Tony Blair varuje Britov: Čas na odvrátenie brexitu sa kráti

Bývalý britský premiér Tony Blair patrí k odporcom brexitu. FOTO: Twitter.com

Odchod z Európskej únie je podľa bývalého britského premiéra hlúposť, ktorá oslabí už aj tak klesajúci geopolický vplyv Británie a celé generácie ho budú ľutovať.

„Robíme chybu“

Aj viac ako rok a pol po referende o brexite z roku 2016 zostáva Británia hlboko rozdelená ohľadom plánovaného odchodu z EÚ, ktorý sa podľa premiérky Theresy Mayovej uskutoční 29. marca 2019, pripomína agentúra Reuters.

Blair uviedol, že Británia bude pod odchode z európskeho bloku chudobnejšia a slabšia. Upozornil tiež, že Mayová nevyriešila žiadny z problémov týkajúcich sa pobrexitového statusu Severného Írska. „Robíme chybu, ktorú súčasný svet nevie pochopiť a ktorú budúce generácie neodpustia,“ zdôraznil Blair v článku zverejnenom na jeho webovej stránke. Podľa neho „bude rok 2018 poslednou šancou utvoriť si názor, či nový vzťah navrhovaný s EÚ je lepší ako ten existujúci“.

Blair opakovane vyzýva na odvrátenie brexitu, čím sa pridáva k jeho odporcom, ako sú francúzsky prezident Emmanuel Macron a miliardár George Soros, ktorí razia názor, že Británia si to ešte stále môže rozmyslieť. Zatiaľ však nie je jasné, akým spôsobom by mohol byť brexit zastavený. Oficiálne ho totiž podporujú obe hlavné politické strany – konzervatívci i labouristi.

Kritické ohlasy na Blairove slová

Podľa prieskumu z minulého mesiaca však polovica Britov podporuje uskutočnenie druhého hlasovania o tom, či odísť z EÚ. Väčšina z nich zastáva názor, že vláda možno zaplatí Únii príliš veľa peňazí s cieľom otvoriť cestu k rokovaniam o obchode.

Podporovatelia brexitu napriek tomu slová bývalého premiéra ostro odsúdili. Podkopáva podľa nich pozíciu britských vyjednávačov brexitu ako aj slobodnú vôľu britských voličov.

Davis: Obchodná dohoda? Ani EÚ si nemôže vyberať „hrozienka z koláča“

Európska únia si podľa britského ministra pre brexit Davida Davisa nemôže vyberať, ktoré oblasti z ekonomickej spolupráce s Britániou ponechá a ktoré zo zoznamu vyškrtne. Napísal to v utorok pre anglický denník Daily Telegraph.

„Blair a jeho gang elitárov neustálym podrývaním demokracie poškodzujú našu vyjednávaciu silu a teda aj náš národný záujem, vyhlásil Richard Tice, zakladateľ skupiny Odísť znamená odísť (Leave means leave), ktorá podporuje vystúpenie Británie.

„História im neodpustí,“ dodal pre Reuters Tice.

Tlak na druhé referendum

Od rozhodnutia v britskom referende tlačí Tony Blair hlavne na predsedu Labouristickej strany, aby sa zapojila do boja za odvrátenie brexitu.

Podľa štvrtkového prieskumu je až 8 z desiatich členov strany za vypísanie druhého referenda, ktoré by sa týkalo podmienok britského odchodu z EÚ. To potvrdzuje silný tlak vo vnútri strany na prehonotenie brexitu, či dokonca zvrátenie výsledku refernda z leta 2016.

To je v rozpore s Crobynovou politikuo, podľa ktorej nemá mať posledné slovo verejnosť ale britský parlament.

Ešte väčší záujem o druhé hlasovanie o brexite majú členovia strany Liberálnych demokratov a Škótskej národnej strany. Naopak, za referendum o podobe dohody o vystúpení je len 14 percent konzervatívcov.

Väčšina Britov si myslí, že Únia má v rokovaniach o brexite navrch

O výhodnejšej európskej pozícii sú presvedčení aj Európania.

Vyplynulo to z výsledkov prieskumu verejnej mienky Inštitútu Mile End z londýnskej Queen Mary University, ktorý sa konal krátko po júnových parlamentných voľbách a do ktorého sa zapojilo viac ako štyritisíc respondentov

V referende v roku 2016 Briti hlasovali v pomere 52 ku 48 percentám za odchod krajiny z EÚ. Kampaň za vystúpenie krajiny z 28-členného bloku viedli Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) a euroskeptici z Konzervatívnej strany.

Lídri členských krajín Európskej únie schválili 15. decembra 2017 na summite v Bruseli prechod do druhej fázy rokovaní o brexite.