Topolánek prehovoril k europoslancom

„Rovnako ako nebolo jednoduché založiť v Čechách univerzitu, ktorá mala byť porovnávaná so Sorbonnou, nie je ľahké prevziať predsedníctvo po Francúzsku“, povedal Mirek Topolánek v príhovore pred plénom Európskeho parlamentu. Dodal, že počas predsedníctva nebude zastávať české postoje, ale zastupovať záujmy celej Únie podobne ako Karol IV., ktorý musel vystupovať za celú ríšu.

Topolánek reagoval na kritiku českého prezidenta. „Václav Klaus je ikonou 90. rokov českej transformácie. Vďaka nemu sme úspešní a prekonali sme prvých desať rokov v zdraví“, povedal premiér.  

Šéf skupiny socialistov v EP Martin Schulz totiž Klausovu adresu povedal: „Česká republika je dosť potrestaná hlavou štátu, ktorú má.“ Zároveň priznal, že mal isté pochybnosti v jeho prvých týždňoch pôsobenia českého predsedníctva v súvislosti s niektorými jeho vyjadreniami, avšak chybičky boli podľa jeho slov napravené. Doterajšie výsledky aktivít českého predsedníctva považuje za pozitívne, dodal.

Český europoslanec Vladimír Železný povedal, že „žiadna krajina nezačínala predsedníctvo s tak hroznou kampaňou ako Česká republika: „České predsedníctvo má pri tom triezve ciele, rozumné priority a bude veľmi úspešné.“

Topolánek predstavil priority, ktoré sú už dnes v Európe známe ako 3E  – ekonomika, energetika a Európa vo svete. „Ak to odľahčíme, dalo by sa povedať, že tieto tri E sa začiatkom roka transformovali na dve G – gas a Gaza“, konštatoval Topolánek. Na margo problémov, ktoré musí predsedníctvo aktuálne riešiť citoval Topolánek Winstona Churchilla, keď povedal: „Zajtra už nemôže prísť žiadna kríza, môj diár je už plný.“

Premiér tiež vo vystúpení poprial rýchle uzdravenie exprezidentovi Václavovi Havlovi, ktorý sa zotavuje z operácie, čomu celé plénum zatlieskalo.

Slovenská europoslankyňa Zita Pleštinská (EPP-ED) vyjadrila radosť nad tým, že „naša bratská Česká republika“ hneď na začiatku svojho predsedníctva vyvrátila pochybnosti o schopnosti nového členského štátu viesť a spravovať záležitosti Európskej únie. Požiadala Mirka Topolánka, aby vzhľadom na to, že Slovensko stále nemá plyn, naďalej pri vyjednávaniach aktívne pomáhal. „Pán premiér, Slovensko je v mimoriadnej situácii a vidí vo vás spojenca v otázke strategického rozhodnutia o Jaslovských Bohuniciach. Rovnako prosím o pomoc aj Vás pán Barroso, predseda EK“, dodala Pleštinská (EPP-ED).

Poslanec Miloš Koterec (PES) Topolánkovi povedal: „Keď som Vás videl na oslavách prijatia eura na Slovensku, bol som rád, že EÚ má v novom predsedovi Rady podporovateľa tesnejšej integrácie krajín únie“. Koterec požiadal o podporu Rady pri európskych voľbách a na záver dodal, že „keď Slovensko vypadne na majstrovstvách v hokeji a Česká republika sa kvalifikuje ďalej, vždy držím palce Čechom, držím vám palce“.