Únia čaká na kroky novej gréckej vlády

Zdroj: European Council

„Sme radi, že ich (Grécka, pozn. red.) ambíciou je ostať v eurozóne, čo je rovnako aj naším cieľom. Sme pripravení pomôcť im v tom,“ povedal Dijsselbloem po ukončení pondelňajšieho zasadania ministrov financií eurozóny (Euroskupiny) v Bruseli. 

Podľa šéfa Euroskupiny je príliš skoro hovoriť o ďalšom postupe. „Nová vláda musí najprv prevziať úrad a začať vládnuť. Je ťažké teraz povedať, čo budú ich ambície a ciele v blízkej dobe,“ dodal. Podľa ministrov financií eurozóny je dôležité nechať novej gréckej vláde priestor, aby zaujala stanoviská a poskytla svoj pohľad na to ako ďalej.

Líder víťaznej Syrizy a nový grécky premiér Alexis Tsipras pred voľbami požadoval koniec prísnej politiky úsporných opatrení a reštrukturalizáciu dlhu.

Dijsselbloem oznámil, že to, či sa trojka medzinárodných veriteľov vráti do Atén kvôli dokončeniu revízie prebiehajúceho programu finančnej pomoci, bude záležať od postoja novej gréckej vlády na čele s Tsiprasom.

EÚ stanovila Grécku časový limit do konca februára, v rámci ktorého sa od Atén očakávalo, že sa uskutočnia určité reformy potrebné pre uvoľnenie ďalšej tranže pomoci vo výške takmer sedem miliárd eur. Tsipras však vyhlásil, že tento termín „nič neznamená“. Krátko po voľbách navyše oznámil, že úsporné opatrenia patria minulosti, zároveň ale pripustil, že je ochotný rokovať o riešení „v prospech všetkých“.

Odpisovať dlh nechcú

Ak by nová grécka vláda chcela pristúpiť k odpísaniu dlhu, podporu medzi štátmi eurozóny, bude zrejme hľadať ťažko. Odpisovať dlhy sa nechystá ani Európska centrálna banka (ECB), varovný prst dvíha aj Medzinárodný menový fond (MMF).

Ešte pred pondelňajším stretnutím ministrov financií eurozóny Dijsselbloem pre agentúru Reuters povedal, že v eurozóne takmer nikto nepodporuje odpísanie dlhov Grécka. „Dostali veľa času na splácanie pôžičiek, v Európe existuje veľmi malá podpora pre odpísanie dlhov,“ povedal šéf Euroskupiny.

Podobné stanovisko zaujal aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. V rozhovore pre rakúsky denník Die Presse povedal, že po zmene gréckej vlády nevidí nijaký dôvod na rokovanie o odpustení časti dlhu.

Proti odpisovaniu gréckych dlhov je aj Nemecko. Minister financií Wolfgang Schäuble v pondelok opäť potvrdil, že „o otázke odpisovania gréckych dlhov sa nehovorí“.  

Člen predstavenstva ECB Benoit Coeure v rozhovore pre nemecké noviny Handelsblatt upozornil, že ECB sa nebude podieľať na žiadnom odpise z gréckeho dlhu. Podľa neho centrálna banka nie je na to, aby rozhodovala o tom, či Grécko potrebuje znížiť dlh. Ako v dodal, ECB sa nemôže podieľať na odpísaní dlhu ani z právneho hľadiska.

Podľa šéfky MMF Christine Lagardeovej Grécko musí rešpektovať pravidlá eurozóny a nemôže požadovať špeciálny prístup k svojmu dlhu len preto, že voľby vyhrala strana, ktorá odmieta škrty a úsporné opatrenia.

TASR