UNHCR nebude Grécku pomáhať vo „väzniciach“ pre utečencov

Zdroj: Hotspot na ostrove Lesbos/ Európska komisia

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sa odmieta zapojiť do návratu utečencov z gréckych ostrovov na základe dohody medzi Tureckom a EÚ.

Grécke „hotspoty,“ v ktorých utečencov a migrantov registrujú sa podľa hovorkyne UNHCR, Melissy Fleming, zmenili na „väznice“.

„V súlade s našou politikou odmietania obmedzenia osobnej slobody sme pozastavili niektoré z našich aktivít vo všetkých uzatvorených strediskách na ostrovoch,“ vyhlásila Fleming pričom zdôraznila, že pôjde najmä o zabezpečovanie dopravy do a z hotspotov.

UNHCR bude aj naďalej poskytovať informácie o právach a postupoch pri žiadosti o azyl a kontrolovať dodržiavanie základných noriem ochrany utečencov. Personál úradu bude prítomný aj na pobreží a v prístavoch, do ktorých utečenci a migranti prichádzajú a bude aj naďalej poskytovať pomoc v život ohrozujúcich prípadoch.

Nie len UNHCR

Európski lídri koncom minulého týždňa odsúhlasili dohodu s Tureckom v snahe zastaviť príliv utečencov a migrantov, ktorí do Európy prichádzajú cez Egejské more. V minulom roku touto cestou do Grécka dorazilo niečo viac ako 800 – tisíc ľudí.

Čítajte aj: Migračná kríza- dohoda s Ankarou už platí

Migrantov a žiadateľov o azyl, ktorí na grécke ostrovy dorazili do soboty Atény urýchlene presúvajú na pevninu. Tí, ktorí na ostrovy dorazili od nedele majú byť po promptne vybavenej žiadosti navrátení do Turecka. Na oplátku, EÚ za každého navráteného Sýrčana príjme iného priamo z tureckých utečeneckých táborov.

Urýchlenie procesov si však vyžaduje, aby migranti a utečenci boli počas vybavovania žiadosti uzatváraní v záchytných centrách, čo odmieta nie len UNHCR ale napríklad aj Doktori bez hraníc.

Charitatívna organizácia sa sťahuje z jedného hotspotu na ostrove Lesbos, pretože „dohoda medzi EÚ a Tureckom mení registračné strediská na deportačné centrá“.

„Ak by sme pokračovali (pôsobiť v centre), boli by sme účastníkmi systému, ktorý považujeme za nespravodlivý a neľudský,“ napísali Doktori bez hraníc na svojom Twitterovom účte.

Chybná komunikácia

Dohoda medzi lídrami EÚ a Tureckom výslovne informuje o zapojení sa UNHCR do týchto transférov, hoci úrad vysokého komisára, ktorý sídli v Ženeve, tvrdí, že s nimi tieto opatrenia nikto nekonzultoval.

Fleming včera médiám naznačila, že UNHCR znepokojuje, že dohodu krajiny implementujú bez toho, aby  Grécko dokázalo poskytnúť aspoň základné „záruky“. Ako príklad uviedla dostatočné kapacity na efektívne vybavovanie žiadostí.

Grécke orgány urýchlili presuny asi 8000 utečencov a migrantov, ktorí dorazili pred 20. marcom na pevninu v snahe oddeliť ich od tých, ktorí na ostrovy prišli po tomto dátume.

Hovorkyňa UNHCR potvrdila, že od nedele na ostrov Lesbos dorazila približne tisícka ľudí, ktorých po registrácii ubytovali v centre Moria na východe ostrova.

Napriek snahám gréckej polície distribuovať letáky v arabčine a perzštine o tom, že hranica je uzavretá viacerí odmietajú ísť do záchytných táborov.

„Neistota spôsobuje medzi novo prichádzajúcimi nervozitu. Mnohí stále dúfajú, že sa hranica otvorí, iným už došli peniaze. Naliehavo potrebujú informácie,“ povedala Fleming.