Ukrajinské parlamentné voľby vyhrali proeurópske strany

Zdroj: TASR/AP

Podľa odhadov vyhral Blok Petra Porošenka pred Ľudovým frontom premiéra Arsenija Jaceňjuka s náskokom dvoch percent, ale po sčítaní necelej tretiny hlasov mali obidve volebné formácie zhodne po 22 percent hlasov. Definitívne výsledky volieb musí potvrdiť ústredná volebná komisia.

Podľa informácií, ktoré sa dostali do médií, predpokladaní víťazi považujú výsledky za natoľko zrejmé, že už počas pondelka chcú začať rokovania o novej vláde. Prezident Porošenko tak najprv na rokovania o koalícii vyzve Jaceňjukov Ľudový front, stranu, ktorá je považovaná za jeho spojenca.

Do vládnej koalície by mohlo vstúpiť aj hnutie Svojpomoc, ktoré vedie ľvovský starosta Andrej Sadovyj. Strana svoj program postavila na boji proti korupcii a na nových tvárach v politike. Porošenko tvrdí, že do vlády môže vstúpiť ktokoľvek okrem poslancov opozičného bloku zloženého z dedičov bývalej vládnej Strany regiónov exprezidenta Viktora Janukovyča.

"Môžeme povedať, že tretina voličov podporuje prezidentov kurz uskutočnenia reforiem pre vstup do Európskej únie," vyhlásil vodca Porošenkovho Bloku Jurij Lucen

Voľby odzrkadľujú nálady na Ukrajine

Podľa agentúry Reuters bude nový parlament výsledkom tohtoročnej vojny na Ukrajine a vyhrotených vzťahov s Ruskom. Podľa agentúry táto situácia zrejme nebude Rusku veľmi po vôli.

Podľa popredného ruského politika Alexeja Puškova nečaká Ukrajinu nič dobré. Puškov, ktorý je predseda medzinárodného výboru Štátnej dumy uviedol, že parlamentné voľby nevyriešia krízovú situáciu na Ukrajine.

„Nič sa nezmení k lepšiemu. Voľby nevedú k novému mocenskému usporiadaniu. A samotná vláda nemôže priniesť nič nové – chýbajú jej finančné zdroje," napísal Puškov na Twitteri v reakcii na prognózy o víťazstve prozápadných síl.

Naopak pozitívne zhodnotil ukrajinské voľby predseda výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné veci Elmar Brok (EĽS).  

"Prezident Petro Porošenko a premiér Arsenij Jaceňuk dostali jasný mandát na to, aby svoj proeurópsky kurz s plnou legitimitou premenili na skutočnosť," povedal Brok s tým, že EP bude v tomto úsilí Ukrajinu podporovať.

Slovenská diplomacia vníma výsledok ukrajinských volieb ako dôležitý krok posilňovania demokracie v krajine. 

"Je potrebné oceniť, že napriek obrovským výzvam, ktorým Ukrajina momentálne čelí, voliči prišli k volebným urnám a odovzdali svoj hlas zmene, potvrdili preferenciu európskej budúcnosti svojej krajiny," píše rezort zahraničných vecí vo svojom stanovisku.

"Očakávame, že nová vláda, ktorá vzíde z týchto volieb bude iniciovať konkrétne reformné kroky zamerané na posilnenie a modernizáciu krajiny, jej ekonomiky a správy," dodalo ministerstvo.

Do parlamentu sa zrejme dostane šesť strán

Do novozvoleného ukrajinského parlamentu sa podľa predbežných výsledkov dostane zrejme šesť strán. Najsilnejšími politickými zoskupeniami by mali byť Blok Petra Porošenka a Jaceňjukov Ľudový front.

O tretie miesto sa zatiaľ delia strany Svojpomoc a proruský opozičný blok, ktoré majú približne po 10,8 percenta hlasov. Do parlamentu by sa s necelými 7,5 percentami mala dostať aj Radikálna strana populistov Oleha Ljaška a päťpercentný prah zvoliteľnosti sa zrejme podarí prekonať aj strane Vlasť expremiérky Julie Tymošenkovej. Do nového legislatívneho zboru by sa podľa odhadov nemali dostať komunisti.

EurActiv.com/TASR