Trump a EÚ: Prvých 100 dní spolu

Zdroj: Twitter (Wordpress.com)

45. prezident Spojených štátov amerických nastúpil do svojho úradu 20. januára. Podľa jeho kritikov sa mu ale doteraz nepodarilo naplniť takmer nič z plánu, ktorý si na prvé mesiace vlády pripravil: pokroky nezaznamenala žiadna významná legislatíva; jeho administratíva, ktorej stále chýbajú ľudia, zápasí s nevídanými mediálnymi škandálmi; a jeho zahraničná politika ostáva rovnako nečitateľná, ako to bolo počas predvolebnej kampane.

Nečitateľnosť a neštandardnosť krokov Donalda Trumpa trápi aj Európsku úniu. Napriek mnohým stretnutiam a vyhláseniam na adresu bloku nevie žiaden z európskych predstaviteľov s určitosťou predpovedať, ako sa budú vzťahy medzi EÚ a Spojenými štátmi vyvíjať.

Témy európskej integrácie, obchodu, obrany, Ruska, brexitu, no najmä bilaterálnych vzťahov členských štátov EÚ s USA boli tými, ktorým sa nový americký prezident a jeho administratíva v súvislosti s EÚ venovali najviac, a ktoré navyše prispievali aj k lepšej čitateľnosti Trumpových postojov.

1. Európska integrácia a euroskepticizmus

Americký prezident neskrýval počas svojej kampane antipatie k Bruselu. Samotný stav EÚ mu bol ešte v januári ľahostajný: „Pozrite sa, Únia bola založená sčasti preto, aby porazila USA v obchode, všakže? Takže je mi celkom jedno, či je rozdelená alebo zjednotená, pre mňa to nehrá žiadnu rolu,” vyhlásil.

V kresle prezidenta však EÚ častoval aj slovami ako „vynikajúci projekt“, ktorý „absolútne podporujem“.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/trump-osud-eu-mi-je-celkom-jedno/

2. Obchod

V marci sa médiá venovali správe, že prezidentovi ľudia pripravujú opatrenia na zlacnenie amerického exportu a na dovoz do USA chcú uvaliť dvadsaťpercentné clo. Trumpova administratíva totiž pracuje na znižovaní amerického obchodného deficitu.

Európska únia následne hrozila Spojeným štátom žalobou vo Svetovej obchodnej organizácii.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/hrozba-obchodnej-vojny-medzi-eu-usa/

Celá situácia ešte stále môže ohrozovať rokovania s EÚ o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Vyjednávania o potenciálne najväčšej obchodnej zmluve, ktoré trvajú už viac než tri a pol roka, sú momentálne pozastavené. Ešte stále sa čaká na Trumpa.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/trump-pochoval-tpp-co-bude-s-ostatnymi-obchodnymi-zmluvami/

3. Bezpečnosť a obrana

Trump od Európanov otvorene od začiatku svojej vlády žiada, aby zvýšili vojenské rozpočty a prebrali väčšiu zodpovednosť za vlastnú  obranu. „Trump nie je prvý, kto nám ukázal, že európska obrana je neadekvátna. Akurát je brutálnejší“, povedal Jean-Claude Juncker v rozhovore pre Ouest France ešte koncom minulého roka.

Po stretnutí Angelou Merkelovou v marci sa diskusia o spolupráci v obrane medzi USA a krajinami EÚ navyše zintenzívnila, no opäť nepriniesla substantívne zmeny.

Trump obviňoval európske krajiny z toho, že si voči Severoatlantickej aliancii neplnia svoje finančné záväzky a podľa neho dlhujú NATO „veľké sumy peňazí“.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/juncker-europska-obrana-je-slaba-vieme-aj-bez-trumpa/

4. Rusko

Hoci Trumpove predvolebné vyhlásenia naznačovali, že po jeho nástupe môže nastať výrazné oteplenie vzťahov s Ruskom, v poslednom čase zaznievajú z Moskvy a Washingtonu omnoho tvrdšie slová. Z pohľadu EÚ patria ich vzťahy ku kľúčovým faktorom, ktoré budú ovplyvňovať aj samotný európsky blok.

Trump údajne uvažoval nad tým, že Rusku ponúkne zrušenie sankcií výmenou za dohodu, vedúcu okrem iného k zníženiu počtu jadrových zbraní. Podľa vlastných slov si želal, aby sa nukleárne arzenály dvoch najväčších jadrových veľmocí „veľmi podstatne zmenšili”.

Podľa šéfa misie EÚ v Spojených štátoch, Davida O´Sullivana zatiaľ stále neexistujú náznaky, že by americký prezident plánoval sankcie voči Rusku rušiť. V Únii sa dnes za ich zachovanie intenzívne zasadzuje najmä Nemecko.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/trump-vraj-neplanuje-zrusit-ruske-sankcie/

5. Brexit

Rozhodnutie britských voličov blok opustiť Trump ešte minulý rok pochvaľoval. Po stretnutí s britskou premiérkou Theresou Mayovou začiatkom roka vyhlásil, že vystúpenie z Európskej únie bude pre Spojené kráľovstvo „úžasná vec“.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/mayova-o-trumpovi-nato-podporuje-stopercentne/

Pozitívne naladený sa z Washingtonu vracal po stretnutí s prezidentovým kabinetom aj britský minister zahraničných vecí, Boris Johnson. „Vypočuli sme si, že sme prví v poradí na dosiahnutie skvelej dohody o voľnom obchode so Spojenými štátmi,“ uviedol Johnson po stretnutí.

Obchodná politika Veľkej Británie je však minimálne do roku 2019 vo výlučnej právomoci Európskej únie.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/trump-slubuje-johnson-sa-raduje-pravidla-vsak-zostavaju-rovnake/

6. Individuálne vzťahy s členskými krajinami EÚ

Bilaterálne vzťahy medzi USA a členskými krajinami EÚ boli v prvých dňoch Trumpovej vlády pre nového prezidenta omnoho dôležitejšie, ako diskusie s celistvým blokom. Intenzívne mapovanými sa stali návštevy aj ďalších predstaviteľov členských krajín EÚ, ktoré mohli o Trumpovom postoji k EÚ napovedať viac.

Po britskej premiérke, ktorá sa ako prvá svetová líderka stretla s novozvoleným americkým prezidentom, navštívila Washington aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Ošemetná situácia s podávaním rúk, ktorá nadvihla obočie nielen novinárom, ale aj samotnej kancelárke, vyvolala ešte viac otáznikov o tom, kam sa môže ďalšia spolupráca uberať.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/merkelova-bude-s-trumpom-hovorit-aj-o-putinovi/

S Donaldom Trumpom v Bielom dome ostali krajiny Vyšehradskej štvorky o niečo pokojnejšie než západ. A hoci sa so žiadnym z lídrov V4 americký prezident zatiaľ osobne nestretol, pozvanie pre českého prezidenta Miloša Zemana je aktuálne už od začiatku roka.

Čítajte aj: Vyšehrad o Trumpovi: Znepokojenie aj optimizmus