Tony Blair chce zvrátiť brexit

Tony Blair

Tony Blair, zdroj: TASR

Bývalý britský premiér Tony Blair dnes oznámil svoju novú „misiu“ s cieľom presvedčiť Britov, aby „povstali“ a zmenili svoj názor na brexit.

Smerom k útesu

Ľudia v júnovom referende o vystúpení z Európskej únie hlasovali „bez toho, aby poznali skutočné podmienky brexitu,“ povedal Blair vo svojom prejave pred proeurópskou organizáciou Open Britain.

Expremiér preto chce podľa vlastných slov „získať podporu pre zvrátenie súčasného smerovania cez okraj útesu“.

Brexit za každú cenu

Britská premiérka Theresa Mayová sa usiluje o to, aby sa proces odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ na základe článku 50 Lisabonskej zmluvy spustil najneskôr do konca marca.

„Zelenú“ už dostala aj od poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu.

Blair, predseda vlády Spojeného kráľovstva v rokoch 1997-2007, tvrdí, že tí, čo poháňajú vystúpenie z EÚ, si „vždy priali tvrdý brexit“.

Súčasná politika je podľa Blaira nastavená na dosiahnutie „brexitu za každú cenu“.

Druhé referendum?

„Našou úlohou je odhaliť skutočné náklady brexitu, ukázať, že toto rozhodnutie vyšlo z nedokonalých vedomostí. Musíme jednoducho a zrozumiteľne vypočítať a ukázať ako tento proces reálne poškodí krajinu aj jej obyvateľov,“ zdôraznil.

Blair, ktorý bol pred referendom súčasťou kampane za zotrvanie Británie v Únii, výsledky júnového referenda akceptuje. Navrhuje však, aby sa Briti na brexit pozreli ešte raz a s novou perspektívou, „teraz, keď máme jasnú predstavu o tom, kam ideme“.

Stanovisko vlády je však jednoznačné. „Druhé referendum nebude,“ povedal pre BBC hovorca vlády s tým, že občania Spojeného kráľovstva svoj názor vyjadrili jasne – v referende 23. júna.