Transparency: Len 37 percent europoslancov zverejnilo svoje stretnutia s lobistami

Ilustračný obrázok. Chodby Európskeho parlamentu v Štrasburgu. [EP/Genevieve Engel]

Viac ako polovica poslancov Európskeho parlamentu neoznamuje svoje stretnutia s lobistami. Vyplýva to z analýzy, ktorú uskutočnila organizácia Transparency International. Zo Slovenska stretnutia zverejňujú štyria europoslanci.

Spomedzi 14 slovenských europoslancov podľa správy Transparency International Slovensko (TIS) len štyria zverejňujú stretnutia s lobistickými skupinami: Vladimír Bilčík (Spolu-OD) z Európskej ľudovej strany, Eugen Jurzyca (SaS) zo skupiny európskych reformistov a konzervatívcov, ako aj Martin Hojsík MEP a Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) z liberálnej frakcie Obnovme Európu.

Hojsík pre TASR spresnil, že sa stretol s Európskou asociáciou dodávateľov automobilového priemyslu, predstaviteľmi firiem IKEA a Facebook, ale aj s neziskovými organizáciami World Wildlife Fund a Sloboda zvierat. Podľa vykázaných stretnutí druhý najaktívnejší slovenský europoslanec bol Michal Šimečka, ktorý rokoval s Open Society Foundation, ako aj s Facebookom a desiatkou ďalších organizácií.

Transparency International upozornila, že podľa jej analýzy informácie o stretnutí s lobistami či rôznymi záujmovými organizáciami zverejňuje na webovej stránke Európskeho parlamentu len niečo vyše tretiny europoslancov.

„Je sklamaním, že tak málo poslancov Európskeho parlamentu využíva príležitosť na zvýšenie transparentnosti politiky,“ uvádza sa v utorňajšej správe TI s dodatkom, že hlásenia o stretnutí s lobistami podávajú európski zákonodarcovia na dobrovoľnej báze.

Podľa údajov Transparency International od júla 2019, keď začal fungovať europarlament v novom zložení, na jeho webovej stránke bolo 259 europoslancami hlásených celkom 8310 stretnutí s lobistami, čo znamená 37 percent členov zákonodarného zboru EÚ.

Najmenej transparentne konali europoslanci z Chorvátska a Cypru, ktorí nehlásili žiadne stretnutia s lobistami, zatiaľ čo najtransparentnejšie sa správali poslanci zo Švédska (90,5 percenta), Luxemburska (83,3 percenta) a Fínska (71 percent). Slovenskí poslanci sa ocitli na siedmom najhoršom mieste (28,6 percenta).

Spomedzi politických frakcií v Európskom parlamente najotvorenejšie konali poslanci zo skupiny Zelených (91 percent) a liberáli (57,1 percenta), najnetransparentnejší boli poslanci z euroskeptickej skupiny Identita a demokracia (7,9 percenta).

https://www.facebook.com/transparencysk/posts/10158611306554456?__xts__[0]=68.ARCbJxT9YmxFVnyx2RGGaqQcsQLsrW1iDicUX4laZUL7FwfdK_S-kLXMKCAumApA_qhbeYL0208jPeJLTSSdcoGuFX1VoCuWMyjaIfv6sFZQoIiAyj90QopmAAAvn_PUrS4oPuxnMMDWZMlENVDOYKlF21lDEfvCAH4qOigO3x5UnMskhZE82R9_AnXtD3E0JwzQWXl-zgmFYmaAJlgDlKNH9Gfb0RSI6V_0PVrTSw9JYevZsdObjgpFvBs18dQd_FXrGNI3bi5GQoeTgug5XJZCsa6WPo4dhUGEunR77wqKjxNhrDXRpdbkSgoidJeBE6Tj0pLUtP115mpDV0pcyQrFQl_tOeOuOih01pu9HoVuMSFM1Q&__tn__=K-R

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte