Tsipras na európskom turné presviedča o gréckej pravde

Zdroj: TASR/AP

„Za posledných päť rokov žilo Grécko pre ďalšie tranže úveru. Podobali sme sa na drogovo závislých, ktorí potrebujú ďalšiu dávku,“ povedal v nedeľu grécky minister financií Yanis Varoufakis, ktorý sa v Paríži stretol so svojím francúzskym náprotivkom Michelom Sapinom. „Táto vláda tu je na to, aby to skončila,“ vyhlásil grécky minister.

Podľa Varoufakisa potrebuje Grécko krátky čas na predstavenie svojich návrhov reforiem, pričom sa očakáva, že krajina bude so svojimi partnermi schopná pripraviť novú dohodu do šiestich týždňov.

Varufakis na nedeľňajšom stretnutí povedal, že jeho krajina už neprijme žiadnu pomoc z doterajšieho záchranného balíka v celkovej výške 240 miliárd eur.

Sapin zopakoval, že Grécko by od svojich partnerov nemalo len tak očakávať odpísanie dlhov. „Všetko, čo môže zmierniť grécku dlhovú záťaž bude vítané…ale samozrejme nie je to otázka zrušenia gréckeho dlhu,“ povedal francúzsky minister. Varoufakis má v pláne navštíviť v najbližších dňoch aj Londýn a Rím.

Kľúčové stretnutie s Junckerom

Rokovania o gréckom dlhu rozbehol aj premiér Alexis Tsipras, keď v nedeľu telefonoval so šéfom Európskej komisie Jean-Claude Junckerom. Podľa informácií agentúry DPA by sa s ním mal stretnúť v stredu v Paríži. Okrem Junckera má Tsipras vo francúzskej metropole rokovať aj s prezidentom Francoisom Hollandeom.

Podľa podpredsedu gréckej vlády Yannisa Dragasakisa by práve stretnutie s Junckerom mohlo byť rozhodujúce pre vytvorenie základu dohody. „Osobne by som nepovažoval za nemožné, že na stretnutí s predsedom Komisie Junckerom vznikne do budúcna nejaký plán,“ povedal Dragasakis pre grécku Mega TV.

Pred stredajšími rokovaniami v Paríži grécky premiér navštívil v pondelok Cyprus. Počas stretnutia s tamojším prezidentom Nikosom Anastasiadeisom vyhlásil, že odchod Grécka z eurozóny by bol „amputáciou juhovýchodnej Európy“.

Na rozdiel od radikálnych postojov nového gréckeho premiéra jeho hostiteľ prezident Anastasiadis naopak tvrdo presadzuje plnenie úsporných opatrení.

No Tsipras si zrejme uvedomuje, ako blízko sa dostalo Grécko k tzv. grexitu, teda odchodu krajiny z eurozóny. Ešte minulý týždeň sa s ním stretol predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz. Podľa nemeckého týždenníka Spiegel nadobudol Schultz dojem, že grécky premiér pomaly začína chápať ako nebezpečne blízko sa dostala jeho krajina k opusteniu eurozóny.

Schultz podľa týždenníka tiež zistil, že je konfrontovaný s európskym lídrom, ktorý sám seba vníma ako hlavu širšieho hnutia proti úsporným opatreniam nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. „Rozšíri sa to po celkom kontinente,“ povedal na stretnutí Tsipras.

EurActiv.com/TASR