Tusk sľubuje asertívnu zahraničnú politiku a ukončenie krízy

Zdroj: Európska rada

Donald Tusk v pondelok prebral predsednícku stoličku Európskej rady. Bývalý poľský premiér tak v únii ukončil obdobie personálnych zmien.

Na slávnostnej ceremónii sa Tusk zaviazal, že sa zameria na ochranu základných európskych hodnôt, ako sú solidarita a sloboda pred hrozbami, ktoré „prichádzajú z vnútra aj z vonku.“

„Dnes to nie sú iba euroskeptici, ktorí  spochybňujú európske hodnoty. EÚ má aj svojich nepriateľov,“ naznačil Tusk.  

Hoci Tusk nemenoval konkrétnu krajinu, zo slávnostného príhovoru vyplynulo, že môžeme očakávať tvrdí postoj voči Rusku. „História sa opakuje a v takýchto časoch potrebujeme vedenie a politickú jednotu,“ vyhlásil Tusk.

Poľsko, podobne ako pobaltské krajiny, má jednoznačný postoj voči ruským operáciám na území Ukrajiny. Bývalé sovietske štáty, Litva, Lotyšsko a Estónsko, majú totiž na svojom území značnú ruskú menšinu.

Zahraničná politika voči Rusku by mala byť omnoho asertívnejšia. Naznačuje to aj personálne obsadenie tuskovho kabinetu. Hlavným poradcom pre zahraničné vzťahy bude estónsky diplomat Riina Kionka, ktorý v 80-tych rokoch pracoval pre rádio Slobodná Európa.

Vo svojom príhovore Tusk naznačil, že dôležitým cieľom bude prehĺbenie vzťahov so Spojenými štátmi. „Vzťahy medzi USA a EÚ sú kľúčové. Musíme urobiť všetko preto, aby sme sa dohodli,“ naznačil Tusk v súvislosti s prejednávanou obchodnou zmluvou TTIP.

57-ročný predseda taktiež prisľúbil venovať sa záchrane európskej ekonomiky, ktorú ohrozuje deflácia a vysoká nezamestnanosť. Jednou z priorít bude dokončenie hospodárskej a monetárnej únie. „Musíme si pamätať, že euro nie je našou nevýhodou, ale naopak našou veľkou výhodou.“  

Odchádzajúci  predseda Herman Van Rompuy Tuska opísal ako „najobľúbenejšieho syna Poľska“ s „otvoreným srdcom,“ ktorý bude v čele jednej z najdôležitejších inštitúcií Európskej únie.

Ako predseda Európskej rady Tusk bude mať silný vplyv na formovanie priorít EÚ. Dôležitú úlohu bude zohrávať aj pri vytváraní kompromisných riešení. Na rozdiel od svojho predchodcu však Tusk nie je považovaný za nenápadného technokrata. Môžeme teda očakávať silné politické vedenie.