Toryovci skritizovali Camerona za summit EÚ

foto: líder konzervatívcov David Cameron

Výsledky prieskumu, ktorý realizoval popredný konzervatívny blog „ConservativeHome“, ukazujú, že väčšina toryovcov nesúhlasí s výrokom svojho šéfa Davida Camerana, že minulý týždeň (28. – 29. októbra) na summite EÚ pre Britániu zaistil výhodnú dohodu.

Na stretnutí hláv štátov a vlád sa začali boje o finančnú perspektívu po roku 2013. Oficiálne vyjednávania pritom mali začať až v júni budúceho roka. Britský premiér David Cameron však trval na tom, aby sa témou zaoberali už na jesennom stretnutí. Z rokovaní vyťažil deklaráciu zaručujúcu, že rozpočet bude skromný.

Cameron po summite vyhlásil, že dosiahol výrazný úspech, keďže zaistil, že rozpočet na rok 2011 stúpne len o 2,9 % a nie 5,9% ako požadoval Európsky parlament a Komisia. Avšak 62 % členov konzervatívnej strany s týmto stanoviskom nesúhlasí a 85 % si myslí, že rozpočet mal byť zoštíhlený.                                                                               

Briti na summite podporili francúzko-nemecké volanie po tvrdších pravidlách pre eurozónu. Spojené kráľovstvo svoj súhlas s obmedzenými zmenami zakladajúcich zmlúv vymenila za zníženie stropu pre európsky rozpočet.

Konzervatívci sa chcú zbaviť vplyvu Bruselu

Podľa 74 % toryovcov mal Cameron využiť požiadavku Angely Merkelovej, aby sa zmenila Lisabonská zmluva, na získanie niektorých právomocí späť do Londýna. Len 26 % súhlasilo s tým, že prijatie zmeny zmluvy bolo v britskom záujme.

Okrem toho, strana nie je jednotná v otázke členstva Veľkej Británie v Únii. Za to, aby kráľovstvo z EÚ vystúpilo je 49 % a 51 % dáva prednosť zotrvaniu v Spoločenstve. Okrem toho 42 % konzervatívcov sa domnieva, že by Británia mala zostať členským štátom, ale mala by sa snažiť získať niektoré právomoci späť do Londýna. Len 5 % súhlasí s tým, aby zostala v EÚ v takej pozícii, v akej je.  

Len 4 % toryovcov chcú, aby Británia bola „zapálenejším“ členom EÚ. I napriek sklamaniu z výkonu svojho šéfa na poslednom summite, 89 % konzervatívcov vyhlásilo, že sú s jeho prácou na poste premiéra spokojní alebo veľmi spokojní. Len 3 % z nich sú sklamaní a 8 % veľmi sklamaní. Zároveň veľká väčšina 75 % toryovcov verí, že koalícia ich strany s liberálnymi demokratmi je pre Britániu prospešná.