Tonio Borg môže mať na híringu problémy

Tonio Borg vľavo, zdroj : TASR /AP Photo/Lino Arrigo Azzopardi

Maltský minister zahraničných vecí Borg bol nominovaný na miesto, ktoré sa uvoľnilo rezignáciou Johna Dalliho. Toho o funkciu pripravili závery vyšetrovania OLAF-u, ohľadne pokusu o korupciu v prípade regulácie tabakových výrobkov. Dallimu síce nepreukázali účasť, no správa tvrdila, že o udalostiach pravdepodobne vedel.

Borg by mal podľa rozhodnutia maltskej vlády nahradiť Dalliho v portfóliu zdravie a ochrana spotrebiteľa. Vypočutie v Európskom parlamente, ktoré musí predchádzať jeho menovaniu, je naplánované na 13. novembra. Zdá sa, že nebude len formalitou a pre maltského politika môže byť ťažie než sa predpokladalo.

Bude musieť od europoslancov očakávať otázky o úlohe, ktorú zohral pri udelení povalenia na pobyt pre bohatý pár z Kazachstanu s vedomím, že osoby čelia trestnému stíhaniu.

Stíhania, ktoré sa týkajú osoby Rakchata Alijeva nie sú Európskemu parlamentu, Európskej komisii či Eurojustu neznáme.

Alijev je bývalým štátnym tajomníkom ministerstva zahraničia a bývalý veľvyslanec Kazachstanu v Rakúsku. Je podozrivý z viacerých trestných činov vrátane účasti na vražde. Jeho meno sa tiež objavilo v súvislosti s prípadmi prania špinavých peňazí vo viacerých európskych krajinách.

Povolenie na pobyt

Alijev je navyše bývalým zaťom Kazašského prezidenta Nusurltana Nzarabajeva. Za nejasných okolností získal zo dňa na deň rakúsky cudzinecký pas. Pod menom Shoraz, ktoré získal sobášom s Kazaškou, získal aj povolenie na pobyt na Malte.

Právnici z Berlína, ktorí poznajú pozadie vyšetrovanie pre nemecký EurActiv uviedli, že sa Tonio Borg aktívne pričinil k tomu, aby Alijev povolenie na pobyt na Malte dostal.

Manželia vraj za povolenia na pobyt zaplatili tisíce eur.

Na verejnosť sa tieto informácie dostali vďaka právnemu sporu, ktorý viedla Alijevova manželka s ich maltským právnikom. Od právnika požadovala 2,4 milióna eur, on zase 1,5 milióna za poskytnuté služby.

Pre európske orgány je zaujímavá najmä faktúra na viac ako 150 000 eur, ktoré mal právnik dostať za „mimoriadne ťažkosti“ pri vybavovaní povolenia na pobyt pre Alijevovu manželku.

Podľa právnika je suma oprávnená „s ohľadom na zamietnutie žiadosti políciou kvôli vyšetrovaniu ktoré proti Alijevovi, neoprávnene, viedol Interpol.“

Podľa berlínskych právnikov, s ktorými hovoril EurActiv.de pod podmienkou anonymity, úrady na Malte nakoniec povolenie na pobyt udelili napriek potenciálnej politickej citlivosti prípadu.

Nemeckí poslanci chcú vysvetlenie

Nemecký kresťanskodemokratický europoslanec Elmar Brok sa na Borga písomne obrátil, aby záležitosť vysvetlil.

„Kauza Alijev už zamestnávala európske súdne orgány dlhý čas“, napísal Borg v liste, pričom pripomenul, že bývalý veľvyslanec čelí obvineniam „z viacerých trestných činov, vrátane prania špinavých peňazí, obchodu s drogami, so zbraňami, lúpeže a dokonca vraždy.“

Borg mu mal odpovedať ústne a obvinenia odmietol. Podľa jedného z berlínskych právnikov má Borg „dobré dôvody na to, aby nedával žiadne stanoviská písomne.“

V júni navštívila Maltu delegácia nemecko-maltského parlamentného priateľstva z nemeckého Bundestagu, ktorú viedol Ernst-Reinhard Beck (CDU). Podľa informovaných zdrojov sa Borga pýtali na Alijevov prípad.

Komisárka EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingová sa tiež o prípad Alijev zaujímala u maltských úradov a ponúkala pomoc zo strany Eurojustu a Europolu. Ponuku nevyužili.

EurActiv.de sa s otázkami obrátil na maltské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré však neodpovedalo.

Komisia je opatrná

V žiadosti na o komentár na utorňajšom tlačovom brífingu hovorkyňa Európskej komisie Pia Ahrenkilde Hansen odpovedala, že nemajú vedomosť o akomkoľvek obvinení voči Borgovi.

Procedúra menovania bude postupovať podľa plánu, povedal v reakcii na otázku, či by José Manuel Barroso mohol stiahnuť svoju podporu Borgovi ešte pre vypočutím.