Topolánek prežil, s ním aj nádej pre Lisabon

Topolánkovu vládnucu ODS charakterizovali v uplynulých mesiacoch vnútorné rozpory ohľadne Lisabonskej zmluvy. Spory živili i ostro sledované kroky čestného predsedu ODS prezidenta Václava Klausa, ktorý je voči zmluve naladený vysoko kriticky, teda v rozpore s oficiálnou straníckou líniou.

Topolánek úspešne odrazil útok v podobe proti kandidatúry pražského primátora Pavla Béma na predsedu strany. Toplánek presvedčil 284 delegátov na rozdiel od Béma, ktorý na svoju stranu získal len 162 hlasov. Očakáva sa, že Topolánek teraz predloží na rokovanie Lisabonskú zmluvu na mimoriadnej schôdzi českého parlamentu už zajtra, 9. decembra. Stále je však nejasné, či Poslanecká snemovňa vôbec schváli program mmoriadnej schôdze. 

Počas víkendu, plného politických intríg, Václav Klaus – ktorý ODS zakladal v roku 1991, bol dvojnásobným premiérom, pred tým, než sa stal prezidentom – oficiálne opustil rady ODS kvôli nesúhlasu s jej súčasným smerovaním: „Toto nie sú politiky, s ktorými som zakladal a viedol ODS počas mnohých rokov“, vyhlásil.

Klaus sa vzdal postu čestného predsedu občianskych demokratov v sobotu, čo mnohí interpretovali ako kalkuláciu s cieľom ovplyvniť nedeľné hlasovanie o vedení strany. Klaus týmto krokom urobil z výberu lídra ODS de facto hlasovanie o Lisabonskej zmluve.

Napriek tomu, že Klausov preferovaný kandidát bol porazený, prezident republiky má ďalšie možnosti ako sťažiť Lisabonskej zmluve cestu. V minulosti vyhlásil, že zmluvu nepodpíše, hoci by prešla ratifikáciou v parlamente. Prezidentský podpis je pre formálne dovŕšenie ratifikácie nevyhnutný.

Český novinár Ondřej Bouda pre EurActiv povedal, že „ústavní právnici diskutujú o tom, čo by sa mohlo stať, ak Klaus odmietne podpísať zmluvu napriek úspešnej ratifikácii v parlamente a zatiaľ nedospeli k jednoznačnému záveru, či parlament v takom prípade môže prelomiť prezidentské veto“. Pravdepodobnejším scenárom je podľa Boudy, že rozhodnutie bude opäť v rukách Ústavného súdu.

Tento týždeň je pre reformnú zmluvu EÚ kľúčový. Po tom, čo o zmluve bude možno diskutovať a rozhodovať český parlament, sa od írskej vlády na summite EÚ očakáva „cestovná mapa“ k riešeniu jej situácie v Írsku.