Trhy na výsledky francúzskych a gréckych volieb reagovali negatívne

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

Vo Francúzsku post prezidenta po Nicolasovi Sarkozym preberie socialista Francois Hollande. Tento výsledok investori očakávali. Neistota je spojená s tým, ako sa bude stavať k atmosfére úspor, ktorú presadzuje Nemecko.

Ešte počas predvolebnej kampane vyhlásil, že sa bude snažiť otvoriť fiškálnu zmluvu o rozpočtovej disciplíne tak, aby do nej bola pridaná doložka o raste. „Som si istý, že v mnohých európskych krajinách nastúpila úľava a nádej z toho, že úspory nemusia byť naším jediným osudom,“ povedal novozvolený francúzsky prezident v kruhu svojich priaznivcov.

Grécke strany Nová demokracia a PASOK, ktoré doteraz podporovali záchranný balík, vo voľbách nezískali dosť hlasov na to, aby mohli vládnuť. Budúcnosť dohody na medzinárodnej pomoci je teda ohrozená, vzhľadom na to, že zvyšné strany sú proti úsporným opatreniam, čo ju podmieňujú. Opäť sa teda vynárajú otázky o budúcnosti jednotnej meny.

Podľa odborníkov nemá šancu akákoľvek koalícia, ktorá by vzišla z týchto volieb a preto je pravdepodobné, že v júni ich bude treba opakovať. Parlament pritom budúci mesiac musí schváliť 11-miliardový balík úspor, ktoré sú podmienkou pre uvoľnenie medzinárodnej tranže pomoci.

Euro zaznamenalo pokles na najnižšiu úroveň od 25. januára, no postupne sa začalo zotavovať. Na hlavných trhoch došlo k presunom investícií do bezpečnejších cenných papierov, čo sa odrazilo najmä na pozícii nemeckých dlhopisov.

„Politická neistota rastie a politické spektrum v eurozóne je čoraz nepredvídavejšie,“ reagoval pre Reuters analytik Baader Bank Gerhard Schwarz.

Svetový akciový index MSCI klesol na 14-týždňové minimum. Podpísal sa pod to aj aktuálny stav na americkom pracovnom trhu. Prijímanie nových zamestnancov spomalilo už druhý mesiac za sebou.

(EurActiv/Reuters)