Tusk chce Macronovu energiu, Macron nové pravidlá pre vyslaných pracovníkov

Tusk (vľavo) v Elyzejskom paláci

Tusk (vľavo) v Elyzejskom paláci. FOTO-ELYSEE

Vzájomnú podporu si v stredu 17. mája vyjadrili nový francúzsky prezident Emmanuel Macron a predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý bol na oficiálnej návšteve v Elyzejskom paláci.

Tuskov hostiteľ naznačil, ktoré otázky otvorí na svojom prvom európskom summite v júni.

Macron chce Európu prebudovať od základov

Francúzsky prezident v stanovisku pre médiá povedal, že za „kľúčovú tému“ považuje „prebudovanie Európy od základov.“

Úlohou novej vlády bude zaviesť reformy v ekonomike, sociálnej oblasti a v školstve, povedal Macron. V Bruseli chce obhajovať novú „ambicióznu európsku politiku“.

Z krátkodobého hľadiska sa prezident podľa vlastných slov zasadzuje za reformu smernice o vyslaných pracovníkoch a za obchodnú politiku Únie založenú na vzájomnosti.

https://euractiv.sk/clanky/socialna-politika/smernica-o-vyslanych-pracovnikoch-europarlament-hlada-kompromis/

Zopakoval tak svoje slová z tohtotýždňovej tlačovej konferencie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Smernica o vyslaných pracovníkoch práve prechádza reformou. Komisia už navrhla aj nové antidumpingové pravidlá pre európsku obchodnú politiku.

Macron naznačil aj svoje dlhodobé ciele. Pred Tuskom hovoril o „skutočnej vôli budovať Európu, ktorá viac chráni.“ Francúzsky líder chce „zjednodušiť postupy a mať menej byrokratickú a viac politickú Európu … ísť ďalej v integrácii eurozóny a zároveň mať investičnú politiku a napokon zostaviť cestovnú mapu pre … novú európsku politiku.“

Tusk hovoril o európskom vlastenectve

Tusk novinárom povedal, že prišiel do Paríža s jednoduchým odkazom pre Macrona: „Európa potrebuje tvoju energiu, tvoju predstavivosť, tvoju odvahu.“

Predseda Európskej rady sa prihlásil k Macronovmu sloganu. Už aj on chce „Európu, ktorá chráni, Európa, ktorá víťazí, Európa, ktorá pozerá do budúcnosti.“

Spresnil, že keď hovorí o tom, že Európa potrebuje Macrona, tak nemyslí na inštitúcie EÚ alebo európsku byrokraciu, ale na milióny Európanov, „ktorí vidia vaše víťazstvo ako znak nádeje“ a ktorí sa chcú s nádejou pozerať do budúcnosti.

„Silná EÚ, zvrchovaná vo vzťahu k vonkajšiemu svetu, schopná chrániť svoje hodnoty, kultúru a hospodárske záujmy, schopná chrániť svoje vonkajšie hranice, je najlepšou a možno jedinou zárukou národnej a štátnej suverenity a nezávislosti,“ zdôraznil Tusk.

Dodal, že on aj Macron veria, že pre racionálnych a zodpovedných vlastencov neexistuje alternatíva k zjednotenej a zvrchovanej Európe.