Turecko do Únie? Európa si nie je istá

Postoje

Prieskum uskutočnila univerzita Bogazici v Istanbule a dve španielske inštitúcie: Univerzita v Granada a Autonómna univerzita v Madride.

Viditeľné nezrovnalosti vo výsledkoch prieskumu vysvetľuje fakt, že „ak sú ľudia prinútení sa rozhodnúť v referende tak váhajú so zmenou vecí a zvyknú sa zachovať podľa status quo,“ povedal profesor na univerzite Bogazici Hakan Yilmaz.

Ľudia „sú odvážnejší, keď sa ich niekto pýta na jednoduchý názor pomocou fráz ako „ste za“ alebo „mierne za“,“ dodal Yilmaz.

Prieskum sa uskutočnil v piatich krajinách EÚ – Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Španielsku a Veľkej Británii – v auguste a septembri 2009 a jeho výsledky sa prezentovali v Istanbule 23. januára tohto roku.

Podľa prieskumu by „nie“ Turecku v prípade konania referenda povedalo 62 percent Nemcov a 64 percent Francúzov. Toto „nie“ by bolo o niečo slabšie vo Veľkej Británii, kde by sa tak vyjadrilo 46 percent ľudí. Poľsko a Španielsko by povedali „áno“ s výsledkami 54 a 53 percent za.

Generačný faktor

Pri pomenovaní argumentov proti vstupu Turecka do Únie súhlasilo 39 percent respondentov s vyhlásením, že Turecko je „moslimská krajina […] nekompatibilná so spoločnými kresťanskými koreňmi“ Európy.

Prieskum tiež preukázal, že najdôležitejšími premennými boli vek a generácia. „Podpora rastie spolu s poklesov veku a klesá úmerne tomu ako vek rastie,“ povedal Yilmaz.

Postoj Španielska

Muguel Angel Moratinos, minister zahraničných vecí Španielska – súčasnej predsedníckej krajiny – vstup Turecka do Európskej únie silne podporuje. Pri rozhovore pre nemecký Welt am Sonntag Moratinos spomenul, že „Turecko je súčasťou európskej rodiny národov.“

„Je lepšie mať Turecko vnútri ako ho nechať stáť vonku,“ povedal Moratinos a dodal: „Prinieslo by to Európe viac výhod ako problémov. Medzi členskými štátmi EÚ môžu existovať rozličné názory [v tejto otázke], no všetky prisľúbili, že počkajú a budú sledovať vyjednávania.“

Moratinos tiež potvrdil prísľub Španielska, že sa počas svojho šesťmesačného predsedníctva pokúsi otvoriť štyri ďalšie kapitoly predvstupových rozhovorov. Zatiaľ sa vyjednáva len o 12 z 35 kapitol.