Únia obmedzila množstvo tekutín v lietadlách

Pozadie:

Vo všetkých krajinách EÚ-25 začína oddnes platiť nové nariadenie Európskej únie o bezpečnosti civilného letectva. Vzťahuje sa aj na lety medzi EÚ a Albánskom, Kosovom, Islandom, Nórskom a Švajčiarskom. Podľa tohto nariadenia si cestujúci budú môcť preniesť cez bezpečnostnú kontrolu na letisku maximálne jeden liter tekutín, pričom tie môžu byť len v nádobách s objemom najviac 100 ml a cestujúci ich musia mať v priehľadnej plastovej taške spolu so všetkou kozmetikou (krémy, gély, zubná pasta, špirála a pod.).

EÚ tak reagovala na údajný pokus teroristov, ktorý sa mal odohrať v auguste  2006 na leteckej linke zo Spojeného kráľovstva do USA. Terorirsti zmiešaním tekutín prepravovaných vo fľašiach chceli pripraviť výbušninu, ktorú by bolo možné odpáliť na palube lietadla pomocou bežného elektronického zariadenia, akými sú fotoaparáty alebo MP3 prehrávače.

Otázky:

Cestujúci budú musieť pri kontrole odložiť svoje vrchníky, bundy a kabáty, ktoré sa budú kontrlovať osobitne. To sa už týka aj všetkých rozmernejších elektronických uariadení, ako sú notebooky a videokaery.

  • Výnimky: Lieky a detská strava

Výnimku v tomto opatrení tvoria lieky a detská strava a nápoje a kozmetika zakúpená v obchodoch na letisku. V prípade liekov sa môže od pasažiera vyžadovať potvrdenie, že ich pri ceste na palube potrebuje. Rovnako sa obmedzenie nevzťahuje na nápoje v odbavovanej batožine. Pre lepšiu orientáciu o nových pravidlách pripravila Komisia spolu s členskými krajinami a leteckými spoločnosťami informačné letáky, z ktorých sa potrebné informácie ľudia dozvedia.

  • Rozmery príručnej batožiny budú podliehať tiež regulácii

Očakáva sa, že v roku 2007 sa sprísnia v rámci bezpečnostných opatrení aj rozmery príručnej batožiny.

Pozície:

„Hrozba z kvapalných výbušnín je reálna a všeobecne použiteľná. Novým nariadením sa prepojí medzera v našej obrane tým, že sa obmedzia kvapalné látky, ktoré môžu cestujúci preniesť za kontrolný bod a vziať do lietadla. Uplatňuje sa na všetky odchádzajúce lietadlá, s cieľom ochrany občanov kdekoľvek v Únii“, zdôraznil Jacques Barrot, podpredseda Európskej komisie a komisár pre dopravu.

„Vzhľadom na nové bezpečnostné kontroly sa cestujúcim odporúča dostaviť sa k odletu najlepšie dve hodiny pred odletom na európskych linkách a tri hodiny na linkách do USA, Kanady a na Blízky východ,“ upozornila Daniela Hupáková, hovorkyňa ČSA.

Ďalšie kroky:

  • V nariadení sa do šiestich mesiacov obmedzí veľkosť príručnej batožiny, pričom maximálne rozmery môžu byť 56 cm x 45 cm x 25 cm, s možnosťou určitých výnimiek, napríklad pre hudobné nástroje, kamery atď.