Tisíce ľudí v Barcelone protestovali proti nezávislosti Katalánska

Protest proti nezávislosti. FOTO: Alejandro Garcia/EPA/EFE

V nedeľu sa v Barcelone konal protest proti vyhláseniu nezávislosti Katalánska. Podľa odhadov sa ho zúčastnilo okolo 350 000 ľudí.

Účastníci mávali španielskymi a katalánskymi zástavami a niesli transparenty s nápismi „Katalánsko je Španielsko“ a „Spolu sme silnejší“. Centrum mesta zaplnili v čase, keď napätie medzi dvoma stranami konfliktu eskaluje.

„Cítime sa byť Kataláncami aj Španielmi,“ vyhlásil Araceli Ponze (72), počas nedeľného protestu. „Čelíme veľkému neznámemu. Uvidíme, čo sa tento týždeň stane, ale musíme jasne ukázať, čo chceme.“

Špekuluje sa, že v utorok 10. októbra počas prejavu pred katalánskym parlamentom Carles Puigdemont, najvyšší predstaviteľ Katalánska, vyhlási nezávislosť.

Nezávislé Katalánsko bez veľkých firiem?

Katalánsky líder je však pod tlakom. Viacero z firiem so sídlom v Katalánsku sa pre obavy z vyhlásenia nezávislosti rozhodlo presťahovať do iného regiónu. Tým by Katalánsko prišlo o značné prostriedky z daní.

Jednou z takýchto firiem je aj tretí najväčší poskytovateľ pôžičiek, banka CaixaBank. Dnes má podľa hodnoverného zdroja o presídlení rokovať dopravná firma Abertis. Za päť dní o presídlení hovorilo už 15 veľkých firiem.

https://euractiv.sk/rozhovory/buducnost-eu/sef-katalanskej-komunikacie-budeme-nezavisli-aj-clenmi-eu/

Znepokojenie rastie aj vo zvyšku Európskej únie. Mnohí sa obávajú, že kríza španielskej ekonomiky, ktorá je štvrtá najväčšia v eurozóne, by mohla mať dopad aj na iné krajiny.

Ďalších európskych predstaviteľov zas trápi, že ak Španielsko zmierni postoj voči katalánskej nezávislosti, podporí to snahy o nezávislosť iných skupín v Európe, napríklad Flámov v Belgicku alebo Lombardov v Taliansku.

Španielska vláda neustupuje

Pre španielsku vládu je prísť o Katalánsko takmer nemysliteľné. Španielsko by tým prišlo o 16 percent populácie, pätinu ekonomického výstupu u viac než štvrtinu exportov. Vo zvyšku krajiny existuje široká opozícia proti katalánskej nezávislosti.

Ešte donedávna španielsky premiér Mario Rajoy nechcel špecifikovať, či by bol ochotný pristúpiť k aktivovaniu Článku 155 španielskej ústavy. To by mu umožnilo rozpustiť regionálnu vládu a vyhlásiť nové voľby. Okrem toho by Katalánsko mohlo prísť o svoju autonómiu.

V nedeľu však pre noviny El País povedal: „Nevylučujem nič, čo je v súlade so zákonom… V ideálnom prípade by sme nemali pristupovať k drastickým riešeniam. Aby sme sa však tejto možnosti vyhli, musí sa veľa zmeniť.“

Rajoy vylúčil riešenie krízy s pomocou mediátorov, čomu bol katalánsky premiér Puigdemont otvorený. Ubezpečil však, že problém nespôsobí predčasné národné voľby.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/katalansko-chce-v-diskusii-s-madridom-medzinarodneho-sprostredkovatela/

Španielsky premiér tiež vyhlásil, že štyritisíc príslušníkov štátnej polície, ktorých tam vláda poslala počas referenda, v Katalánsku ostane až do zažehnania krízy. Policajti v deň referenda používali gumené projektily a bili dav obuškami. Zranili pri tom 900 ľudí. Tieto scény šokovali Španielsko aj celý svet a celý konflikt výrazne eskalovali.

Katalánci chcú diskutovať

Puigdemont v nedeľu v rozhovore pre katalánsku televíziu vyhlásil, že katalánsky parlament prijal zákon, ktorý mu v prípade kladného výsledku referenda umožňuje vyhlásiť nezávislosť.

„Budeme sa riadiť zákonom,“ uviedol podľa čiastočného prepisu rozhovoru, ktorý vydala TV3.

Puigdemont potvrdil, že už nejakú dobu nie je v kontakte s vládou v Madride. Tá totiž odmieta o nezávislosti diskutovať. „To, čo sa deje v Katalánsku je skutočné, či sa im to páči alebo nie. Milióny ľudí hlasovalo, chcú rozhodnúť. Musíme o tom diskutovať,“ vyhlásil.

Rajoy opakovane vyhlásil, že dokým sa katalánski lídri nevzdajú svojich plánov vyhlásiť nezávislosť, nebude s nimi komunikovať.

Za nezávislosť demonštrovalo viac

Protest zorganizovala skupina Katalánska občianska spoločnosť, ktorá chcela zmobilizovať „tichú väčšinu“, ktorá podľa nich nesúhlasí s nezávislosťou. Zúčastnili sa ho Katalánci aj ľudia z iných častí Španielska

Demonštrantom sa prihovoril aj držiteľ Nobelovej ceny za literatúru, Mario Vargas Llosa, ktorý má dvojité španielske a peruánske občianstvo. Novinárom povedal, že veľa Kataláncov si neželá násilný prevrat, aký podľa neho podporuje katalánska vláda.

Pred mesiacom sa konala demonštrácia za nezávislosť Katalánska. Tej sa zúčastnilo asi milión ľudí.

Katalánsko má svoj vlastný jazyk a kultúru. Na jeho čele v súčasnosti stojí regionálna vláda, ktorá presadzuje nezávislosť. Prvého októbra sa konalo referendum, napriek rozhodnutiu španielskeho súdu, že je nezákonné. Podľa katalánskych vládnych predstaviteľov referendum jasne ukázalo, že voliči podporujú nezávislosť. Zúčastnilo sa ho však len 43 percent oprávnených voličov.