Topolánek: Od Európana ku koreňom ODS

Zdroj: České predsedníctvo

„Skutočná diskusia o podobe Európskej únie je ešte pred nami“, povedal v sobotu v Poľsku na predvolebnom zjazde strany Právo a Spravodlivosť (PiS) bývalý český premiér Mirek Topolánek. „Chcem Európu slobodnú a tvárnu, v ktorej si každý štát bude sám vyberať, do akej miery chce byť zapojený do spoločnej únijnej politiky,“ dodal. „Lisabonská zmluva je mŕtva“, povedal o dokumente politik, ktorý ju v roku 2007 podpísal a v posledných mesiacoch presadil jej ratifikáciu v českom parlamente.

Expremiérov výstup okamžite odsúdil predseda českej Strany zelených Martin Bursík. „Som tým výrokom veľmi prekvapený a otrasený. Pôsobil ako predseda Európskej rady a človek, ktorý sa stal postupne Európanom, ale tento výrok ho vracia späť ku koreňom ODS“, povedal pre české médiá Bursík. Ku kritike zelených sa okrem opozičnej ČSSD pripojil aj šéf euroskeptických Slobodných Petr Mach: „Neni možné Lisabonskú zmluvu najprv odsudzovať, potom ju presadiť v českom parlamente a potom ju zase označiť za mŕtvu“.

„Počas celých piatich rokov mám na tento dokument veľmi podobný názor“, reagoval Topolánek v nedeľu v Českej televízii na kritické ohlasy. Dodal, že Martin Bursík si jeho prejav „ani neprečítal“. Lisabon v ČR čaká už len na podpis prezidenta Václava Klausa.

Topolánkova ODS po európskych voľbách plánuje spolu s poľskou nacionalistickou stranou Právo a Spravodlivosť a britskými konzervatívcami vytvoriť nové zoskupenie v Európskom parlamente. To by malo podľa volebného lídra ODS Jana Zahradila predstavovať „skutočnú opozíciu“ k dvom veľkým stranám v EP, ktoré sa vždy na všetkom nejak dohodnú.“

Expremirér Topolánek vzbudil pozornosť médií už svojim piatkovým výrokom, ktorý predniesol na Európskom jadrovom fóre. Na ňom vyzval (na okraj prejavu o prínosoch jadrovej energetiky) talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, aby "dal zámok na ústa".

Reagoval tak na štvrtkové Berlusconiho vyhlásenie o tom, že „Európska únia dnes nemôže hrať rolu protagonistu, ktorá jej náleží, nie je tu osobnosť, ktorá by mala autoritu“. „Komu môže Barack Obama zatelefonovať, aby zistil čo sa deje?“ opýtal sa vo štvrtok taliansky predseda vlády v prejave, v ktorom označil Jana Fischera za „českého prezidenta“.

Taliansky premiér má doma starostí viac než dosť. Miestny súd predbežne zakázal publikáciu „nevhodných fotiek“, ktoré zachycujú uvoľnenú párty v Berluscomniho vile na Sardínii. Český portál idnes.cz informoval, že hlavnou príčinou, pre ktorú nechal Berlusconi ich publikáciu súdnou cestou stopnúť, je že na fotkách je údajne aj nahý expremiér Topolánek.