„Menej euroskepticizmu“, odkazuje Cameronovi waleský líder

foto: líder konzervatívcov David Cameron

Carwyn Jones je lídrom walskej vlády a členom Labour party. Dištancuje sa od politiky Davida Camerona, pretože sa mu nepáči jeho euroskepticizmus. Na rozdiel od britského premiéra sa mu myšlienka európskeho federalizmu pozdáva.

Veto, s ktorým prišiel Cameron na summit, sa mu v zásade pozdáva, no premiér mohol podľa neho o celej veci jednať trochu "jemnejším tónom“.

„Je jasné, že práca, ktorá sa bežne robí pred takým stretnutím ako týmto, sa neurobila,“ povedal Jones, pričom dodal: „Fakt, že Británia zostala osamotená, je v mnohých smeroch zlyhanie diplomacie. Napriek tomu mám však voči britským zástupcom v Bruseli veľký rešpekt.“

Chyba je podľa neho na strane britskej vlády. "Myslím si, že nepomohlo ani to, že po tom, čo sa Cameron vrátil sa zdalo akoby oslavoval svoje veto s ešte extrémnejšie názorovo vyprofilovanými poslancami svojej strany," povedal Jones.

Wales je so svojimi troma miliónmi obyvateľov tretí najväčší región vo Veľkej Británii. Jeho vláda disponuje obmedzeným počtom preneseným právomocí.

Výzva ku konzultáciám

Podľa Jonesa sa povesť Británie od decembra zlepšila, k čomu prispel aj Cameron. Vyzval však britského premiéra, aby sa predtým, než nabudúce urobí závažné rozhodnutie na európskej úrovni, prišiel najprv poradiť s regionálnymi lídrami a vyhol sa tak neprimeranému tónu.

Nie je dobré, ak sa investorom a firmám vo Walese vyšle signál, že „Británia je vlastne istným spôsobom na ceste von z EÚ“ alebo „že Británia sa správa divne len preto, aby k tomu smerovala„ pričom dodal: „Prezentujeme seba ako miesto pre investície, pretože sme súčasťou EÚ.“

Walesu do veľkej miery záleží na vzťahu Británie s Európskou úniou. Jeho poľnohospodársky sektor je závislý na európskych poľnohospodárskych dotáciách, ktoré poberá na pestovanie obiľnín a produkciu mlieka. Súčasne je európsky trh odbytiskom jeho jahňacích a mnohých ďalších produktov.

„Wales je menej euroskeptický ako Anglicko … pretože ľudia vidia ten rozdiel. Európske peniaze vytvorili welšskú ekonomiku a preto majú aj iný názor,“ tvrdí Jones.

Podľa neho by sa Walesu „sedelo pohodlnejšie v Európe, ktorá by mala inú štruktúru, ktorá by bola viac federalizovaná.“ Zároveň však dodal, že EÚ chýba transparentnosť: „Je absolútne kľúčové, aby občania [EÚ] cítili, že majú vplyv na to čo robí napríklad Komisia. A dnes tomu tak v mnohých prípadoch nie je.“

Škótska otázka

Kritika z Walesu prišla v dobe neistoty ohľadom ednoty Veľkej Británie. Prvý minister Škótska Alex Salmond vyzval včera (25. január) na vypísanie referenda o nezávislosti Škótska od Veľkej Británii. Podľa Salmonda by sa referendum mohlo uskutočniť v roku 2014.

Salmond taktiež trvá na tom, že podmienky referenda by mal určiť škótsky parlament. To vyvolalo ostrú reakciu zo strany britskej vlády, podľa ktorej prekročil Salmond svoje právomoci.

Ak sa nakoniec Škótsko od Británie oddelí, bude o členstve v EÚ vyjednávať nanovo, vyhlásil Salmond. Zároveň dodal, že podobnú vec bude môcť potom urobiť aj Anglicko a Wales.

Narozdiel od Škótska, Wales na samostatnosť nepomýšľa. „Nie je to v našom finančnom, sociálnom a ani ekonomickom záujme,“ povedal Jones.

Regionálne otázky sa začínajú ozývať aj v iných častiach Európskej únie. V Španielsku naberá na intenzite debata o finančnej autonómii španielskych regiónov, ktoré trpia akútnym nedostatkom finančných zdrojov. Finančná situácia regiónov je témou aj v Taliansku. Bohaté regióny severu majú totiž rovnaké privilégiá ako chudobné južné regióny.