Tsipras rezignoval, žiada nový mandát

Zdroj: EurActiv.com

Po siedmych mesiacoch vyplnených predovšetkým rokovaniami s veriteľmi oznámil grécky premiér v priamom televíznom prenose, že odstupuje.

Tsipras povedal, že sa snažil vyrokúvať pre svoju krajinu, čo najlepšie riešenie vzťahov s veriteľmi, no ďalej potrebuje jasný nový mandát.

Grécky premiér po mesiacoch odmietania nakoniec v júli akceptoval podmienky záchranného programu a začal zavádzať požadované reformy a úsporné opatrenia. Stratil však podporu časti poslancov vlastnej strany Syriza.

Len včera pritom došlo formálne k schváleniu tretieho programu finančnej pomoci.  

„Teraz, keď sa tento náročný cyklus ukončil, chcel by som vám predložiť na schválenie všetko, čo sme urobili,“ povedal pred formálnym podaním rezignácie prezidentovi Prokopisovi Pavlopoulousovi.

Do volieb bude viesť krajinu dočasná vláda.

„Chcem k vám byť úprimný. Nedosiahli sme dohodu, akú sme pred januárovými voľbami čakali,“ zhodnotil premiér. „Cítim hlbokú etickú a politickú zodpovednosť, aby som vám dal na zváženie všetko, čo som urobil, úspechy aj prehry.“

Jeho rozhodnutie prispieva k politickej nestabilite v krajine, ktorá práve nastúpila cestu náročného tretieho programu. Ide už o tretí za posledných 5 rokov.

Predčasné voľby môžu teoreticky umožniť Tsiprasovi využiť jeho relatívne vysokú popularitu ešte pred tým, než dôjde na plnenie najťažších podmienok z memoranda vrátane ďalších škrtov v dôchodkoch a zvyšovaniu daní.  

Väčšia podpora pre program?

Predčasné parlamentné voľby v Grécku by mohli pomôcť zvýšiť podporu pre tretí záchranný program. Na sociálnej sieti Twitter to uviedol šéf kancelárie predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera Martin Selmayr.

„Rýchle voľby v Grécku môžu byť cestou k širšej podpore pre program z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM),“ napísal Selmayr na Twitteri.

Napriek istému riziku politického vákua to podobne vidí aj poradca nemeckého ministra hospodárstva Sigmara Gabriela Marcel Fratzscher. Podľa neho je premiérova rezignácia dobrou ekonomickou správou pre Grécko a pre Európu.  

„Zlepší to vyhliadky na úspech tretieho programu a preto aj pre hospodársky rast.“

Časť rebelov Syrizy pôjde do volieb so sľubom zrušenia programu, ktorý súčasná vláda schválila a jeho nahradenie „politikou rastu“.

Grécka ústava hovorí, že aj sa voľby opakujú po menej než 12 mesiacoch, prezident by mal dať najprv šancu opozičným stranám zostaviť vládu. Aktuálne počty v parlamente to ale veľmi neumožňujú.