväčšie protesty v Bavorsku z mája. Viac ako 30 tisíc obyvateľov vtedy vyjadrilo svoj nesúhlas s navrhovaným zákonom CSU, ktorý mal polícii umožniť omnoho tvrdšie zásahy dokonca ešte predtým, ako k priestupku dôjde. Išlo o rozšírenie sledovania on-line, preverovanie poštových zásielok, či analýzu DNA.

Bavorský spojenec kancelárky Angely Merkelovej, ktorý začiatkom mesiaca ohrozoval koaličnú nemeckú vládu, sa dnes obáva straty podpory v regióne, kde dominuje roky, a to už v najbližších, októbrových voľbách.

Európa po nemeckých voľbách

Nemecké parlamentné voľby mali otvoriť „okno politickej príležitosti“ pre reformu fungovania EÚ a eurozóny. Namiesto veľkých, zásadných reforiem, však treba čakať skôr politiku postupných krokov.

„Nezodpovedná politika“ rozdeľuje obyvateľov

Oficiálnymi sloganom včerajšej demonštrácie bolo „Spolu proti politike strachu“. Obyvatelia mesta a regiónu, ale aj mnohé organizácie, vrátane politických strán, či kresťanských skupín, prišli vyjadriť svoj nesúhlas s krokmi konzervatívnej CSU. Podľa protestujúcich jej „nezodpovedná politika rozdeľuje“ región a rozširuje „nenávisť“, píše Deutsche Welle.

Organizátori tvrdia, že demonštrácia mala poukázať aj na „masívny spoločenský posun smerom doprava, štátny dohľad, obmedzenie slobôd a útoky na ľudské práva“.

Oficiálne čísla hovoria o 15-tisícovej účasti, mnohé médiá píšu o počte vyše 25 tisíc demonštrantov.

Kresťanská sociálna únia sa voči demonštrantom ohradila a protesty označila za politickú kampaň. „Bavorsko nenaplní nenávisť,“ tweetovala v nedeľu strana.

Pád kresťanských socialistov

Horst Seehofer, jeden z vedúcich osobností konzervatívnej CSU a súčasný minister vnútra práve pre migračnú politiku ohrozoval prednedávnom existenciu novej, Merkelovej vlády.

Po vyhrážkach, že CSU koalíciu s Merkelovej kresťanskými demokratmi (CDU) opustí, dosiahli obe strany dohodu. Tá by mala zastaviť nelegálnu migráciu. Migranti, ktorí už požiadali o azyl v iných krajinách Európskej únie, by mali byť podľa nej zatiaľ zadržaní v tranzitných strediskách na hraniciach. Nemecko sa medzičasom snaží vyjednať dvojstranné dohody o ich návrate.

Merkelová zažehnala vnútrokoaličný spor o migrácii

Konzervatívci nemeckej kancelárky našli riešenie, ktoré odvrátilo pád vlády. Rakúsko naznačilo, že môže obnoviť kontrolu na hraniciach s Talianskom a Slovinskom.

Minister čelil paľbe kritiky ešte aj minulý týždeň, kedy odmietal zodpovednosť za samovraždu mladíka z Afganistanu, ktorý patril do skupiny deportovanej do Kábulu. Seehofer sa pred udalosťami pochválil, že deportácia prebehla práve na jeho narodeniny.

Popularita strany podľa najnovšieho prieskumu Infratest neustále klesá, píše Reuters. Kým v posledných regionálnych voľbách v roku 2013 si kresťanskí socialisti zaistili 47,7 percenta hlasov, súčasné čísla naznačujú úroveň približne 38-percentnej podpory.

Stratégia AfD: Provokácia ako nástroj polarizácie

Podstatnej časti hnutia Alternatíva pre Nemecko (AfD) vôbec nejde o politiku realizovanú v parlamente. Cieľ je boj proti systému, nie stať sa jeho súčasťou, píše Paul Simon.

 

V Nemecku sa 24. septembra 2017 uskutočnia parlamentné voľby. Krajne pravicová strana AfD, ktorá sa v posledných …

CSU dnes hrozí strata voličskej podpory nielen zo strany liberálnejších Nemcov, ktorí podporujú otvorenú migračnú politiku kancelárky, ale aj zo strany pravicovejšie orientovaných voličov.

V mnohých regiónoch, vrátane Bavorska, rastie totiž aj podpora krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Naratív AfD je pritom jasne anti-imigračný. Prieskum Infratest odhaduje podporu AfD v Bavorsku na 12 percent.