Únia nemá mená

Van Rompuy, Ashtonova

„Musím skonštatovať, že k dohode zatiaľ nedošlo,“ povedal v noci po skončení rokovania Európskej rady slovenský premiér Robert Fico. Konzultácie o nomináciách na kľúčové posty v EÚ – vysoký predstaviteľ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, stály predseda Európskej rady a prípadne aj predseda Euroskupiny – skončili bez výsledku.

„Na večeri sa neriešili konkrétne mená," tvrdí Fico. „Nedosiahla sa dohoda o kritériách,“ vysvetľuje.

Lídri sa musia stretnúť opäť, v sobotu, 30. augusta. Dovtedy budú krajiny Junckerovi nahlasovať nominantov do novej Európskej komisie.

Výsledkom koordinačného stretnutia, ktoré mala Vyšehradská štvorka pred Európskou radou je podľa Fica jasná snaha koordinovať svoje pozície v novej Európskej komisie. 

Odvoláva sa na dôvernosť rokovaní, pričom tvrdí, že krajinám V4 sa záujmy nekrížia. „Môže sa stať, že sa budeme navzájom podporovať v získavaní portfólií.“

Zároveň ale medzi V4 existuje zhoda v názore, že by „nové“ členské štáty mali obsadiť jeden z najdôležitejších postov v rámci únijnej štruktúry. „Nebude to jednoduché. Budem do 30. augusta efektívne komunikovať preferencie V4,“ vyhlásil predseda vlády. 

Aj keď Slovensko samo chce silnú pozíciu v Európskej komisii, „nebudeme sóloví hráči“, hovorí Fico. Ako upresnil, ak by predstaviteľ „novej“ členskej krajiny mohol získať jeden z najvyšších postov, Fico je ochotný za to „zabojovať.“ 

„Funkcií je málo, adeptov je strašne veľa,“ komentuje.

V Bruseli sa pred summitom na koordinačnom stretnutí zišli európski socialisti, na ktorom mala údajne väčšina politicky podporiť taliansku ministerku zahraničia Federicu Mogherini na post vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a dánsku premiérku Helle Thorning-Schmidtovú na post stálej predsedníčky Európskej rady. Robert Fico sa na schôdzke nezúčastnil.  

Svoje pozície sa snažili koordinovať aj európski ľudovci. Na post predsedu Európskej rady sa z tohto tábora má uvažovať o poľskom premiérovi Donaldovi Tuskovi, ako vysoký predstaviteľ sa spomínal ďalší Poliak Radek Sikorski a Bulharka Kristalina Georgievová. 

Nesúhlas s talianskou kandidátkou na šéfku európskej diplomacie malo vyjadriť práve niekoľko krajín strednej a východnej Európy, najmä kvôli postoju k Rusku. Taliani, špeciálne talianski sociálni demokrati, si na základe výsledku v eurovoľbách na post nárokujú.

Do obsadzovania pozícií vstupuje mnoho faktorov, jedným z dôležitých bude aj hľadisko rodové.

 Junckerov program sa V4 páči

Témou summitu bol aj program, ktorý prezentoval novozvolený predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

„Je to program, ktorý zodpovedá našim predstavám a je aj blízky prioritám Vyšehradskej štvorky, ktorú od 1. júla vedieme,“ povedal Fico.

Oceňuje, že Juncker podporuje Pakt stability a rastu a predovšetkým ustanovenie o pružnosti v jeho aplikácii, najmä pokiaľ ide o náklady na štrukturálne reformy.

Juncker prichádza aj s návrhom na investičný program v objeme 300 miliárd eur, ktoré by sa mali naliať do podpory európskej ekonomiky.

„Juncker hovorí o tom, že jedno takto investované euro by malo v praxi vyprodukovať viac ako 4 eurá. Kľúčová agenda EK bude aj boj s nezamestnanosťou, čo podľa Fica Slovensku vyhovuje, pretože „sme na tento cieľ pripravení čerpať z európskych štrukturálnych fondov.“