Toryovec prevalcoval parlamentných euroskeptikov

Zdroj: EPP

Pozadie:

Strana Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) sa sformovala po tom, čo britský konzervatívny líder David Cameron sľúbil, že všetkých britských toryovcov povolá z prointegračnej a federalistickej Európskej ľudovej strany (EPP), najväčšej politickej skupiny Európskeho parlamentu.

Súčasťou skupiny ECR je:

  • 26 poslancov z Veľkej Británie, Konzervatívna strana
  • 15 poslancov z Poľska, Právo a spravodlivosť (PiS)
  • 9 poslancov z Čiech, Občianska demokratická strana (ODS)

A tiež belgický poslanec zo strany Lijsdt Dedecker (LDD), fínsky poslanec z centristickej strany Keskusta, maďarský poslanec z Maďarského demokratického fóra (MDF) a lotyšský poslanec zo Zväzu za vlasť a slobodu / Lotyšskej národnej konzervatívnej strany (TB / LNNK) a holandský poslanec z Kresťanskej únie (ChristenUnie).

Otázky:

McMillan-Scott sa stal „čiernou ovcou“ novovytvorenej skupiny ECR po tom, čo v treťom kole voľby podpredsedu Parlamentu získal viac ako nominant strany Kaminski. Okamžite ho vylúčili z ECR, čím sa len zvýraznila nejednota v rámci skupiny zoskupujúcej konzervatívne strany, ktoré sú proti federálnej Európe (EurActiv 23/06/09).

„Miesto vylúčenia by David Cameron mal byť spokojný, že toryovec je stále na vrchole Európy,“ povedal McMillan-Scott EurActivu po voľbe podpredsedu. Po vylúčení zo skupiny teraz môže ostať nezávislým poslancom alebo sa pripojiť k ľudovcom (EPP), tvrdia parlamentné zdroje.

Aféra je pre toryovcov ponížením, keďže rady EPP opustili začiatkom roka a vytvorili ECR. A to aj napriek varovaniu, že týmto krokom sa izolujú od hlavnej európskej politiky. Tým, že nezískali post podpredsedu, sa vplyv ECR ešte zmenšil.

Odpadlík

McMillan-Scott, ktorý je v radoch konzervatívcov už 25 rokov, neskrýval pohoršenie nad svojím poľským súkmeňovcom v rámci ECR, pochádzajúcim zo strany Práva a solidarity (PiS), ktorý sa postaral o zákaz pochodov homosexuálov za to, že podľa Kaminskiho sú „sexuálne obscénne“.

Nominácia Kaminskiho na post podpredsedu Parlamentu bola podmienkou členstva PiS v novej skupine vedenej britskými konzervatívcami. Kaminski má blízko k poľskému konzervatívnemu prezidentovi Lechovi Kaczyńskemu, ktorý prisľúbil, že podpíše Lisabonskú zmluvu, hneď ako ju Íri schvália.

Svoje zvolenie na podpredsedu McMillan-Scott skomentoval slovami: „Verejnosť chce vidieť transparentnosť a skutočnú demokraciu v radoch členov parlamentu, v Bruseli či Westministri.“

Štrnásť podpredsedov

Na včerajšom inauguračnom zasadnutí zvolili dokopy štrnásť podpredsedov, medzi ktorými je šesť žien. Podpredsedovia zastupujú predsedu pri rôznych ceremoniáloch, a spolu s ním rozhodujú hlavne vo finančných, organizačných a administratívnych otázkach týkajúcich sa poslancov a vnútornej organizácie Parlamentu.

Podpredsednícke kreslá si po prvom kole zaistili len Talian Giovanni Pittella (S&D), Grék Stavros Lambrinidis (S&D) a Rodi Kratsa-Tsagaropuluová (EPP), ktorá je taktiež z Grécka. Z druhého kola nevzišiel žiaden podpredseda, pretože ani jeden kandidát nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov.

V treťom kole boli zvolení zvyšní 11 podpredsedovia: Španieli Miguel Ángel Martínez Martínez (S&D) a Alejo Vidal-Quadras (EPP), nemeckí europoslanci Dagmar Roth-Behrendtová (S&D), Silvana Koch-Merlinová (ALDE) a Rainer Wieland (EPP), Čech Libor Rouček (S&D), Belgičanka Isabelle Durant (Greens/EFA), Talianka Roberta Angelilliová (EPP), britskí zástupcovia Diana Wallisová (ALDE) a Edward McMillan-Scott a Maďar Pál Schmitt (EPP).