Únia netuší, do akej miery má byť globálnym hráčom

európska armáda, Rada EÚ pre zahraničné veci

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová, (zdroj: Rada EÚ)

Po júnovom zverejnení  globálnej stratégie EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku sa začali práce na jej implementácii. Po troch mesiacoch intenzívnych rokovaní s členskými štátmi včera zverejnili európsky plán pre bezpečnosť a obranu.

Európska únia má nasmerovať dodatočné výdavky do obrany a stať významnejším globálnym aktérom. Viaceré členské štáty únie však pochybujú o tom, že sa vojenské jednotky v Európe môžu spájať aj inak, než pod hlavičkou Severoatlantickej aliancie.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová musela v ostatných mesiacoch viackrát ubezpečiť, že sa neuvažuje o vytvorení európskej armády. Jej vznik si ale vedia predstaviť mnohí politici, vrátane predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera.

Včerajšie zasadanie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli poukázalo na viacero protichodných trendov. Časť členských štátov chce ovplyvňovať medzinárodné dianie bez potreby privolať NATO. Iní v ňom vidia nespochybniteľného garanta bezpečnosti a zhodou okolností sú tie krajiny, ktoré na vojenských výdavkoch nešetrili.

Prezidentské voľby v Spojených štátoch však vyhral Donald Trump. Ešte ako kandidát nazval Alianciu zastaranou a spochybnil pravidlo o pomoci spojencom v prípade útoku.

Bez NATO to (zatiaľ) nepôjde

Ministri zahraničných vecí dvadsaťosmičky sa včera zhodli na tom, že EÚ využije plný potenciál už existujúcich nástrojov.

Spoločné veliteľstvo operácií pod hlavičkou EÚ, ktoré malo vzniknúť v Bruseli, bude mať nateraz podobu len ako koordinačný útvar v rámci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS).

Reakcie po rokovaní ukázali, že tento krok vníma každý inak.

Taliansky minister zahraničných vecí Paolo Gentiloni povedal, že nové ústredie vojensko-civilných operácií „ešte nie je európskym generálnym štábom, ale je jeho predpokladom“.

Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian tvrdí, že sa EÚ posunula smerom k „strategickej autonómii“. Šéf diplomacie Jean-Marc Ayrault dodal, že nový plán pre bezpečnosť a obranu je „nevyhnutný krok vpred“.

O „kvalitatívnom skoku“ pre európsku bezpečnosť hovorila večer na tlačovej konferencii tiež Federica Mogheriniová. Zdôraznila, že úloha NATO pri teritoriálnej obrane EÚ je nezastupiteľná.

Briti prišli do Bruselu s odhodlaním zamedziť akýmkoľvek úvahám o európskej armáde. Minister obrany Michael Fallon kolegom odkázal, že sa majú „prebudiť zo sna“.

„Namiesto plánovania drahých ústredí a snoch o európskej armáde by mala Európa míňať viac na obranu, to je najlepšia možná reakcia Trumpovo zvolenie,“ povedal Fallon.

Battlegroups ožijú

Ministri EÚ-28 sa napokon zhodli na minimalistickom pláne, ktorý pretavili do záverov Rady.

Mogheriniová opísala plán ako „ambiciózny, konkrétny a pragmatický“. Má sa uľahčiť nasadenie európskych síl rýchlej reakcie, ktoré už 10 rokov poznáme ako EU Battlegroups. Do akcie sa doteraz nedostali.

Rada sa vo svojich záveroch odvolala na júlovú deklaráciu o spolupráci, ktorú podpísali najvyšší predstavitelia EÚ a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Dohodli sa na lepšej výmene informácií a aj na spoločnom postupe proti moderným hrozbám, akými sú hybridné konflikty alebo kybernetický terorizmus.

Diskusia o vzťahoch EÚ a Severoatlantickej aliancie pokračuje aj dnes, tentoraz už len s ministrami obrany.