Topolánek odstúpi ešte pred koncom predsedníctva

„Zatiaľ vieme, že kabinet odstúpi skôr ako na konci júna, o dátume stále diskutujeme“, povedal včera (31. marca) Topolánek po rokovaní medzi troma stranami jeho koalície a opozičnými sociálnymi demokratmi.

Úradnícka vláda

„(Nová) vláda musí zvládnuť dokončenie Českého predsedníctva, čo určuje aký typ ľudí hľadáme.“ Žiadne mená sa však na verejnosť nedostali.

Podľa premiéra sa strany v utorok dohodli na požiadavke opozície, aby sa na čelo krajiny postavila nestranícka, vláda. „V mene dosiahnutia širokého politického konsenzu sme pripravení na vytvorenie kabinetu nestraníkov, s podporou všetkých demokratických strán“, povedal Topolánek.

Predseda ČSSD Jiří Paroubek oznámil, že sa strany priblížili ku konečnej dohode a jej podpis očakáva koncom týždňa.

Podľa šéfa koaličnej Strany zelených Martina Bursíka budú predčasné voľby s najväčšou pravdepodobnosťou 16.-17. októbra.

Ak sa strany nedohodnú na zložení vlády, český prezident Václav Klaus bude môcť menovať premiéra podľa vlastného uváženia. Ako tvrdý odporca Lisabonskej zmluvy by to mohol využiť na jej zablokovanie.

Kríza nesúvisí s krízou

Česká politická kríza je výsledkom osobných sporov a odchodov z vládneho tábora. Nie je priamo spojená s ekonomickou krízou, ako v Lotyšsku či Maďarsku.

Česká republika zaznamenala pokles priemyselnej výroby o viac ako pätinu, banky sú však stabilné a koruna sa rýchlo spamätala z predchádzajúcich strát. Celková úroveň zadlženosti je nízka, rovnako tak závislosť na zahraničných úveroch. Včerajšia dohoda medzi politickými stranami českú korunu mierne posilnila.

Sociálni demokrati a koalícia vedená ODS sa predbežne dohodli aj na parlamentnom schválení protikrízového balíka, navrhnutého opozíciou.

O Lisabone v máji

Horná komora českého parlamentu bude o Lisabonskej zmluve hlasovať začiatkom mája. Napriek pádu vlády sú podľa politikov šance na schválenie vysoké.

Problémom môže byť vysoká popularita prezidenta Václava Klausa v klube ODS v Senáte.