Toryovci: Najprv Commonwealth, potom EÚ

Británia musí posilniť vzťahy s krajinami Commonwealthu, napríklad s Indiou, a dávať menšiu prioritu Európe a Spojeným štátom. Povedal to William Hague v prejave o prioritách Konzervatívnej strany v oblasti zahraničnej politiky.

„Príliš dlho boli politici tejto krajiny posadnutí Európou a Amerikou. Samozrejme, tieto vzťahy sú a budú mimoriadne dôležité. Seriózne a zodpovedné líderstvo v dvadsiatomprvom storočí ale znamená s väčšou energiou sa angažovať v častiach sveta, kde čoraz viac ležia strategické záujmy Británie.“

Menej než jeden rok pred voľbami vedú toryovci s náskokom pred vládnucimi labouristami vo všetkých prieskumoch verejnej mienky.

Podľa Haguea, ktorý by pravdepodobne v prípade návratu konzervatívcov k moci získal post ministra zahraničia, je Commonwealth organizáciu, ktorá bola počas vlády labouristov „zanedbávaná a podceňovaná“.

Británia by sa podľa neho mala snažiť o nový „špeciálny vzťah“ s Indiou zameraný predovšetkým na spoluprácu v oblasti boja proti terorizmu, ochrany životného prostredia a globalizácie.

Hague odmieta väčšiu angažovanosť Británie v obrannej politike Európy. Podľa neho sú rozpočty dnes príliš napnuté a európska obrana by len duplikovala NATO.

„Okrem Británie a Francúzska nie sú žiadne známky toto, že by sa iné európske krajiny snažili zvýšiť svoje vojenské spôsobilosti“, hovorí Hague. „Kritizujeme aranžmá európskej obrany za to, že príliš často duplikuje štruktúry NATO – len tým, že niečo nazvete európskym neznamená, že to posilní schopnosť Európy konať.“

Európska únia je v očiach konzervqtívcov „jedna z inštitúcií, ktorá sa musí adaptovať na zmenu rozloženia svetovej ekonomickej a politickej váhy a mala by sa vyvíjať smerom k menšej centralizácii.“

„Toto nie je prejav o európskej politike: náš postoj, že Európska únia by sa mala zamerať na otázky globálnej konkurencieschopnosti, globálnej chudoby a klimatických zmien je dobre známy, ako aj naša nechuť k väčšej centralizácii moci v EÚ, ktorú stelesňuje Lisabonská zmluva“.

Pre konzervatívnu vládu by boli vzťahy s Balkánom top prioritou. „Je pre EÚ životne dôležité, aby sa nevzdala rozširovania. Európska únia bez západného Balkánu by mala vedľa seba navždy rozčarovanú a znechutenú dieru.“