Tusk zvolal summit o migrácii číslo 5

Donald Tusk, zdroj: juniorfoto.blog.pl

Od apríla 2015 sa európski lídri stretli kvôli migračnej a utečeneckej kríze dovedna  už 4 – krát.

Predseda Európskej rady Donald Tusk však v liste členským štátom napísal, že situácia s migrantmi zostáva aj naďalej vážna a preto zvolal nový neformálny summit už na 12. novembra.

Namiesto tradičného zasadnutia v Bruseli sa hlavy vlád a štátov dvadsaťosem členného bloku presunú do Valletty, hlavného mesta Malty, kde sa o pár dní skôr bude konať aj zasadnutie predstaviteľov EÚ a zástupcov afrických krajín. Venovať sa budú najmä kontrole migrácie z týchto štátov.

Cieľom v poradí piateho summitu je posúdiť uplatňovanie doterajších opatrení, predovšetkým posilniť spoluprácu s nečlenskými krajinami EÚ, ako je Turecko, posilniť kapacity pre prijímanie utečencov a posilniť kontrolu vonkajších hraníc.

Na stole by mal byť nový fond pre africké krajiny, ktoré by mohli pomôcť „odľahčiť“ migračný tlak na európsky kontinent. Hlavným bodom však pravdepodobne bude príspevok pre Turecko v rámci pomoci s utečencami nachádzajúcimi sa na tureckom území.

Nemecká kancelárka v minulosti naznačila, že by malo ísť o sumu 3 miliardy eur. Turecký ministri však toto číslo označili za nedostatočné. Výmenou za pomoc pri zvládnutí krízy žiada Turecko aj liberalizáciu vízového procesu pre svojich občanov a otvorenie ďalšej kapitoly v rámci prístupového procesu do EÚ.

Musíme „zachrániť“ Schengen

Len v októbri prekročilo Stredozemné more rekordný počet 218-tisíc utečencov. Niektoré členské štáty preto zaviedli rôzne opatrenia a kontroly na vnútorných hraniciach Schengenu.

„Ako som varoval už predtým, jediný spôsob, ako nezrušiť Schengen, je zabezpečiť riadny manažment vonkajších hraníc EÚ,“ citovala z Tuskovho listu agentúra Reuters.

„Musíme urobiť všetko, čo môžeme, aby sme udržali Schengen celistvý, a preto sa treba zdržať akejkoľvek iniciatívy, ktorá by mohla viesť k obnoveniu hraníc vnútri Schengenu. Ak sa máme vyhnúť tomu najhoršiemu, musíme urýchliť naše konanie,“ dodal Tusk.

Agentúra Frontex v októbri uviedla, že v prvých deviatich mesiacoch tohto roka vstúpilo nelegálne do EÚ 710.000 migrantov, avšak upozornila, že mnoho ich bolo zarátaných dvakrát. Tieto osoby boli napríklad započítané prvýkrát pri príchode do Grécka a potom druhýkrát, keď sa na územie EÚ dostali cez Maďarsko alebo Chorvátsko.

EurActiv/TASR