Ukrajina umožní predaj pôdy cudzincom

zdroj: flickr, autor: dobrych

Špekulácie o otvorení trhu s poľnohospodárskou pôdou sa objavili po tom, čo ukrajinský parlament prednedávnom odmietol predĺžiť moratórium z roku 1992, ktoré zakazuje predaj domácej pôdy cudzincom.

Parlamentný híring k novému „zákonu o pôde“ sa uskutočnil 16. augusta za účasti vedcov, občianskej spoločnosti a zahraničných darcov. Podľa pozorovateľov sa ukrajinský prezident Viktor Janukovič a jeho tím vážne zaoberajú myšlienkou otvoriť trh s pôdou v priebehu nasledujúceho roka.

Záujem by mohol byť nesmierny. Ukrajina má 42 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy, za čo si v minulosti vyslúžila prezývku „obilnica Európy“. Pre porovnanie, Francúzsko, najväčšia poľnohospodárska krajina v EÚ má 29 miliónov hektárov.

Krok Ukrajiny by mal zároveň pomôcť cieľu znížiť ceny potravín v Európe, keďže krajina má nesmierny potenciál zvýšiť svoju produktivitu v prípade modernizácie poľnohospodárskych techník. Ukrajinský premiér Mykola Azarov priznal, že produktivita tamojšieho poľnohospodárstva je v súčasnosti tri až päťkrát nižšia ako vo väčšine členských štátov EÚ.

Odborníci však varujú, že chystaný krok by mohol mať politickú dohru a čeliť ešte viecerým prekážkam, keďže v krajine neexistuje oficiálny kataster ani dostatočná legislatíva na predaj poľnohospodárskej pôdy.

V súčasnosti zároveň vyše polovica zo 7 miliónov vlastníkov ornej pôdy svoju pôdu prenajíma. Viac ako dve tretiny z nich sú pritom proti ukončeniu tohto postupu, a to aj v prípade, že by im bolo umožnené predať svoje pozemky. Približne 100 tisíc farmárov však prejavilo silný záujem o rozvoj trhu s poľnohospodárskou pôdou. Mnohí by si radi kúpili pozemok, ktorý by potom prenajali alebo použili ako záruku pre podnikateľské projekty, či záruky v bankách.

Podľa šéfredaktora časopisu Expert Andreja Blinova sa v krajine rozšíril nelegálny predaj pôdy. Niekoľko nezávislých ukrajinských ekonómov citovaných nemeckým Deutsche Welle potvrdilo, že na Ukrajine v posledných rokoch vo veľkom narástol čierny trh s poľnohospodárskou pôdou.

Porastú ceny?

Podľa špecialistov sa cena pôdy na Ukrajine v súčasnosti pohybuje na úrovni 360 až 500 eur za hektár. Pre porovnanie, cena za hektár vo Francúzsku je takmer 4600 eur. V prípade otvorenia trhu na Ukrajine sa predpokladá, že ceny by sa mohli len v prvom roku zdvojnásobiť a neskôr ešte pokračovať v raste.

Spíker ukrajinského parlamentu Vladimír Litvin nedávno vyhlásil, že pred začiatkom akýchkoľvek rokovaní o predaji pôdu by sa mala ale všetka pôda kúpená nelegálne vrátiť späť k pôvodným majiteľom a rovnako by sa mali zaviesť oficiálne katastre.

Zahraničná hrozba?

Litvinovo vyjadrenie vyvolalo medzi nezávislými expertami rozporuplné reakcie. Riaditeľ Situation Modelling Agency Vitalij Bala uviedol ako možné riziko skutočnosť, že veľká časť územia skončí v rukách len niekoľkých ľudí. Ďalší odborníci varovali pred rizikom, že veľkú časť pôdy skúpia zahraniční investori, a to najmä ruskí občania.

Ukrajinská občianska spoločnosť People First, ktorej cieľom je budovanie demokracie na Ukrajine, zároveň pre EurActiv uviedli: „V kontexte rapídneho nárastu cien potravín vo svete prejavujú krajiny Stredného východu, Čína, Spojené štáty, India a ďalšie pomerne veľký záujem o ukrajinskú ornú pôdu. Po zrušení moratória tak môže začať skupovanie pôdy určené na jej ďalší predaj veľkým zahraničným finančným a priemyselným skupinám.“

Predseda ukrajinského štátneho úradu pre poľnohospodársku pôdu Goszemagenstvo, Nikolaj Kaľujnij, sa domnieva, že tieto obavy sú neopodstatnené. Podľa neho súčasná legislatíva jasne hovorí, že pôdu v krajine si môžu kúpiť len ukrajinskí občania.

Blinov však oponuje a tvrdí, že hocijaký cudzinec sa môže stať spoločníkom v ukrajinskej spoločnosti, ktorá potom skúpi domácu pôdu. Najväčším vlastníkom ornej pôdy by pritom mali byť ukrajinské štátne úrady, ktoré budú aj po moratóriu vlastniť minimálne 30 percent pôdy.

Poľnohospodárom zároveň odporučil, aby v prípade, že uvažujú o predaji pôdy, veci neunáhlili a počkali, kým ceny porastú.

Postoje

Ukrajinská občianska spoločnosť People First uviedla: „V závislosti od kvality pôdy, infraštruktúry a vzdialenosti regiónu sa rozdiely medzi nákupnou a predajnou cenou môžu vyšplhať až na 300 až 600 percent. Čakáme preto, kedy začne ukrajinský trh s pôdou a súťaž o černozem. V podmienkach centralizovanej moci a tieňovej ekonomiky je však zbytočné dúfať v transparentné podmienky pre všetkých.“